Przedstawiamy Konwerter napięcia na częstotliwość 0-10kHz. Moduł konwertuje sygnał analogowy do sygnału cyfrowego w zakresie od 0 do 10 kHz. Moduł jest bardzo mały i niezwykle prosty w użyciu. Wystarczy przyjrzeć się opisowi wejść i wyjść układu oraz sposobie kalibracji. Te informacje znajdziesz poniżej, w dalszej części artykułu. Moduł wymaga zasilania w zakresie od 13,5 do 30 V DC prądu stałego, w testach wykorzystaliśmy napięcie 20 V DC z zasilacza laboratoryjnego do zasilania modułu. Napięcie sygnału badanego musi mieścić się w granicy od 0 V do 10 V. Więcej parametrów oraz nasze pomiary znajdziesz poniżej.
Opis wejść i wyjść modułu:
Parametry modułu:
- napięcie zasilania: od 13,5 do 30 V DC
- napięcie sygnału badanego wejściowe: od 0 do 10 V DC
- częstotliwość sygnału wyjściowego: od 0 do 10 kHz
Kalibracja modułu:
Zalecana jest kalibracja układu. Zatem jak ją przeprowadzić? Skorzystaj z zasilacza laboratoryjnego i multimetru z funkcją pomiaru częstotliwości. Na zasilaczu ustawiamy napięcie o wartości 5 V. Multimetrem mierzymy częstotliwość sygnału wyjściowego. Jeśli wynosi ono aktualnie 5 kHz, kalibracja jest nie potrzebna. Jeśli jednak wartość wskazywana nie wynosi 5 kHz, potencjometrem dostrajamy do tej wartości. Multimetr wskazuje 5 kHz? Świetnie, kalibracja zakończona.
Układ pomiarowy:
Przeprowadzone zostały testy z użyciem opisywanego w niniejszym artykule modułu, dwóch zasilaczy laboratoryjnych RPS-3005DB 0-30V 5A firmy Zhaoxin, multimetru uniwersalnego UT71B produkcji Uni – T, oscyloskopu cyfrowyego Hantek DSO5102BM 100 MHz. Na wejście modułu podłączamy jeden z zasilaczy laboratoryjnych (napięcie w zakresie od 0 do 10 V DC). Mierzymy multimetrem częstotliwość sygnały na wyjściu lub ten sam pomiar wykonujemy oscyloskopem aby wykreślić wykres zależności częstotliwości od napięcia wyjściowego. Moduł zasilamy z drugiego zasilacza laboratoryjnego.
Poniższy wykres obrazuje, że zmiana częstotliwości następuje w sposób liniowy. Charakterystyka zostało utworzona przy pomocy miernika uniwersalnego, z funkcją pomiaru częstotliwości, przy napięciu zasilania 20 V i zmiennej wartości napięcia wejściowego od 0,02 V do 10 V.
Poniżej przedstawiamy wyniki pomiarów wykonanych oscyloskopem w formie graficznej, przy napięciu zasilania 20 V i zmiennej wartości napięcia wejściowego od 2 V do 10 V.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.