Podłączenie zasilacza KPS-3005DU do komputera

Podłączenie zasilacza KPS-3005DU do komputera

Wprowadzilismy do oferty naszego sklepu zasilacz laboratoryjny, programowalny KPS-3005DU produkowany przez firmę Zhaoxin. Urządzenie wymaga zasilania sieciowego 220 V AC. Na wyjściu możemy otrzymać napięcie w zakresie od 0 do 30 V i prąd od 0 do 5 A. Moc wyjściowa nie może przekroczyć wartości 200 W. Więcej informacji na temat samego urządzenia uzyskasz w poprzedniego artykułu. Tutaj skupimy się tylko na instrukcji podłączenia urządzenia do komputera.

Należy rozpocząć od instalacji oprogramowanie, która będzie polegała na zainstalowaniu sterowników konwertera USBUART Profilic PL2303X, środowiska uruchomieniowego LabView, sterowników NI-VISA oraz konfiguracji sterownika portu COM.

KROK 1

Rozpakowujemy archiwum PL2303_Prolific_DriverInstaller_v1160.zip. Uruchamiamy plik instalatora PL2303_Prolific_DriverInstaller_v1160.exe.

Krok 1

Krok 1

Cały proces instalacji polega na klikaniu „Next”. Po chwili sterownik zostanie zainstalowany.

KROK 2

Instalacja środowiska uruchomieniowego LabView. Uruchamiamy instalator LVRTE2013std.exe. Jest to archiwum samorozpakowujące. W celu rozpoczęcia instalacji klikamy na Unzip.

UnZip

UnZip

Po chwili archiwum rozpakuje się i uruchomi instalator.

Uruchomiony instalator

Uruchomiony instalator

I w tym przypadku instalacja sprowadza się do klikania „Next”. Opcjonalnie możemy odznaczyć poniższą opcję:

Krok 2

Krok 2

Po chwili środowisko zostanie zainstalowane. Odłóżmy restart komputera na później – klikamy „Restart Later”.

KROK 3

Instalacja sterowników NI-VISA – analogicznie jak w przypadku instalacji środowiska uruchomieniowego. Wypakowujemy archiwum:

Wypakowanie archiwum

Wypakowanie archiwum

Jak poprzednio, instalator uruchomi się automatycznie. W naszym przypadku zainstalowano wszystkie domyślne komponenty:

Zainstalowane komponenty

Zainstalowane komponenty

Opcjonalnie, odznaczamy poniższą opcję:

Odznacz

Odznacz

Po kilku minutach środowisko NI-VISA zainstaluje się. Teraz możemy ponownie uruchomić komputer.

KROK 4

Konfiguracja sterownika – oprogramowanie LabView oczekuje urządzenia obecnego na porcie COM1. W tym celu musimy dokonać konfiguracji sterownika w Menadżerze urządzeń. Przechodzimy do Menadżera urządzeń. W zakładce Porty (COM i LPT) odnajdujemy nasze urządzenie, jak na poniższym zrzucie ekranu.

Meneger urządzeń

Menedżer urządzeń

Na urządzenie Profilic USB-to-Serial Comm Port (COM3) klikamy prawym przyciskiem myszy, wybieramy Właściwości. Naszym oczom ukaże się poniższe okno. Domyślnie Liczba bitów na sekundę ustawiona jest na wartość 9600. Zmieniamy ją na wartość 19200. Następnie przechodzimy do okna Zaawansowane…

Właściwości

Właściwości

W oknie zaawansowane, zmieniamy Numer portu COM na port COM1. W innym przypadku oprogramowanie nie będzie działać poprawnie!

Zaawansowane ustawienia

Zaawansowane ustawienia

Klikamy OK, OK i ustawienia zostają zapisane. Teraz należy odłączyć i ponownie podłączyć urządzenie. Możemy przystąpić do uruchomienia oprogramowania.

KROK 5

Oprogramowanie KPS325D – program uruchamiamy dwukrotnie klikając na jego ikonę. Naszym oczom ukaże się okno programu:

Okno programu

Okno programu

Klikamy w duży, okrągły, czerwony przycisk w prawym dolnym rogu okna. Powinien zaświecić się na zielono, a okno Stream Buffer wypełnić się.

Program gotowy do pracy

Program gotowy do pracy

Jeżeli tak jest, program jest gotowy do pracy.

Dodaj komentarz