W ofercie firmy GOTRONIK można znaleźć wiele miernik portu USB. Najnowszym modelem z tej grupy urządzeń jes miernik USB ATORCH UD18. Urządzenie pozwala na bieżąco wykonywać pomiar napięcia, prądu, mocy, pojemności, ilości energii zużytej przez urządzenie Wh, pomiar napięcia na D+ i D- gniazda USB, a także rezystancji obciążenia. Miernik posiada możliwość ustawienia ograniczeń których przekroczenie powoduje automatyczne rozłączenie obciążenie sygnalizowane pojawieniem się symbolu przerwy w połączeniu. Urządzenie wyposażone jest w moduł Bluetooth umożliwiający połączenie się z aplikacją monitorującą pracę miernika.

Parametry techniczne:

 • Model: UD18;
 • Porty wejściowe: USB-B 3.0, micro USB-C – wtyk, micro USB-C gniazdo, gniazdo DC 5.5/2.5 mm;
 • Porty wyjściowe: USB-B 3.0, wtyk DC5,5 mm, micro USB-C;
 • Zewnętrze gniazdo micro USB do podłączenia zasilania modułu;
 • Gniazdo micro USB do podłączenia czujnika temperatury NTC;
 • Tester trybów ładowania PD2.0 PD3.0, QC2.0, QC3.0, BC1.2, Aplle Voltage range;
 • Dodatkowe funkcje zabezpieczające;
 • Wbudowany moduł Bluetooth 4.0;
 • Aplikacja współpracuje z Androidem 5.0 lub nowszym;
 • Wyświetlacz LCD 1,8 cala;
 • Rozdzielczość wyświetlacza: 128 x 160;
 • Regulacja podświetlenia wyświetlacza;
 • Możliwość obrotu ekranu: 360 ° ;
 • Temperatura pracy: -10 – 60 °C;
 • Wilgotność pracy: 10 – 80 % RH;
 • Ciśnienie pracy: 80 – 106 kPa;

Kod QR do pobrania aplikacji na tablet lub telefon:

Za pomocą czytnika kodów QR w telefonie lub tablecie możemy pobrać aplikację E-Meter.

Dodatkowo podajemy link do programu w razie problemów z odczytaniem kodu QR:

Link: https://drive.google.com/open?id=1p1CuY1vadfed7PmhE2ORG1dsIBqsU3Yv

Uwaga! Aplikacja uruchamia się na Androidach od wersji 4.0 lecz nie ma możliwości skomunikowania się z urządzeniem.

Dodatkowe informacje:

 • Miernik może być zasilany napięciem mierzonym poprzez podłączenie źródła zasilania do gniazd opisanych jako INPUT. Dodatkowo urządzenie posiada gniazdo micro USB (Power Supply) do zasilenie miernika przy tym podłączeniu napięcie nie jest mierzone na tym wejściu.

Zestaw zawiera:

 • 1 x miernik napięcia i prądu;

Uwaga! W zestawie brak czujnika temperatury NTC.

Podłączenie miernik do urządzeń:

Funkcje zabezpieczające:

Moduł posiada dodatkowe funkcje zabezpieczające. Po przekroczeniu ustawionego parametru na wyświetlaczu pojawi się symbol przerwanego połączenia wraz z opisem. Miernik umożliwia ustawienie zabezpieczenia:

 1. Ograniczenie poboru mocy;
 2. Ograniczenie czasu pracy;
 3. Ograniczenie prądu;
 4. Ograniczenie maksymalnego napięcia;
 5. Ograniczenie minimalnego napięcia;

Opis wyprowadzeń:

 1. M/- – przycisk MENU, przytrzymanie przycisku powoduje przejście do ustawień ograniczeń. Podczas ustawiania parametru dekrementuje wartość. Jest to również przycisk umożliwiający przełączanie widoku ekranu.
 2. Przycisk OK/+ – przycisk OK zatwierdza ustawioną wartość, natomiast + Inkrementuje (zwiększa) ustawiany parametr;
 3. Power Supply 4 – 30V /NTC – gniazdo micro USB-B do podłączenia zewnętrznego źródła zasilania. Jest to także wejście czujnika temperatury NTC.
 4. Type-C OUTPUT – wyjście z miernika, gniazdo micro USB-C;
 5. DC5.5 OUTPUT – jest to wyjście z miernika, wtyk żeński 5,5/2,5 mm (w środku +);
 1. Gniazdo USB-A OUTPUT – jest to wyjście z miernika USB-A (gniazdo) 3.0;
 2. Gniazdo micro USB-C INPUT – wejście miernika, gniazdo USB-C;
 3. Wtyk micro USB-C INPUT – wejście miernika, wtyk USB-C;
 1. DC5,5 INPUT – gniazdo 5,5/2,5 mm, wejście miernika;
 2. Wtyk USB-A wtyk – wejście miernika USB-A 3.0;
 3. Power Supply 4 – 30V /NTC – gniazdo micro USB-B do podłączenia zewnętrznego źródła zasilania. Jest to także wejście czujnika temperatury NTC. ( to samo gniazdo co wcześniej);
 1. Wyświetlacz LCD kolorowy 1,8″;
 2. Dioda sygnalizująca połączenie urządzenia przez Bluetooth – urządzenie posiada możliwość komunikowania się przez moduł Bluetooth z aplikacją na telefonie lub tablecie.
 3. Dioda Power – informuje o pracy miernika. Przydatna informacja zwłaszcza gdy ekran miernika jest wyłączony lub przeszedł w stan czuwania.

