Mierniki prądu i napięcia portu USB

Mierniki prądu i napięcia portu USB

Przedstawiamy porównanie dwóch mierników napięcia i prądu portu USB o zbliżonych parametrach.  Pokażemy jakie parametry zmierzy każde z tych urządzeń. Do czego się je wykorzystuje? Dzięki niemu możemy sprawdzić wydajność prądową portu USB, skontrolować ładowanie Power Banków, Tabletów, Smartfonów i innych urządzeń USB, sprawdzimy też działanie portów USB 2.0 i 3.0. Miernik włącza się w szereg pomiędzy gniazdo USB ładowarki lub komputera. Przyjrzyjmy się na początku parametrom urządzenia A(temp).

Na tapetę miernik A(temp) napięcia i prądu portu USB. Robi pomiar napięcia portu USB z rozdzielczością 0,01 V i prądu z rozdzielczością 0,01 A. Sprawdźmy zakres pomiarowy. Napięcie stałe DC zmierzymy od 3,70 – 9,99 do 13,0 V, prąd  od 0,00 do 3,00 A, temperaturę od -10 do 60 stopni Celsjusza, pojemność od 0 – 9999 mAh do 99,99 Ah, energię  od 0 – 9999 mWh do 1300 Wh, czas pracy od o do 99 h 59 min. Odświeżanie następuję dwa razy na sekundę.

Obsługa urządzenia jest niezwykle prosta. Podłączamy do portu USB, nastąpi AUTO uruchomienie. Na wyświetlaczu 0,91″ OLED zostaną wyświetlone zmierzone parametry. Na spodzie urządzenia znajduje się przycisk. Po kliknięciu możemy zmienić wyświetlanie pojemności (Ah) na energię (Wh) lub na odwrót. Po dłuższym przytrzymaniu tego samego przycisku zmieniamy DATA SET.

Obsługa urządzenia

Obsługa urządzenia

Przeprowadzono test urządzenia pierwszego podłączając go do Power Banka i obciążając elektronicznym, regulowanym obciążeniem. Wyniki pomiarów można zaobserwować na fotografiach.

Test 1

Test 1

Test 2

Test 2

Zaobserwowano, że po przekroczeniu 1 A urządzenie odcinało zasilanie, aby je przywrócić należały przycisnąć przycisk znajdujący się na spodzie urządzenia.

Test 3

Test 3

Przyjrzyjmy się teraz drugiemu miernikowi. Robi pomiar napięcia portu USB z rozdzielczością 0,001 V i prądu z rozdzielczością 0,001 A. Sprawdźmy zakres pomiarowy. Napięcie stałe DC zmierzymy od 03,70 do 13,00 V, prąd  od 0,000 do 3,000 A, moc od 0 do 39,00 W, pojemność od 0 do 99999 mAh, energię  od 0 – 99999 mWh do 999 Wh. Odświeżanie następuję dwa razy na sekundę.

Obsługa urządzenia zbliżona do miernika pierwszego, ale nie identyczna. Podłączamy do portu USB, nastąpi AUTO uruchomienie. Na wyświetlaczu 0,91″ OLED zostaną wyświetlone zmierzone parametry. Na spodzie urządzenia znajduje się przycisk. Po kliknięciu możemy zmienić DATA SET. Po dłuższym przytrzymaniu tego samego przycisku zmieniamy wyświetlanie pojemności (Ah) na energię (Wh) lub na odwrót.

Obsługa drugiego urządzenia

Obsługa drugiego urządzenia

Przeprowadzono podobny test urządzenia drugiego podłączając go do Power Banka i obciążając elektronicznym, regulowanym obciążeniem. Wyniki pomiarów można zaobserwować na fotografiach.

Test 4

Test 4

Test 5

Test 5

Zaobserwowano, że po przekroczeniu 1,202 A ekran urządzenia wygasał, ale w przeciwieństwie do miernika pierwszego, nie odcinał przepływu prądu.

Test 6

Test 6

Dodaj komentarz