Miernik cyfrowy PM18C

Miernik cyfrowy PM18C

PM18C PeakMeter to poręczny miernik cyfrowy z ręczna zmianą zakresów pomiarowych. W poniższym artykule zaprezentujemy jego możliwości na zasadzie pomiarów porównawczych z miernikiem UT71B. Multimetr UT71B będzie w tym wypadku naszym wzorcowym wskazaniem, ponieważ jest to przyrząd o klasę wyższy i oczywiście o odpowiednio wyższej cenie.

Zakładamy że osoba czytająca ten tekst lub zainteresowana zakupem miernika PM18C ma już podstawowe informacje jak podłączyć przyrząd do pomiaru napięcia, napięcia, rezystancji itp. Jeśli nie to odsyłam do wcześniejszych naszych publikacji, gdzie na przykładzie miernika UT139C pokazaliśmy metodologię, sposób wykonywania pomiarów: Jak podłączyć miernik do źródła mierzonego sygnału? (przedstawione tam metody podłączania przyrządu pomiarowego są uniwersalne dla wszystkich mierników wartości elektrycznych).

Wróćmy teraz do opisywanego multimetru PM18C PeakMeter: jest to nowoczesny miernik uniwersalny z ręczną zmianą zakresów pomiarowych. W naszej opinii jest to idealny przyrząd dla początkującego elektronika lub elektryka, ponieważ korzystając z ręcznych zmian zakresów pomiarowych uczymy się dobrych nawyków. W przyszłości nabyte doświadczenie będzie tylko procentować. Nowoczesne wzornictwo, szerokie zakresy pomiarowe, duża rozdzielczość pomiaru i przydatne funkcje docenią także doświadczeni elektronicy. Jest to jeden z tańszych mierników dostępnych na rynku oferujących pomiar wartości skutecznej TrueRMS dla napięcia i prądu zmiennego AC.

Budowa zewnętrzna:

multimetr PM18C Peakmeter

multimetr PM18C Peakmeter

Miernik PM18C na wyposażeniu ma pomarańczowy holster, który chroni przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Do spodniej części można „doczepić” przewody pomiarowe. W połączeniu z szarym kolorem  obudowy miernika całość tworzy ciekawy i atrakcyjny wygląd. Miernik PM18C wyposażony jest w duży czytelny ekran LCD z maksymalnym wskazaniem 6000 i opcją podświetlenia. Dodatkowym atutem jest lampka LED umieszczona w tylnej części miernika, która zapala się równocześnie z podświetleniem wyświetlacza. Może być przydatna w trakcie pomiarów w zaciemnionych pomieszczeniach. W środkowej części miernika na wysokości przełącznika obrotowego zakresów obudowa jest wyprofilowana (przewężenie) tak by miernik łatwo było trzymać w jednej dłoni. Ręczny przełącznik obrotowy wyboru zakresów pomiarowych ma czytelnie nadrukowane wartości i typu zakresów pomiarowych. Multimetr PM18C zasilany jest dwoma bateriami AA. W celu oszczędności baterii miernik wyposażono w funkcję auto-uśpienia Auto-OFF. Po 14 minutach i 30 sekundach bezczynności „przypomni o sobie” sygnałem dźwiękowych, a po kolejnych 30 sekundach zgaśnie ekran.

Prezentowany miernik PM18C do kupienia: SKLEP GOTRONIK.PL

W większości wypadków korzystając z cyfrowego miernika dokonujemy pomiarów:

 • napięcia: PM18C jak większość mierników na rynku umożliwia pomiar napięcia stałego DC do 1000V i zmiennego AC 750V co jest wartościami zupełnie wystarczającymi.
 • akustyczny tester ciągłości tzw. „brzęczyk”: jest to także jedna z najczęściej wykorzystywanych funkcji miernika – PM18C ją posiada
 • pomiar rezystancji: PM18C umożliwia pomiar rezystancji – oporności elektrycznej  do 60MΩ co jest wartością wystarczającą
 • pomiar temperatury: PM18C posiada na wyposażeniu termoparę typu K, którą możemy dokonać punktowego pomiaru temperatury w stopniach °C lub  skali F. W momencie, gdy odłączymy termoparę od zacisków pomiarowych miernika będzie wyświetlana temperatura otoczenia (pomiar dokonywany przy pomocy wbudowanej diody półprzewodnikowej)

powyższe pomiary są to najczęściej wykonywane pomiary przez elektroników elektryków amatorów hobbystów. Oczywiście miernik PM18C umożliwia także pomiar innych paramentów elektrycznych, które są jednak rzadziej wykorzystywane (np. pomiar prądu wymaga przerwania i włączenia się w szereg miernikiem w pętlę płynącego prądu, co czasami moze być kłopotliwe od strony technicznej).

