Multimetr Zhaoxin VC17B+

Multimetr Zhaoxin VC17B+

W artykule opiszemy multimetr VC17Bprodukowany przez firmę Zhaoxin . Miernik jest zasilany dwoma bateriami AA. Opiszemy najważniejsze funkcje miernika, zaprezentujemy kilka przykładowych pomiarów w porównaniu z miernikiem o klasę wyższej UT71B.

Zanim przejdziemy do szczegółowych zakresów pomiarowych, wymieńmy najważniejsze parametry. Miernikiem zmierzymy napięcie zmienne AC (wartość skuteczna TrueRMS) i stałe DC, prąd stały i zmienny, częstotliwość i współczynnik wypełnienia, rezystancję, pojemność kondensatorów, test ciągłości obwodu (sygnalizowany dźwiękiem) i diody, temperaturę w stopniach Celsjusza lub Farenheita. Dodatkowo miernik wyposażony w funkcje podświetlania LCD, ręczną lub automatyczną zmianę zakresów pomiarowych, funkcję pomiarów względnych REL, pomiar wartości MAX i MIN.

  

VC17B+ Zhaoxin to cyfrowy miernik uniwersalny z automatyczną zmianą zakresów pomiarowych. Miernik posiada kompaktowe wymiary, wyposażony jest plastikowy gumowy HOLSTER ochronny w kolorze niebieskim. Kontrastuje on z szarą obudową miernika nadając całemu urządzeniu ciekawy i nowoczesny wygląd. Miernik VC17B+ wyposażany jest w duży wyświetlacz ciekłokrystaliczny LCD o maksymalnym wskazaniu 6000 – dzięki temu pomiar parametrów odbywa się z dużą rozdzielczością. Przełącznik obrotowy, zaciski wejściowe i przyciski funkcyjne są wyraźnie i jasno opisane. Osoba znająca podstawy elektryczności będzie wiedziała jak obsługiwać ten przyrząd już przy pierwszym użyciu.

Najpierw trochę nie na temat: Automatyczna czy ręczna zmiana zakresów pomiarowych?

Opinie na temat wyboru pomiędzy sposobu przełączania zakresów pomiarowych są podzielone. Jak to w życiu mierniki z ręczną i automatyczną zmianą zakresów pomiarowych mają swoich zwolenników i przeciwników.

Jak sama nazwa wskazuje miernik z ręczną zmianą zakresów pomiarowych wymaga od użytkownika wyboru odpowiedniego parametru wielkości fizycznej, która będzie mierzona. Na przełączniku obrotowym miernika konieczne jest wybranie odpowiedniej pozycji do której przyporządkowana jest maksymalna wielkość fizyczna.  Przykładowo:
Mam w ręku miernik PM18C z ręczną zmianą zakresów pomiarowych. Chcę zmierzyć napięcie na akumulatorze samochodowym w trakcie pracy silnika. Miernik PM18C ma do wyboru następujące zakresy pomiarowe: 600mV/6V/60V/600V/1000V. Muszę więc zaprognozować jaki zakres wybrać? Wiem że napięcie to będzie w okolicach ok. 14,4V, więc wybieram zakres pomiarowy do 60V. Gdybym nie wiedział jaką wartość napięcia będę mierzył to dla bezpieczeństwa należy rozpocząć pomiar od najwyższego zakresu pomiarowego. W przypadku pomiaru wysokich napięć niedozwolone jest przełączanie przełącznika obrotowego przy podłączonym napięciu (sygnale), ponieważ będzie to powodować wypalanie się styków wewnętrznych miernika. W takim wypadku konieczne jest odłączenie się od mierzonego źródła napięcia, następnie przełączenie zakresu i ponowne dołączenia sygnału mierzonego. Dobranie zbyt małego zakresu pomiarowego i doprowadzenie sygnału znacznie przekraczającego wybrany zakres może spowodować nieodwracalne uszkodzenia miernika, których nie uda się naprawić (przekroczenie maksymalnych dopuszczanych  sygnałów pomiarowych). Jak dobrze widać miernik z ręczną zmianą zakresów pomiarowych wymaga od operatora uwagi i doświadczenia. Dla doświadczonych elektroników, elektryków takie operacje nie stanowią żadnego problemu. Nabyte nawyki z pracą z takim miernikiem procentują w przyszłości, ponieważ „rutyna i nieuwaga  zabija najwięcej mierników”.