Jak ustawić ograniczenia?

 1. Po podłączeniu miernika do źródła zasilania lub napięcie mierzonego przyciskami + lub – przechodzimy do wyświetlenia okna w którym są szczegółowe pomiary. Jak na zdjęciu poniżej.

2. W kolejnym kroku przytrzymujemy przycisk M do momentu gdy zacznie mrugać ON przy FCOP (jest to skrót od Full cat-off Power). Jeżeli jest ta opcja włączona po przekroczeniu parametru następuje rozłączenie wyjścia chroniąc podłączone urządzenie przed uszkodzeniem. Miernik po wykryciu przekroczenia parametru rozłącza wyjście do momentu gdy nie zostanie odłączone obciążenie. Zamianę ustawień wykonujemy pojedynczym kliknięciem + lub – na mierniku.

3. Ponownie przytrzymujemy przycisk M, aż do momentu gdy na ekranie nie zobaczymy OK!. Oznacza to że parametr został zapisany. W taki sam sposób przechodzimy przez kolejne ustawiane parametry.

4. Dodatkowo jeżeli chcemy zmienić tylko jeden parametr np. ograniczenie prądowe, po jego ustawieniu przytrzymujemy przycisk OK. Następuje zapisanie parametrów i nie musimy przechodzić przez wszystkie do samego końca.

5. Możemy wyzerować czas, pojemność oraz pobraną energię przyciskiem +/-.

Obrót ekranu:

Żeby obrócić ekran przytrzymujemy przycisk – lub +. Zamianę możemy wykonać jedynie w oknie gdzie wyświetlane są skrócone mierzone parametry. Jak pokazano poniżej.

Ustawienia pozostałych parametrów:

Zmianę każdego z opisywanych poniżej parametrów dokonuje się w osobnym menu które możemy włączyć podczas uruchamiania urządzenia. Przed podłączeniem źródła zasilania przytrzymujemy przycisk + lub -, a następnie podłączamy zasilanie. Miernik włączy się i będziemy mogli zmienić następujące parametry:

 1. Język – miernik ma możliwość wyboru Języka Angielskiego lub Chińskiego. Zmianę wykonujemy w taki sam sposób jak wcześniej zmienialiśmy parametry ograniczeń. Czyli przytrzymujemy przycisk M przez kilka sekund, a następnie + lub – zmieniamy ustawiony język.
 2. No-Load Reset V and C;
 3. Voltage Ref 10V – opcja ta służy do kalibracji miernika. Podłączając źródło zasilania referencyjnego 10V przytrzymujemy przycisk w ten sposób miernik zostanie skalibrowany (Woltomierz).
 4. Current Ref 2A – opcja ta służy do kalibracji miernika. Obciążając miernik tak by pobór prądu był 2A wykonujemy kalibrację amperomierza poprzez przytrzymanie przycisku.
 5. Display Brightness – ustawienie intensywności podświetlenia. Przytrzymując przycisk M oraz zmieniając wartość od 0 do 9 przyciskami + oraz – zmieniamy ustawienie intensywności świecenia podświetlenia wyświetlacza.
 6. Standby Brightness – ustawienie podświetlenia podczas czuwania miernika (wykonywania pomiarów). Tak jak w poprzednim przypadku przytrzymując przycisk M oraz zmieniając wartość od 0 do 9 przyciskami + oraz – zmieniamy ustawienie intensywności świecenia podświetlenia wyświetlacza.
 7. Enter Standby Time – ustawienie czasu po którym miernik przejdzie w tryb czuwania.
 8. Temp Correction – ustawienie korekcji temperatury (opcja dostępna jedynie po podłączeniu czujnika temperatury);
 9. Default Settings – przywrócenie ustawień fabrycznych miernika.

Zmiana ustawienia wyświetlacza

Miernik umożliwia wybór wyświetlania w 3 oknach:

Okno 1: Widok pomiarów szczegółowych:

Okno 2: Widok pomiaru napięcia, prądu, pobranej mocy oraz impedancji obciążenia.

Okno 3: Kolejną opcją jest wyłączenie wyświetlacza. Podczas gdy nie jest nam potrzebny widok parametrów ponieważ np. mamy podłączony miernik do aplikacji skąd możemy na bieżąco śledzić wszystkie mierzone wartości.

Aplikacja:

Miernik posiada moduł bluetooth umożliwiający połączenie się z aplikacją na telefonie lub tablecie. Po ściągnięciu aplikacji instalujemy ją na swoim telefonie. Następnie uruchamiamy ją. Teraz wystarczy nacisnąć symbol Bluetoth na wyświetlaczu telefonu, a w menu które nam sie otworzy wybrać urządzenie, które jest w zasięgu. Od teraz na ekranie naszego urządzenia mobilnego będziemy mogli na bieżąco śledzić zmieniające się parametry pomiarowe. Przykładowe zdjęcie ekranu aplikacji.

W centralnej części znajduje się wykres napięcia prądu oraz mocy. Przeciągając wykres dwoma palcami możemy rozszerzyć lub zwęzić skalę obserwowanych przebiegów. Poniżej okna wykresu możemy odczytać pozostałe mierzone parametry.

Dodaj komentarz