Parametry które zmierzymy PM18C:

 • napięcie stałe DC: do 1000V 
 • napięcie zmienne AC: do 750V
 • natężenie prądu  stałego DC: do 20A
 • natężenie prądu zmiennego AC: do 20A
 • wzmocnienie stało prądowe (β) tranzystorów npn i pnp
 • częstotliwość: 10 Hz do 10 MHz
 • współczynnik PWM: 5% – 95%
 • pojemność kondensatora: do 100mF (100 000µF)
 • rezystancję: do 60 MΩ
 • dźwiękowy tester ciągłości obwodu
 • test diody

Oprócz maksymalnych wartości zakresów mierzonych wartości elektrycznych, także ważnym parametrem jest rozdzielczość wyświetlanego pomiaru: tzn. ile cyfr jest wyświetlanych na ekranie wyświetlacza LCD. W naszej opinii miernik PM18C w większości zakresów pomiarowych zapewnia bardzo dobrą rozdzielczość pomiarową, przekraczającą potrzeby amatorów.

Zestaw zawiera:

 • pudełko
 • miernik
 • dwa przewody pomiarowe (czarny i czerwony)
 • termoparę

W pierwszym kroku musimy zamontować baterie i dopiero teraz możemy uruchomić miernik. Obrotowym pokrętłem wybieramy parametr – wielkość elektryczną, którą chcemy zmierzyć. Następnie należy włożyć odpowiednio przewody pomiarowe.

Zestaw

Zestaw

Opis panelu przedniego:

Opis panelu przedniego

Opis panelu przedniego

 1. Wyświetlacz, na którym prezentowany jest wynik pomiaru.
 2. Czerwony przełącznik SEL umożliwia przełączanie się pomiędzy poszczególnymi funkcjami nadrukowanymi na przełączniku obrotowym.
 3. Pokrętło wyboru parametru mierzonego.
 4. Gniazdo pomiarowe, przy prądzie do 20 A
 5. Gniazdo pomiarowe, przy prądzie do 500 mA
 6. Gniazdo pomiarowe GND.
 7. Gniazdo pomiarowe, przy pomiarze napięcia, częstotliwości, pojemności, rezystancji, testu diody i ciągłości obwodu, temperatury.
 8. Detektor NCV (Non-Contact Voltage) do bezdotykowego wykrywania napięcia przemiennego.
 9. Przycisk HOLD. Krótkie przyciśnięcie spowoduje zatrzymacie pomiaru w wybranej chwili, dłuższe przyciśnięcie uruchomi podświetlenie ekranu i zaświeci diodę znajdującą się na panelu tylnym miernika.

Przeprowadziliśmy przykładowe pomiary. Dla porównania wyników podłączyliśmy równolegle miernik UT71B, który jest urządzeniem wyższej klasy.

Pomiar napięcia stałego pochodzącego z zasilacza laboratoryjnego RPS-3005DB:

Pomiar napięcia 5 V

Pomiar napięcia 5 V

Pomiar napięcia 20 V

Pomiar napięcia 20 V

Pomiar napięcia 30 V

Pomiar napięcia 30 V

Pomiar napięcia zmiennego pochodzącego z autotransformatora:

Pomiar napięcia 100 V AC

Pomiar napięcia 100 V AC

Pomiar napięcia 200 V AC

Pomiar napięcia 200 V AC

Pomiar częstotliwości prądu przemiennego:

Pomiar częstotliwości

Pomiar częstotliwości

Pomiar rezystancji dekady rezystorowej:

Pomiar rezystancji 70 Ohm

Pomiar rezystancji 70 Ohm

Pomiar rezystancji 90 kOhm

Pomiar rezystancji 90 kOhm

Pomiar współczynnika PWM sygnału z generatora SDG1020 produkowanego przez firmę SIGLENT:

Pomiar współczynnika PWM

Pomiar współczynnika PWM

Pomiar pojemności kondensatora:

Pomiar pojemności kondensatora 1000 uF

Pomiar pojemności kondensatora 1000 uF

Dodaj komentarz