Zapis na USB

Zapis na USB

Z artykułu dowiesz się jak zapisywać zrzut ekranu na penrive, jak zapisać plik CSV i obrobić go na komputerze w programie z pakietu OpenOffice. Pokażemy krok po kroku jak uporać się z surowym plikiem zapisanym przez oscyloskop. 

Oscyloskop DSO5102BM do kupienia: http://www.gotronik.pl/oscyloskop-cyfrowy-dso5102bm-hantek-100mhz-p-2767.html

Podłączony pendrive

Podłączony pendrive

Zapis zrzutu ekranu na pendrive:

Po uruchomieniu oscyloskopu podłączamy pendrive. Należy poczekać na informację, że urządzenie USB zostało wykryte. Teraz już można zapisać zrzut poprzez przyciśnięcie przycisku „Save to USB” na panelu przednim naszego urządzenia pomiarowego. Zrzut zostanie zapisany, wyświetli nam się stosowny komunikat. Gdy zapisujemy pierwsze zdjęcie, czas oczekiwania jest nieco dłuższy, niż przy kolejnych. Odłączamy pendrive od urządzenia i podłączamy do komputera. Możemy wyświetlić nasz zapisany zrzut.

Zrzut ekranu

Zrzut ekranu

Obraz zapisał się w formacie BMP, aby najprościej przekonwertować go do JPG, otwórz plik za pomocą programu Paint i zapisz jako plik JPG. Każdy  obraz zapisuje się w osobnym folderze w pamięci USB.

Zapis pliku CSV na pendrive:

Aby napisać plik CSV przyciśnij SAVE/RECALL na panelu przednim oscyloskopu. Wyświetli się panel boczny na ekranie. Nie zapomnij ponownie podłączyć pendrive do oscyloskopu.

Zapis pliku CSV 1

Zapis pliku CSV 1

Wciśnij F3 aby wybrać CSV.

Zapis pliku CSV 2

Zapis pliku CSV 2

Teraz przyciskiem F1 możesz wybrać kanał, na który jest podawany sygnał, który chcesz zapisać. Następnie przyciśnij F2 aby otworzyć listę zapisanych plików. Na początku będzie pusta.

Zapis pliku CSV 3

Zapis pliku CSV 3

Wciśnij F2 aby zapisać przebieg. Na liście pojawi się jedna pozycja. Ponownie wciskając F2 będę zapisywały się nowe pliki i nowe pozycje pojawią się na liście (Filelist).

Zapis pliku CSV 4

Zapis pliku CSV 4

Zapis jest gotowy. Czas na obróbkę zapisanego pliku na komputerze. Podłączamy pendriva do komputera. Na naszej pamięci mam plik CSV. Klikamy w niego dwukrotnie lub otwieramy za pomocą programu OpenOffice. Ważne jest żeby w opcjach importowania tekstu wybrać odpowiedni separator: przecinek.

Opcje importowania tekstu

Opcje importowania tekstu

 Aby wyrysować wykres w programie, należy rozpocząć od zmiany kropek na przecinki. W tym celu wciśnij Ctrl i F jednocześnie.

Zamiana kropek na przecinki

Zamiana kropek na przecinki

Uzupełnij odpowiednio pola (tak jak przedstawia to powyższa grafika) i naciśnij przycisk „Zamień wszyst.„. Gotowe. Teraz zaznaczasz obie kolumny i wstawiasz wykres.

Wykres

Wykres

Dodaj komentarz