TDA8932BT wzmacniacz audio

TDA8932BT wzmacniacz audio

W ofercie Gotronik znajduje się wzmacniacz audio oparty na układzie TDA8932BT o mocy 2x15W. Jest to moduł stereofoniczny pracujący w cyfrowej klasie D. Sygnał wejściowy jest podawany poprzez Bluetooth z urządzeń typu: smartfon,tablet. Zakres zasilania to przedział od 10V do 18V DC. Zalecane napięcie zasilania  to  12V o wydajności prądowej 2A. 

Dane techniczne:

  • wzmacniacz mocy audio
  • układ TDA8932BT produkcji NXP
  • moc wyjściowa: 15W + 15W
  • wzmacniacz audio dwukanałowy – stereo
  • wzmacniacz mocy audio pracujący w cyfrowej klasie D
  • sygnał wejściowy audio: bezprzewodowy strumień Bluetooth
    (wbudowany odbiornik Bluetooth audio)
  • zasięg działania Bluetooth do 10 metrów
  • napięcie zasilania: 10V do 18Vdc

Poniżej zaprezentujemy działanie wzmacniacza audio w oparciu o aplikację Function Generation, zainstalowaną na sparowanym telefonie z modułem wzmacniacza audio.   

Menu aplikacji Function Generation

Menu aplikacji Function Generation

Aplikacja Function Generation umożliwia generację przebiegów takich jak: sinusoida, prostokąt czy trójkąt. Możliwe jest jednoczesne operowanie dwoma kanałami. Zakres częstotliwości wynosi od 1 Hz do 22 kHz. Dostępne funkcję, które oferuję aplikacja to: modulacja amplitudy oraz fazy, generator szumu białego i różowego, zapis jak i odczyt ustawionych konfiguracji, funkcja przemiatania (ang. SWEEP). Zmiana amplitudy następuje procentowo od 0 do 100%. 

Do przetestowania aplikacji oraz modułu wzmacniacza audio, stworzyliśmy układ pomiarowy (zdjęcie poniżej). Wzmacniacz audio ma podłączone zasilanie 12V DC do złącza GOLD-PIN oraz jego wyjście audio jest wyprowadzone do oscyloskopu cyfrowego firmy Hantek DSO5102BM, tak aby obserwować ustawione przebiegi poprzez aplikacje Function Generation.

Układ pomiarowy

Układ pomiarowy

 

Moduł wzmacniacza audio

Moduł wzmacniacza audio

Przykładowe pomiary:

Poniżej znajdują się przebiegi, których parametry zostały skonfigurowane w aplikacji Function Generation. Amplituda poniższych pomiarów wynosi 50% oraz głośność telefonu, który został użyty wynosiła 90%. Podczas zwiększania amplitudy  w aplikacji, dochodzi do przesterowania napięcia wyjściowego. 

 

Podczas zwiększania amplitudy  w aplikacji, dochodzi do przesterowania napięcia wyjściowego. Poniższe zdjęcie obrazuje przesterowane napięcie, sygnał wysyłany jest z tableta, w którym amplituda wynosi 55% natomiast poziom głośności był ustawiony na maksimum.  

Przesterowane napięcie

Przesterowane napięcie

Dzięki bezprzewodowej komunikacji moduł wzmacniacza audio TDA8932BT  wraz z aplikacją Function Generator jest świetną alternatywą dla przewodowych wzmacniaczy. Pomimo tego, że moduł został stworzony do celów audio może on również posłużyć jako „amatorski” generator. 

Dodaj komentarz