Miernik z automatyczną zmianą zakresów pomiarowych. Z doświadczenia napiszę że cześć początkujących użytkowników decyduje się na zakup automatu, ponieważ wydaję się im że automat zrobi wszystko na nich. Jest to częściowo błędna interpretacja. Miernik trzeba odpowiednio podłączyć (tak samo jak w przypadku miernika ręcznego) i wybrać odpowiednią wielkość fizyczną mierzonego sygnału. Miernik cyfrowy z automatyczną zmianą ZAKRESÓW POMIAROWYCH sam dopierze odpowiedni zakres pomiarowy dopasowany do poziomu mierzonego sygnału. Algorytm działania automatu jest następujący: pomiar rozpoczynamy od najwyższego zakresu i automatycznie schodzi na najniższy dopuszczalny zakres. Na tą operację potrzebny jest pewien krótki okres czasu (co dla niektórych użytkowników jest minusem). W przypadku większości konstrukcji mierników z automatyczną zmianą zakresów mamy do dyspozycji funkcję RANGE (jak w przypadku opisywanego VC17B+). Funkcja RANGE umożliwia przełączanie się pomiędzy zakresami pomiarowymi bez konieczności odłączania się od mierzonego sygnału (bez obawy o wypalenie się styków).

Zestaw zawiera:

  • miernik VC17B+
  • komplet przewodów pomiarowe (czerwony i czarny)
  • opakowanie (pudełko)
Zestaw

Zestaw

Opis panelu czołowego:

Miernik posiada 4 prostokątne przyciski opisane numerami 3,2,12 i 11. Są to przyciski funkcyjne umożliwiające:

RANGE – przycisk manualnej zmiany zakresów pomiarowych (opcja niedostępna dla pomiaru pojemności),
MAX/MIN – funkcja rejestrowania i podglądania wartości MAX i MIN w tracie pomiaru
RELΔ – pomiar względny
Hz% – podczas pomiaru napięcia i natężenia prądu zmiennego (TYLKO PRĄDU ZMIENNEGO!)  mamy możliwość przełączenia na pomiar częstotliwości. Będąc na zakresie częstościomierza, możemy przyciskiem funkcyjnym Hz% przełączyć się na pomiar współczynnika wypełnienia 1%-99.9%.

Poniżej mamy 2 okrągłe przełączniki – po prawej i lewej stronie:
HOLD/LIGHT – żółty przycisk jest dwu-funkcyjny: krótkie naciśnięcie zapamiętuje/zatrzymuje wyświetlane wskazanie mierzonej wartości na wyświetlaczu. Dłuższe naciśnięcie 2s. włącza podświetlanie ekranu LCD
SELECT – pomarańczowy przycisk umożliwia przełączanie się pomiędzy poszczególnymi funkcjami nadrukowanymi na przełączniku obrotowym.

Panel przedni

Panel przedni

  1. Wyświetlacz, a którym jest prezentowany wynik pomiaru.
  2. Przycisk załączania trybu pomiaru względnego.
  3. Przyciskiem RANGE możesz zmienić zakres pomiarowy, a dłużej przyciskając wrócisz do pomiaru z automatycznym zakresem.
  4. Przycisk wyboru funkcji na danej pozycji pokrętła (5).
  5. Pokrętło wyboru parametru mierzonego.
  6. Gniazdo pomiarowe, przy prądzie do 600 mA
  7. Gniazdo pomiarowe, przy prądzie do wartości 20 A.
  8. Gniazdo pomiarowe, przy pomiarze napięcia, częstotliwości, pojemności, rezystancji, testu diody i ciągłości obwodu, temperatury.
  9. Gniazdo pomiarowe GND.
  10. Przycisk HOLD. Krótkie przyciśnięcie spowoduje zatrzymacie pomiaru w wybranej chwili, dłuższe przyciśnięcie uruchomi podświetlenie ekranu.
  11. Przycisk uruchomiający pomiar częstotliwości i współczynnika PWM.
  12. Wyświetlanie wartości minimalnej i maksymalnej pomiaru.

Miernik posiada funkcję auto uśpienia. Po 14 minutach i 30 sekundach bezczynności „przypomni o sobie” sygnałem dźwiękowych, a po kolejnych 30 sekundach zgaśnie ekran.

 

Wykonywanie przykładowych pomiarów:

Miernikiem VC17B+ wykonaliśmy kilka przykładowych pomiarów parametrów. Pokażemy jak zrobić dany pomiar, a na zdjęciu pokażemy porównanie miernika, do urządzenia pomiarowego wyższej klasy – UT71B. Przy okazji wykonywania pomiarów, przedstawimy tabele z dokładnością i rozdzielczością.

