Do oferty firmy GOTRONIK wprowadzony został nowy produkt o nr katalogowym BTE-546. Jest to KIT do samodzielnego montażu przetwornicy wysokiego napięcia. Układ zasilany jest napięciem stałym od 3,7 do 7,2V i pobiera około 2A. Na wyjściu uzyskiwane jest napięcie około 20 kV i prądzie około 0,5A. Układ nie posiada płytki PCB montaż odbywa się bezpośrednio do wyprowadzeń elementów. Wymiary transformatora 20 x 17 x 16 mm. Poniżej zostanie opisany sposób montażu zestawu. W zestawie znajduje się rezystor 100 Ohm który można zastąpić rezystorem z przedziału od 50 do 110 Ohm.

Uwaga! Urządzenie wytwarza wysokie napięcie, które może być niebezpieczne dla człowieka. Proszę zachować ostrożność podczas montażu oraz pracy z układem. 

Lista elementów:

 • transformator z 6 wyprowadzeniami;
 • rezystor 100 Ohm;
 • dioda prostownicza;
 • tranzystor NPN ,wyprowadzenia: B,C,E;
 • 2 pinowa listwa kołkowa;
 • przewody do podłączenia zasilania;
 • radiator i śrubka do zamocowania tranzystora;

Lista potrzebnych narzędzi:

 • cyna – najlepiej taka o średnicy 0,5 mm lub 0,7 mm
 • najlepiej stacja lutownicza, ponieważ posiada regulację temperatury, np. CXG – 936A
 • nóż lub coś ostrego do odskrobania wyprowadzeń z transformatora
 • śrubokręt krzyżakowy;

Wyprowadzenia tranzystora:

 

Krok 1

Na początku należy pogrupować elementy i poukładać je sprawdzić czy zestaw posiada wszystkie opisane elementy.

Krok 2

Kolejnym krokiem będzie połączenie rezystora 100 Ohm oraz diody prostowniczej. UWAGA! Należy zwrócić uwagę na polaryzację diody. Do rezystora dolutować trzeba katodę (+) diody.

Krok 3

Kolejnym elementem, który będziemy lutować, będzie tranzystor. Nóżkę diody a dokładniej katodę (-) łączymy do bazy tranzystora.

Krok 4

Przed przystąpieniem do lutowania transformatora trzeba oskrobać wyprowadzenia wychodzące z transformatora ( 4 wyprowadzenia). Trzeba zrobić to ostrożnie żeby nie wyrwać drucików. Nie oskrobujemy całych drucików tylko tyle ile będzie nam potrzeba do polutowania pozostałych elementów (około 2-3 mm). Oskrobanie drucików jest koniecznie ponieważ powłoka ochronna znajdująca się na wyprowadzeniach ochraniałaby i skutecznie utrudniała wykonanie połączenia lutowanego.

Krok 5

Po przygotowaniu transformatora dolutowujemy rezystor oraz kolektor tranzystora. Transformator ma 2 pary wyprowadzeń które łatwo rozróżnić ze względu na grubość drucików (grubsze i cieńsze). Jeden cienki oraz jeden grubszy przewód skręcamy razem tak jak pokazane jest to na zdjęciu. Natomiast drugi cienki drucik dolutowujemy do rezystora, a grubszy do bazy tranzystora.

Krok 6

W kolejnym kroku należy dolutować przewody zasilające do wcześniej stworzonego „pająka”. Przewód należy odizolować na obu końcach przy pomocy np. ściągacza do izolacji.  Czerwony przewód „+” łączymy z wcześniej skręconymi dwoma wyprowadzeniami transformatora. Natomiast przewód czarny „-” do emitera tranzystora.

Krok 7

Do tranzystora przykręcamy radiator. Między obudowę tranzystora, a radiator zakładamy podkładkę izolującą. Całość skręcamy śrubką.

Krok 8

Ostatnim elementem, który nam pozostał jest listwa kołkowa, którą dolutowujemy do przewodów wychodzących z transformatora. Listwę kołkową można zastąpić 2 elektrodami odizolowanymi od siebie.

Krok 9

Pozostaje podłączyć stworzony układ do zasilacza w naszym przypadku jest to zasilacz RPS-3005DB. Napięcie zasilania wynosi od 3,7 do 7,2V. Dodatkowo zastosowaliśmy wyłącznik do zabezpieczenia, odłączenia zasilania bez konieczności wyłączania zasilacza.

 

Na poniższym zdjęciu widoczny jest efekt prawidłowo zmontowanego układu. Jak widać między kołeczkami powstaje łuk.

 

Dodaj komentarz