Do oferty firmy GOTRONIK wprowadziliśmy nowe generatory FeelTech Serii FY. Są to modele: FY2100s, FY2200s oraz FY3200s. W artykule porównamy budowę oraz podstawowe funkcje generatorów. Urządzenia są tych samych wymiarów 200 mm (długość) x 190 mm(szerokość) x 90 mm (wysokość) oraz o zbliżonej wadze, ok. 500 gram.

 

 

 

 

 

 

Generator FY2100S

Generator zapakowany jest w kartonowe pudełko oraz folię zabezpieczającą urządzenie na czas transportu. Do urządzenia dołączone jest: zasilacz sieciowy, oraz przewód USB do zasilenia generatora oraz 1 sonda pomiarowa zakończona krokodylkami.  Generator zasilany jest przez złącze USB umieszczone na tylnym panelu obudowy. Urządzenie to nie ma możliwości komunikowania się z komputerem. W centralnym punkcje przedniego panela znajduje się wyświetlacz LCD oraz przyciski do obsługi menu generatora. Regulacja amplitudy oraz offsetu odbywa się poprzez potencjometry. Generator jest jednokanałowy, posiada także jedno wyjście TTL oraz jedno wejście do pomiaru częstotliwości (zakres pomiaru od 1Hz do 60MHz). Na przednim panelu znajdziemy dwustanowy przycisk tłumienia sygnału z generatora, do wyboru 0 dB lub -20 dB. Urządzenie generuje: sinusa, prostokąt oraz trójkąt o maksymalnej amplitudzie 9Vpp.

 

Generator FY2200S

Tak jak poprzednie urządzenie generator zapakowany jest  kartonowe pudełko oraz folię zabezpieczającą urządzenie na czas transportu. Do urządzenia dołączone jest: przewód sieciowy do zasilenie urządzenia, dwie sony zakończone krokodylkami, przewód USB do komunikacji z komputerem oraz płyta ze sterownikami oraz programem. Generator zasilany jest z sieci, nie ma możliwości zasilenia bezpośrednio z komputera przez USB. Generator może być obsługiwany przez zainstalowane oprogramowanie na komputerze, komunikacja z komputerem odbywa się przez USB. Urządzenie wyposażone jest w dwa niezależne od siebie kanały generatora, dwa wyjście TTL oraz złącze pomiarowe. Na przednim panelu znajduje się wyświetlacz LCD. Generator obsługiwany jest przez przyciski oraz impulsator znajdujący się na przednim panelu urządzenia.  Na kanale 1 generatora możemy uzyskać: sinusa, prostokąt, trójkąt, pojedynczy impuls , 4-impulsy, 8-impulsów, schodkowy, DC. Natomiast kanał 2 umożliwia generowanie: sinusa , prostokąta, trójkąta, stałą DC. Maksymalna amplituda wyjściowa na obu kanałach wynosi 20Vpp.

 

Generator FY3200S

Generator FY3200S oraz FY2200s są takie same jeżeli chodzi o wyposażenie oraz sposób zasilania. Jest także możliwość sterowania generatora poprzez dołączone oprogramowanie na komputerze. Urządzenie posiada 2 niezależne wyjścia generatora, dwa wyjścia TTL oraz złącze pomiarowe. Wygląd wizualny przedniego panelu jest odświeżony natomiast układ przycisków został zmieniony. Cechą odróżniającą ten generator od modeli FY2100S oraz FY2200S jest ilość możliwych do uzyskania sygnałów z generatora. Na obu kanałach możemy uzyskać: sinus, prostokąt, trójkąt, ARB1-4 (przebiegi zaprojektowane przez użytkownika w dołączonym programie), PRE1-10: impuls Lorenza, przebieg wielu dźwięków, szum losowy, EKG , trapezoid, impuls oscylacyjny , impulsy, biały szum, przebieg modulacji amplitudy, przebieg modulacji częstotliwości. Maksymalna amplituda wyjściowa wynosi 20Vpp, natomiast zakres pomiaru częstotliwości wynosi od 1MHz do 100MHz. 

 

Oprogramowanie do generatora FY3200S

Na dołączonej płycie znajduje się oprogramowanie do generatora. Dzięki takiemu rozwiązaniu jest możliwe sterownia urządzeniem przez program bez konieczności dokonywania zmian poprzez menu w generatorze. Oprogramowanie umożliwia także wyrysowanie własnego przebiegu generowanego przez urządzenie. Zaprojektowany przebieg zapisywany jest w 4 komórkach (ARB1 do ARB4) pamięci co umożliwia podczas testów przełączenie wykonanych funkcji. Poniżej kilka screenów z programu.

Poniżej przedstawione jest główne okno programu oraz zakładka Contrl Window gdzie bez obsługiwania generatora możemy zmieniać jego parametry.

 

W zakładce Waveform Window możliwe jest stworzenie własnego przebiegu. Wystarczy myszką przeciągnąć niebieską linię która formuje kształt przebiegu

 

 

 

Dodaj komentarz