Pomiar napięcia prądu stałego:

Przekręć pokrętło (5) na pomiar napięcia stałego (V). Podłącz przewody zgodnie z polaryzacją. Czarny do gniazda COM, czerwony do gniazda pomiarowego dla pomiaru napięcia (w razie wątpliwości przyjrzyj się poniższym zdjęciom). Na ekranie wyświetli się wynik pomiaru.

Dokładność pomiaru (DC V)

Dokładność pomiaru (DC V)

Dokładność pomiaru (DC mV)

Dokładność pomiaru (DC mV)

Pomiar napięcia stałego 30 V

Pomiar napięcia stałego 30 V

Pomiar napięcia stałego 20 V

Pomiar napięcia stałego 20 V

Pomiar napięcia stałego 5 V

Pomiar napięcia stałego 5 V

Pomiar napięcia prądu zmiennego:

Podłączenie analogiczne do pomiaru napięcia stałego. Przekręć pokrętło (5) na pomiar napięcia zmiennego (V~). Mierzyliśmy napięcie zmienne pochodzące z autotransformatora. Przyciskiem RANGE możesz zmienić zakres pomiarowy, a dłużej przyciskając RANGE wrócisz do pomiaru z automatycznym zakresem.

Dokładność pomiarowa (AC V)

Dokładność pomiarowa (AC V)

Dokładność pomiarowa (AC mV)

Dokładność pomiarowa (AC mV)

Pomiar napięcia zmiennego 200 V

Pomiar napięcia zmiennego 200 V

Pomiar rezystancji:

Przekręć pokrętło (5) na pomiar rezystancji (Ω). Podłącz przewody zgodnie z polaryzacją. Czarny do gniazda COM, czerwony do gniazda pomiarowego dla pomiaru rezystancji (w razie wątpliwości przyjrzyj się poniższym zdjęciom). Na ekranie pojawi się wynik pomiaru.

Dokładność pomiarowa (rezystancja)

Dokładność pomiarowa (rezystancja)

Pomiar rezystancji 30 Ohm

Pomiar rezystancji 30 Ohm

Pomiar rezystancji 50 kOhm

Pomiar rezystancji 50 kOhm

Pomiar częstotliwości i PWM:

Przekręć pokrętło (5) na pomiar częstotliwości (Hz %), wciśnij raz pomarańczowy przycisk SELECT i następnie przycisk niebieski „Hz %” (aby mierzyć współczynnik PWM, wciśnij ponownie raz przycisk niebieski). Podłącz przewody zgodnie z polaryzacją. Czarny do gniazda COM, czerwony do gniazda pomiarowego dla pomiaru częstotliwości (w razie wątpliwości przyjrzyj się poniższym zdjęciom). Na ekranie pojawi się wynik pomiaru.

Pomiar częstotliwości prądu zmiennego

Pomiar częstotliwości prądu zmiennego

Pomiar współczynnika PWM

Pomiar współczynnika PWM

Pomiar natężenia prądu stałego i zmiennego:

Przekręć pokrętło (5) na pomiar natężenie prądu (A), aby zmieniać pomiędzy prądem stałym, a zmiennym . Podłącz przewody zgodnie z polaryzacją, czarny do gniazda COM, czerwony do gniazda pomiarowego dla pomiaru natężenia prądu. UWAGA! Tu musisz wybrać czy prąd jest poniżej 600 mA, jeśli jest większy, wybierz odpowiednie gniazdo pomiarowe. Na ekranie pojawi się wynik pomiaru.

Dokładność pomiarowa (DC A)

Dokładność pomiarowa (DC A)

Dokładność pomiarowa (AC A)

Dokładność pomiarowa (AC A)

Pomiar pojemności:

Przekręć pokrętło (5) na pomiar pojemności kondensatora. Podłącz przewody zgodnie z polaryzacją, czarny do gniazda COM, czerwony do gniazda pomiarowego dla pomiaru pojemności. Pamiętaj, aby przez podłączeniem kondensatora, rozładować go.

Dokładność pomiarowa (pojemność)

Dokładność pomiarowa (pojemność)

Pomiar pojemności kondensatora 1000 uF

Pomiar pojemności kondensatora 1000 uF

Pomiar temperatury:

Aby wykonać pomiar temperatury należy przekręcić pokrętło na skrajnie prawą pozycję. Możemy skorzystać z termopary dołączonej do zestawu (wówczas musimy ją podłączyć zgodnie z opisem gniazd pomiarowych) lub z wbudowanej w miernik.

Dokładność pomiarowa (temperatura)

Dokładność pomiarowa (temperatura)

 

Dodaj komentarz