Do poprzednich płytek do nauki lutowania dołącza nowa BTE-442. Po zlutowaniu możemy podłączyć zasilanie i cieszyć się efektem naszej pracy. Układ symuluje koło fortuny, po wciśnięciu przycisku, diody świecą kolejno do momentu aż zatrzymają się na wylosowanej cyfrze. Po zmontowaniu układu należy podłączyć zasilanie z zakresu od 3,5 do 6 V DC. Płytka jest wymiarów 48 x 48 mm.
W artykule TUTAJ opisaliśmy jak lutować elementy SMD, więc przed przystąpieniem przeczytaj ten artykuł. Tutaj opiszemy tylko kolejność lutowanych elementów, o technice poczytaj we wcześniejszym wpisie.
Wspominaliśmy, że GOTRONIK posiada w swojej ofercie dwie płytki edukacyjne do nauki lutowania elementów SMD. Teraz przedstawiamy model, który wyróżnia się od poprzedników, tym że oprócz elementów SMD zawiera element THT (czyli przewlekane). Przyjrzyj się spisowi elementów, sprawdź czy wszystko posiadasz. Poniżej znajdziesz też spis narzędzi bez których nie ukończysz układu koła fortuny.
Spis elementów:
- PCB
- goldpiny
- przycisk
- kondensator 1 uF
- kondensator 47 uF
- 10 diod LED czerwonych
- dioda 1N4007
- 2 rezystory SMD 470 kOhm
- rezystor SMD 10 kOhm
- tranzystor 9014
- NE555
- CD4017
Lista elementów niezbędnych:
- płytka dydaktyczna BTE-442
- stacja lutownicza: np firmy ZHAOXIN lub lutownica kolbowa: np firmy SOLOMON
- cyna: np 0,56 mm lub 0,7 mm
- pęseta: np firmy ZHAOXIN
Lista opcjonalnych elementów:
- odsysacz do cyny
- plecionka
- topnik w płynie
- pasta lutownicza
- pędzel ESD do topników i past
- uchwyt typu trzecia ręka
- cleanser
KROK 1
Na początku przylutujemy elementy SMD. Zaczniemy od rezystorów. Ocynujemy po jednym padzie dla każdego rezystora i przylutujemy rezystor R9 o wartości 10 kOhm (103), rezystor R12 i R7 o wartości 470 kOhm (474).
KROK 2
W kroku drugim wlutujemy tranzystor SMD.
Kolejno wlutujemy diodę 1N4007.
KROK 3
Robi się coraz trudniej. Wlutujemy dwa układy scalone. Najpierw NE555.
Dopiero po nim CD4017.
KROK 4
Powracamy do prostych rzeczy. Teraz zmontujemy elementy THT, czyli przewlekane. Zaczniemy od 10 diod LED. Tu bardzo ważne jest by zachować polaryzację. Przyjrzyj się poniżej grafice, aby poprawnie je wlutować. Dodatkowa wskazówka: dłuższe wyprowadzenie diody LED jest „+” krótsze „-„.
KROK 5
Wlutujemy elementy, które identycznie jak dioda LED, wymagają zachowania polaryzacji – kondensatory elektrolityczne. Najpierw wlutuj 470 uF. Na płytce PCB zaznaczono „+”, dłuższe wyprowadzenie elementu jest „+”.
Teraz wlutuj 1 uF.
KROK 6
Ostatnie dwa elementy. Wlutujemy przycisk.
Jako ostatni wlutujemy goldpiny.
Układ jest ukończony. Teraz możemy podłączyć zasilanie i przetestować koło fortuny. Zachowa polaryzację!
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.