Przedstawiamy konwerter częstotliwości na napięcie 0-10V. Moduł konwertuje sygnał cyfrowy do sygnału analogowego w zakresie od 0 do 10 V. Moduł jest bardzo mały i niezwykle prosty w użyciu. Wystarczy przyjrzeć się opisowi wejść i wyjść układu oraz sposobie kalibracji. Te informacje znajdziesz poniżej, w dalszej części artykułu. Moduł wymaga zasilania w zakresie od 12 do 30 V DC prądu stałego, w testach wykorzystaliśmy napięcie 20 V DC z zasilacza laboratoryjnego do zasilania modułu. Częstotliwość sygnału badanego musi mieścić się w granicy od 0 kHz do 1 kHz. Więcej parametrów oraz nasze pomiary znajdziesz poniżej.
Opis wejść i wyjść modułu:
Parametry modułu:
- napięcie zasilania: od 12 do 30 V DC
- napięcie wyjściowe: od 0 do 10 V DC
- zakres konwersji częstotliwości sygnału: od 0 do 1 kHz
- dopuszczalny błąd: 1 %
Kalibracja modułu:
Zalecana jest kalibracja układu. Zatem jak ją przeprowadzić? Skorzystaj z generatora funkcyjnego DDS i multimetru. Na generatorze ustawiamy sygnał o częstotliwości 500 Hz. Multimetrem mierzymy napięcie wyjściowe modułu. Jeśli wynosi ono aktualnie 5 V, kalibracja jest nie potrzebna. Jeśli jednak wartość wskazywana nie wynosi 5 V, potencjometrem dostrajamy do tej wartości. Multimetr wskazuje 5 V? Świetnie, kalibracja zakończona.
Układ pomiarowy:
Przeprowadzone zostały testy z użyciem opisywanego w niniejszym artykule modułu, zasilacza laboratoryjnego RPS-3005DB 0-30V 5A firmy Zhaoxin, multimetru uniwersalnego UT71B produkcji Uni – T, generatora funkcyjnego DDS SDG1020 Siglent 20 MHz. Na wejście modułu podłączamy sygnał z generatora. Mierzymy multimetrem napięcie na wyjściu, aby wykreślić wykres zależności napięcia wyjściowego od częstotliwości. Moduł zasilamy z zasilacza laboratoryjnego.
Poniższy wykres obrazuje, że zmiana napięcie następuje w sposób liniowy. Charakterystyka zostało utworzona przy amplitudzie równej 5 Vpp, sygnale prostokątnym i zmiennej wartości częstotliwości od 1 Hz do 1 k Hz.
Zaobserwowano, że przy częstotliwości poniżej 500 Hz napięcie bardzo powoli dochodziło do poprawnej wartości. Zajmowało to nawet kilkanaście sekund. Jednak im wyższa częstotliwość, tym szybciej wynik się stabilizował.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.