Miernik uniwersalny UT139C

Miernik uniwersalny UT139C

W ofercie naszego sklepu GOTRONIK znajdziemy miernik uniwersalny UT139C. W swojej klasie jest to jedna z lepszych propozycji biorąc pod uwagę stosunek ceny do oferowanych możliwości i jakości wykonania. UT139C jest to miernik cyfrowy (multimetr) z automatyczną zmianą zakresów pomiarowych i funkcją pomiaru wartości skutecznej napięcia/prądu True RMS. Umożliwia pomiar najczęściej mierzonych wielkości: napięcia AC/DC, rezystancji, pojemności kondensatorów, częstotliwości, temperatury. Posiada przy tym użyteczne funkcje jest pomiar wartości MIN/MAX, pomiary względne REL, zatrzymanie wskazania HOLD, oraz podświetlenie wyświetlacz LCD. W poniższym artykule przybliżymy jego parametry i możliwości. Następnie pokażemy jak go obsługiwać (czyli jak wykonywać pomiary). Dla większości użytkowników mających nawet minimalne doświadczenie obsługa tego rodzaju mierników jest banalnie prosta i praktycznie nie wymaga zbędnego komentarza. Jednak nie możemy zapominać o początkujących użytkownikach wykonujących pierwsze swoje pomiary.

Podstawowa instrukcja obsługi multimetru UT139C w języku polskim: http://gotronik.pl/instrukcje/instrukcja_ut139c.pdf jest bardzo bardzo skromna. Manual UT139C czyli instrukcja w języku angielskim: http://gotronik.pl/instrukcje/ut139cmanual.pdf jest bardzo przejrzysta i nawet dla osoby słabo znającej język angielski zrozumiała. My w drugiej części artykułu: zaprezentujemy jak wykonywać i odpowiednio podłączać UT139C w podstawowych pomiarach.

 

W poniższej tabelce zebraliśmy podstawowe parametry techniczne multimetru UT139C:

dane techniczne miernika UT139C Uni-t

dane techniczne miernika UT139C Uni-t

UT139C umożliwia pomiar napięcia stałego DC i przemiennego AC do wartości 600V. Jest to wielkość zupełnie wystarczająca przy pomiarach w elektronice i elektryce. Warto zaznaczyć że pomiar napięcia i prądu zmiennego jest wartością skuteczną True RMS. Miernik posiada dodatkowo przycisk numer 20 opisany Select/V.C.F. Wartość skuteczna jest wyświetlana dla pasma częstotliwości 45~1kHz. Wykorzystując funkcję VCF mamy możliwość ograniczenia tego pasma do zakresu 45-400Hz.

Możliwy jest pomiar prądu DC i AC do wartości maksymalnej 10A – co jest raczej wartością standardową w dzisiejszych miernikach cyfrowych. Znacznie bardziej  interesujący jest dolny zakres pomiarowy amperomierza; przykładowo na zakresie do 600µA możliwy jest pomiar z rozdzielczością 0,1µA.

Rezystancję, czyli opór elektrycznych np. rezystorów możemy dokonywać do 60MΩ – jest to zupełnie wystarczający zakres. Jest także funkcja testera ciągłości – popularnie nazywanego brzęczykiem lub piszczykiem, oraz funkcja pomiaru diod półprzewodnikowych.

Pomiar pojemności kondensatorów do 99,99mF (mili Faradów) = 99 990µF (mikro Faradów) jest w zupełności wystarczający chyba dla wszystkich. Rzadko kiedy spotykane są kondensatory o tak dużej pojemności.

Możliwy jest także pomiar częstotliwości do 10MHz, oraz pomiar temperatury do 1000°C (choć termopara z zestawu wytrzymuje tylko temperaturę 200°C).

Multimetr cyfrowy UT139C posiada dwie funkcje odróżniające go od podobnych konstrukcji mierników. Pierwszą z nich jest funkcja NCV czyli No Contact Voltage umożliwiająca bezprzewodowe wykrywania występowania napięcia zamiennego AC. Może być wykorzystywana w poszukiwaniu przewodów sieciowych pod napięciem na ścianie. Drugą funkcją jest możliwość podłączenia cęg prądowych do pomiaru prądu. W drugie części artykułu zaprezentowaliśmy możliwość podłączenia cęg prądowych CC-65 produkcji Hantek.

