Mogłoby się wydawać, że zasilacze firm Long Wei z serii PS-305D oraz Zhaoxin PS-305D są identyczne, jednak istnieje kilka różnic pomiędzy nimi. Dlatego właśnie, w poniższym artykule przedstawimy rozbieżności między tymi urządzeniami. Skąd zbieżność nazw zasilaczy laboratoryjnych u obu producentów? Odpowiedź jest bardzo prosta: rozwinięcie skrótu PS to Power Supply w wersji angielskiej. Czyli po prostu zasilacz. Oznaczenie 305D: „30” to maksymalna wartość napięcia wyjściowego i analogicznie „5” maksymalna wydajność prądowa wyjścia. „D” – digital – zasilacz z cyfrowym wyświetlaczem (woltomierzem i amperomierzem). W poniższym artykule postaram się wyszczególnić wszystkie różnice pomiędzy oboma modelami zasilaczy by ułatwić wybór przed zakupem.

Porównanie front paneli

Po lewej stronie znajduje się Long Wei PS-305D, natomiast po prawej Zhaoxin PS-305D

Po lewej stronie znajduje się Long Wei PS-305D, natomiast po prawej Zhaoxin PS-305D

Po lewej stronie znajduje się zasilacz firmy Long Wei PS-305D, natomiast po prawej Zhaoxin PS-305D. Oba urządzenia posiadają wyświetlacz 3.5 cyfry z podświetlaniem, na których wyświetlany jest aktualnie płynący prąd oraz wartość ustawionego napięcia. Regulacja napięcia oraz prądu odbywa się poprzez zgrubne oraz dokładne pokrętła w obu zasilaczach. Jedną z różnic zestawionych zasilaczy jest przycisk, znajdujący się w środkowej części panelu przedniego. W zasilaczu Long Wei przycisk ten („STOP/OUT”), służy do automatycznego odłączania kanałów wyjściowych i ustawienia wartości „0” na wyświetlaczach napięcia oraz prądu. W urządzeniu firmy Zhaoxin przycisk znajdujący się pomiędzy pokrętłami, włącza zakres mA („LO/HI”), umożliwia to obserwacje – pomiarów prądów w mA. Kolejną różnicą są potencjometry służące do kalibracji napięcia i prądu wmontowane w zasilacz Long Wei PS-305D.  

Warto zaznaczyć że oba modele zasilaczy laboratoryjnych PS-305D są to konstrukcje liniowe, czyli konstrukcja oparta jest o transformator i liniowy układ stabilizacja napięcia. Takie rozwiązanie konstrukcyjne ma bardzo wiele zalet: stabilna i niezawodna praca, bardzo małe szumy i tętnienia. W stosunku do konstrukcji impulsowych taki zasilacz jest cięższy, ale w przypadku wykorzystania w stacjonarnym warsztacie elektronika jest to nawet zaleta, ponieważ cięższy zasilacz nie przesuwa się po blacie (stabilnie stoi na biurku).

 

Porównanie paneli tylnych

Panele tylne. Po prawej Zhaoxin, po lewej Long Wei

Panele tylne. Po prawej Zhaoxin, po lewej Long Wei

Tylne panele obu zasilaczy są bardzo podobne. Oba modele posiadają przełącznik napięcia zasilajacego 110V/220V, otwór wentylacyjny z wentylatorem, oraz standardowe gniazdo zasilające zintegrowane z bezpiecznikiem.

Porównanie długości. Po lewej Long Wei, po prawej Zhaoxin.

Porównanie długości. Po lewej Long Wei, po prawej Zhaoxin.

Kolejnymi różnicami jest długość oraz wyposażenie w rączkę. Zasilacz firmy Long Wei jest nieco dłuższy oraz jak można dostrzec na zdjęciu powyżej, posiada rączkę.  

Inne spostrzeżenia

Urządzenia posiadają gumowe nóżki, które zapobiegają przemieszczaniu się zasilacza. Urządzenia obu firm są wykonane solidnie. Ich wymiary nieco się od siebie różnią, podobnie jest z wagą. Różnicą, której nie można dostrzec na zdjęciach jest wentylator. W zasilaczy Long Wei PS-305D nie ma czujnika temperatury. Dlatego wentylator od samego początku włączenia zasilacza jest uruchomiony. W zasilaczu Zhaoxin PS-305D wentylator jest połączony z czujnikiem temperatury, co powoduje uruchomienie wentylatora tylko wtedy, gdy zwiększy się pobierany prąd-po nagrzaniu radiatora. 

 

Porównanie parametrów technicznych:

Zhaoxin Long Wei
PS-305D PS-305D

napięcie wyjściowe regulowane

0-30V 0-30V

płynna regulacja prądu wyjściowego

0-5A 0-5A

prąd wyjściowy

0-5A 0-5A

temperatura pracy

-10°C – 40°C 0°C – 40°C

wilgotność

<90% <80%

dokładność wskazań woltomierza

± (1%+1cyfra) ± (1%+1cyfra)

dokładność wskazań amperomierza

± (1%+1cyfra) ± (1%+1cyfra)

współczynnik stabilizacji napięcia CV

0.01% + 2mV 0.01% + 3mV

tętnienia i szumy napięcia

0.5 mVrms 1.0 mVrms

stabilizacja prądu

0.2% + 3mA 0.2% + 3mA

tętnienia i szumy prądu

2 mArms 3mArms

napięcia zasilania

 220V AC ±10% 50Hz lub 110V AC ±10% 60Hz 220V AC ±10% 50Hz lub 110V AC ±10% 60Hz

wymiary zewnętrzne

275x126x155mm 340x190x210mm

waga

 4,52 kg 5kg

Dodaj komentarz