Porównanie Quick Charge

Porównanie Quick Charge (infografika ze strony https://blog.blitzwolf.com)

Quick Charge to technologia opracowana przez  firmę Qualcomm i jest standardem, z którego korzysta więcej producentów. Zmorą współczesnych smartfonów są ich akumulatory. Zdarza się, że w połowie dnia zostaje on wyczerpany, użytkownik zmuszony jest wtedy znaleźć wolne gniazdko do ładowania lub użyć powerbanku. Ogromne wyświetlacze potrzebują bardzo dużo energii, a standardowe ładowarki przekazują prąd do ogniw bardzo powoli.   Kilka lat temu standardowe ładowarki pozwalały ładować urządzenia prądem o napięciu 5V/1A co daje 5W mocy. Następnie została wprowadzona technologia Qualcomm Qucik Charge 1.0, która umożliwiała ładowanie napięciem 5V/2A, czyli maksymalna moc to 10W. Kolejnymi wersjami są QC 2.0 oraz QC 3.0. 

Należy pamiętać, że do korzystania z każdej z wersji Quick Charge potrzebny jest smartfon, z wbudowaną opcją szybkiego ładowania oraz także odpowiednia ładowarka. 

Quick Charge 2.0 umożliwia naładowanie baterii od 0 do 60% w zaledwie pół godziny. Co oznacza, że QC 2.0 jest o 75% szybsze od standardowego ładowania.  Natomiast Qucik Charge 3.0 jest szybszy od swoje poprzedniej wersji o 38%. Co teoretycznie umożliwia naładowanie baterii od 0 do 80% w zaledwie 35 minut. 

Jak działa Quick Charge?

Quick Charge to technologia, która pozwala na szybsze ładowanie urządzeń zasilanych z baterii, przede wszystkim odnosi się to do smartfonów. Urządzenia obsługujące Qucik Charge 3.0 są ładowane nawet czterokrotnie większym prądem. Została zastosowana tutaj technologia INOV (Intelligent Negotiation for Optimum Voltage), która wybiera optymalne napięcie prądu. 

Różnica pomiędzy Quick Charge w wersji 2.0 i 3.0.

Technologia QC 2.0 posiada stałe napięcia ładowania: 5V, 9V, 12V oraz 20V. Natomiast zastosowanie technologii INOV w CQ 3.0 pozwala na automatyczne dopasowanie napięcia podawanego do urządzenia z zakresu od 3,6V do 20V z korkiem co 200mV. Zaczerpnięta infografika ze strony producenta Qualcomm może zobrazować różnicę. Żółta linia reprezentuję technologię Quick Charge 3.0, zmienia się ona liniowo, a tak na prawdę z korkiem co 200mV. Natomiast pomarańczowa obrazuje zmiany skokowe napięcia w technologii QC 2.0. 

Różnica pomiędzy technologiami Quick Charge

Różnica pomiędzy technologiami Quick Charge (infografika ze strony https://blog.blitzwolf.com)

Tabela przedstawia różnicę pomiędzy kolejnymi wersjami Qucik Charge

Technologia Napięcie Maksymalne natężenie prądu Maksymalna moc
QC 1.0 5V 1A 5W
QC 2.0 5V.9V,12V 3 A, 2 A lub 1,67 A 18W
QC 3.0 3,6V – 20V z krokiem 200mV 2,5 A lub 4,6 A 18W

Czy mój smartfon wspiera szybkie ładowanie?

Aby dowiedzieć się czy dany telefon wspiera szybkie ładowanie należy wejść na stronę producenta Qualcomma i przejrzeć listę smartfonów wspierających szybkie ładowanie, tutaj znajduję się lista wszystkich smartfonów wspierających Quick Charge. Jeżeli wybrany przez nas telefon znajduje się na liście, warto zainwestować w ładowarkę szybkiego ładowania.

Qualcomm Quick Charge – nowe wersje

Firma Qualcomm wprowadza coraz to nowsze i ulepszone wersje. Można tu wymienić Qucik Charge 4.0 oraz Qucik Charge 4.0+. W technologii QC 4.0 producent opisuje, że ładowanie akumulatorów jest o 20% szybsze od poprzedniej wersji oraz że 5 minut ładowania wystarczy na 5 godzin użytkowania telefonu. Pomimo tego że QC 4.0 nie zagościł dobrze na rynku, to została wydana jego kolejna wersja 4.0+. Kluczowymi zmianami w najnowszej technologii są: krótszy czas ładowania, zmniejszenie ilości generowanego ciepła oraz nowsze zabezpieczenia, służące nie tylko do monitorowania baterii ale również złącza wyprowadzeń, tak aby ostrzegać przed przegrzaniem. 

Dodaj komentarz