Tester ogniw EBD-Mini M03+

Tester ogniw EBD-Mini M03+

Nowością w naszej ofercie jest tester ogniw EBD-Mini M03+. Jest to urządzenie, które może posłużyć jako tester ogniw,baterii oraz akumulatorów NiMH, LiFe, Pb, LiPo, NiCd. Moduł należy zasilać napięciem 5Vdc poprzez złącze miniUSB. Istnieje możliwość regulacji prądu rozładowania i monitorowania napięcia, na tej podstawie obliczana jest pojemność testowanej baterii w mAh. Urządzenie można połączyć z komputerem poprzez standardowy przewód USB, co umożliwia korzystanie z aplikacji komputerowej EB Tester Software.

Podstawowe parametry:

  • moc maksymalna: 35W
  • napięcie obciążenia: 0,10 – 19,50V
  • prąd obciążenia: 0,05 – 3,50A
  • napięcie zasilania: 5Vdc poprzez złącze miniUSB
  • wyświetlacz LED siedmiosegmentowy

Schematy podłączeń:

Proces rozładowywania baterii

Proces rozładowywania baterii

Proces ładowania wraz z kontrolą

Proces ładowania wraz z kontrolą

 

Pomiar napięcia zasilania:

Pomiar napięcia zasilania

Pomiar napięcia zasilania

Istnieje możliwość pomiaru napięcia zasilania. Wynik jest podawany z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku na zdjęciu powyżej napięcie zasilania ustawione na zasilaczu wynosi 3,1V natomiast w rzeczywistości napięcie jest równe 3,19V. 

Rozładowywanie baterii:

Po podłączeniu układu na wyświetlaczu powinien pojawić się wynik pomiaru napięcia, można to zauważyć poprzez pojawienie się po prawej stronie na wyświetlaczu  litery „U” – czyli napięcie. Aby przejść do trybu rozładowania ogniwa, należny obrócić impulsator na tryb RUN –  przejście do trybu rozładowania zasygnalizuje zapalenie się zielonej diody. Naciśniecie impulsatora spowoduję rozładowywanie ogniwa. Kolejne obroty impulsatora powodują przejście do trybu wyświetlania czasu rozładowania, prądu obciążenia czy aktualnego napięcia ogniwa. Zatrzymanie procesu rozładowywania następuje w trybie RUN, poprzez naciśniecie impulsatora. 

Aby dokonać zmiany prądu rozładowania, należy impulsatorem przejść do trybu zatrzymania (zapali się czerwona dioda), a następnie przytrzymać impulsator 2 sekundy. Po chwili  na  wyświetlaczu zacznie migać odpowiednia cyfra, oznacza to że obracając impulsator można dokonywać zmian oraz przytrzymując go chwile aby zatwierdzić wartość i przejść do kolejnej cyfry lub parametru. Po skonfigurowaniu natężenie prądu, moduł automatycznie przechodzi do konfiguracji napięcia odcięcia. Konfiguracja parametru napięcia odcięcia przebiega w analogiczny sposób jak natężania prądu. Aby zakończyć konfigurację należy przez 2 sekundy przytrzymać impulsator. 

 

Test pojemności baterii

Test pojemności ogniwa

 

Rozładowywanie ogniwa

Rozładowywanie ogniwa prądem 300mA

Aplikacja BD Tester Software:

Aby korzystać z aplikacji BD Tester Software należy podłączyć moduł EBD-Mini M03+ do komputera za pomocą przewodu USB. Po uruchomieni programu należy połączyć się z danym portem, na zdjęciu poniżej jest to port COM5 (obok znajduje się przycisk connect). Uruchomienie procesu rozładowywania następuje po naciśnięciu przycisku START. W parametrach można ustawić natężenie prądu jakim ma być rozładowywane ogniwo, maksymalny czas trwania oraz napięcie, do którego powinno odbywać się rozładowywanie. 

 

Proces rozładowywania ogniwa

Proces rozładowywania ogniwa

 

Na powyższej charakterystyce kolorem niebieskim oznaczone jest rzeczywiste napięcie baterii, natomiast kolorem czerwonym natężenie prądu.  

Na zdjęciu powyżej po upływie około 45s, prąd rozładowywania został zmieniony z 300mA na 400mA. Aplikacja BD jest dosyć prosta i intuicyjna, można ją również wykorzystać do pracy z innymi urządzeniami.  

Dodaj komentarz