Opis panelu przedniego UT139C:

Jak widać na poniższym zdjęciu miernik posiada duży wyświetlacz LCD. Gumowy czerwony holster chroni miernik przez mniejszymi uszkodzeniami mechanicznymi i dodatkowo nadaje miernikowi UT139C atrakcyjny wygląd (cechą rozpoznawczą większości mierników produkcji Uni-t jest właśnie taka kolorystyka: szara obudowa i czerwony gumowy holster).

Miernik posiada 4 prostokątne przyciski opisane numerami 5,4,3 i 2. Są to przyciski funkcyjne umożliwiające:
RANGE – przycisk do ręcznej zmiany zakresów pomiarowych. Dla pomiaru pojemności kondensatorów nie ma możliwości zmian zakresów pomiarowych.
MAX/MIN – funkcja rejestrowania wartości MAX i MIN w tracie trwania pomiaru
RELΔ – funkcja pomiarów względnych
Hz% – w trakcie pomiaru przebiegów zmiennych napięcia, prądu mamy możliwość przełączenia wskazań na zakres częstościomierza. Czyli będą np. na zakresie pomiaru napięcia AC możemy jednym przyciskiem przełączyć się na wyświetlanie aktualnej częstotliwości. Będąc na zakresie częstościomierza (numer 1 na obrazu) możemy przyciskiem funkcyjnym Hz% przełączyć się na pomiar współczynnika wypełnienia 1%-99.9%.

Poniżej mamy 2 okrągłe przełączniki – po prawej i lewej stronie:
HOLD/LIGHT – żółty przycisk jest dwu-funkcyjny: krótkie naciśnięcie zapamiętuje/zatrzymuje wyświetlane wskazanie mierzonej wartości na wyświetlaczu. Dłuższe naciśnięcie 2s. włącza podświetlanie ekranu LCD
SELECT/V.F.C – niebieski przełącznik umożliwia przełączanie się pomiędzy poszczególnymi funkcjami nadrukowanymi na przełączniku obrotowym.

Opis panelu przedniego UT139C Uni-t

Opis panelu przedniego UT139C Uni-t

 1. Pomiar częstotliwości.
 2. Przełącz przy pomiarze częstotliwości z Hz na %.
 3. Tryb REL pomiaru względnego – wejście/wyjście.
 4. Pogląd wartości maksymalnej i minimalnej.
 5. Zmiana rozdzielczości pomiaru, przytrzymaj dłużej przycisk aby ustawić automatyczny.
 6. Krótkie naciśnięcie – zatrzymanie pomiaru, dłuższe przytrzymacie – włącz lub wyłącz podświetlenie ekranu.
 7. Pomiar temperatury w stopniach Celsjusza, po wciśnięciu niebieskiego przycisku 20, w stopniach Fahrenheita.
 8. Pomiar rezystancji, po wciśnięciu niebieskiego przycisku, test ciągłości obwodu, test diody, test kondensatora.
 9. Pomiar napięcia DC w mV, po wciśnięciu przycisku niebieskiego, napięcie AC.
 10. Pomiar napięcia DC w V, po wciśnięciu przycisku niebieskiego, napięcie AC.
 11. Wyłączenie miernika
 12. Gniazdo wejściowe pomiaru prądu + w A.
 13. Gniazdo wejściowe pomiaru prądu + w mA i uA.
 14. Gniazdo wejściowe pomiaru COM.
 15. Gniazdo wejściowe + pomiary napięcia, rezystancji, częstotliwości, temperatury, prądu za pomocą cęgów.
 16. Pomiar prądu za pomocą cęgów.
 17. NCV wykrycie napięcia bezdotykowe.
 18. Pomiar prądu w A.
 19. Pomiar prądu w mA.
 20. Przycisk przełączania funkcji lub uruchomienie trybu V.F.C, który pozwala na dokładny pomiar napięcia i natężenia dla zmiany częstotliwości VFC.
 21. Pomiar prądu w uA.
 22. Wyświetlacz.

ZAPRASZAM do przeczytania II części artykułu:
http://gotronik.com/2016/10/28/instrukcja-obslugi-miernika-uniwersalnego-ut139c/

Dodaj komentarz