Do oferty firmy GOTRONIK wprowadziliśmy nowy produkt. Jest to moduł płytki sterującej stacji lutowniczej o numerze katalogowym BTE-469. Moduł został stworzony na bazie lutownicy HAKKO 936. Przeznaczony jest do budowy kolbowej stacji lutowniczej.  Zakres temperatur lutowania wynosi od 200 do 480 stopni. Moduł zasilany jest napięciem do 24V AC. Moduł kompatybilny jest z A1321.

Uwaga! Moduł może być zasilany napięciem zmiennym przez transformator, który zasilany jest napieciem sieciowy. Zachowaj ostrożność !

Parametry techniczne modułu:

 • Napięcie zasilania modułu do 24V AC.
 • Regulacja temperatury potencjometrem od 200 do 480 stopni.
 • Wymiary płytki: 5,6 x 4 cm
 • Dioda wskazująca rozgrzewanie się kolby.
 • Stabilizacja temperatury

Opis płytki:

 1. Wyprowadzenia złącza DIN 5 „C” – do podłączenia kolby.
 2. Dioda LED sygnalizująca rozgrzewanie się kolby.
 3. Gniazdo napięcia zasilającego AC.
 4. Potencjometr regulacji temperatury.
 5. Potencjometr kalibracji temperatury kolby.

Przed przystąpieniem do montażu należy się zaopatrzeć w:

Przykładowy sposób podłączenia modułu:

Moduł został podłączony wg. poniższego opisu. Wykorzystana została zapasowa kolba lutownicza do stacji Zhaoxin 936D. Uwaga! w przypadku podłączenia innego rodzaju grzałki o innych parametrach może dojść do uszkodzenia układu oraz grzałki. W zależności od zastosowanej termopary może dojść do błędnego odczuty i uszkodzenia grzałki poprzez przegrzanie. Rezystancja grzałki w opisanej kolbie wynosi około 2,5 – 3,5 Ohma natomiast termopary około 45-58 Ohma (pomiar wykonany przy pokojowej temperaturze).

 1. Do modułu dolutować gniazdo DIN 5 „C” lub wyprowadzenia przewodów według poniższego opisu. W naszym przypadku zastosowaliśmy gniazdo DIN 5 „D” ze względu na wtyk w zastosowanej kolbie. Gniazdo należy dolutować do płytki w naszym przypadku użyliśmy kilku przewodów dla wygody.

Opis złącza DIN 5 „C”:

A – podłączenie termopary ‚+’;

B – podłączenie termopary ‚-‚;

C – uziemienie;

D – zasilanie grzałki;

E – zasilanie grzałki;

Opis gniazda DIN 5 „D”:

1 – zasilanie grzałki;

2 – podłączenie termopary „+”;

3 – uziemienie;

4 – podłączenie termopary „-„;

5 – zasilanie grzałki;

Połączenie gniazdo – złącze:

A -> 2

B -> 4

C -> 3

D -> 1

E -> 5

2. Podłącz zasilanie do gniazda napięcia zasilającego AC. Może to być transformator do 24V lub jak w naszym przypadku regulowany zasilacz napięcia przemiennego  Zhaoxin AC-305D. Napięcie zasilania było zmieniane od 15 do 24V.

3. Podłączyć kolbę do dolutowanego gniazda. W opisanym przypadku była to zapasowa kolba do stacji Zhaoxin 936Włączyć zasilanie. Dioda informująca o rozgrzewaniu się kolby powinna się zaświecić natomiast kolba będzie się rozgrzewać. Gdy rozgrzewanie się zakończy dioda zgaśnie. Układ będzie podtrzymywał ustawioną temperaturę w związku z czym dioda LED będzie się włączać i wyłączać sygnalizując rozgrzewanie i chłodzenie. Urządzenie jest już gotowe do użytku. Przy pierwszym uruchomieniu zwrócić uwagę na poprawną pracę diody LED oraz rozgrzewanie się kolby. W przypadku, gdy dioda LED nie zgaśnie najprawdopodobniej została źle podpięty czujnik temperatury przez co układ źle odczytuje temperaturę poprzez pomiar rezystancji kolby.

Gotowa do pracy lutownica:


Kalibracja urządzenia

W celu kalibracji stacji należy wykonać następujące czynności. Kolba lutownicza powinna zostać skalibrowana przy każdej wymianie grzałki, grota lub całej kolby oraz jak w tym przypadku przy pierwszym uruchomieniu urządzenia po złożeniu.

 • Włączyć miernik temperatury grota np. HAKKO FG-100
 • Włączyć stację lutowniczą i ustawić temperaturę na minimum.
 • Po rozgrzaniu się kolby i odczekaniu około 5 minut na unormowanie się temperatury przyłożyć grot do punktu pomiarowego na mierniku.
 • Porównać wskazanie miernika z podaną temperaturą przez producenta (200 stopni).
 • Przekręcając śrubokrętem potencjometr od kalibracji opisany wcześniej ustawić tę samą temperaturę.

Dodaj komentarz