Adapter SPI Flash 1.8V

Adapter SPI Flash 1.8V

Adapter SPI Flash 1.8V o symbolu katalogowym SN006 jest niezbędny do programowania pamięci SPI zasilanych napięciem 1.8V. Za pomocą programatorów o wyższym napięciu programującym (np. Willem, TL866, SkyPro) nie możemy poprawnie pracować z kośćmi pamięci (np .szeregowe pamięci SPI z rodziny 25). Za pomocą wspomnianego adaptera jesteśmy w stanie obniżyć napięcie programowania Vcc i z powodzeniem dokonać odczytu/zapisu/kasowania kości pamięci.

Nowa wersja adaptera SN006 jest dostępna w naszym sklepie internetowym. Jest to adapter specjalizowany i współpracyje tylko z programatorami TL866A i  TL866CS. Posiada podstawkę ZIF16 w której umieszczamy adapter z kością pamięci.

Adapter SPI Flash 1.8V

Adapter SPI Flash 1.8V

Załóżmy że prowadzimy serwis komputerowy i wylutowaliśmy kość pamięci z płyty głównej komputera naszego klienta. Chcemy zaprogramować kość nowym wsadem pobranym ze strony producenta. Programując kość pamięci napięciem programowania 3.3V, w najlepszym przypadku otrzymamy błąd identyfikacji kości, czyszczenia, zapisu lub weryfikacji. W najgorszym przypadku kość pamięci może ulec uszkodzeniu. Dlatego aby nie ponosić dodatkowego ryzyka, warto użyć wspomnianego adaptera.

Na przykładzie pamięci 25Q64FWT1M produkcji Winbond (bardzo popularnej jako kość pamięci BIOS w płytach głównych) pokażemy, że praca z pamięciami bez adaptera może się nie udać. W zależności od konkretnego egzemplarza kości pamięci, oraz programatora błędy mogą pojawiać się na różnych etapach pracy z pamięcią. Najpierw pracujemy bez użycia adaptera. Jak widać identyfikacja i odczyt kości powiódł się.

 

Poprawny odczyt kości pamięci

Poprawny odczyt kości pamięci

Spróbujmy zaprogramować kość pamięci dowolnie wybranym z dysku plikiem tekstowym o niewielkim rozmiarze. W naszym przypadku proces czyszczenia zakończył się sukcesem, natomiast pod koniec programowania wystąpił błąd:

Błąd programowania

Błąd programowania

Niestety, mimo wybrania w programie odpowiedniego modelu kości pamięci, zapis nie powiódł się. Warto zwrócić uwagę że sam program podpowiada nam, iż należy użyć adaptera obniżającego napięcie do 1.8V. Zatem umieszczamy teraz adapter z naszą kością w obudowie SOIC8 w adapterze SPI Flash 1.8V, a następnie całość w gnieździe programatora.

Programowanie kości 25Q64

Programowanie kości 25Q64

Podejmujemy kolejną próbę zapisu pamięci. Tym razem cały proces czyszczenia, programowania i weryfikacji przebiegł bez problemu.

Proces programowania zakończony sukcesem

Proces programowania zakończony sukcesem

Jak widać, w przypadku kości Winbond W25Q64FW konieczne było użycie adaptera obniżającego napięcie. Należy go używać zawsze wtedy, gdy mamy problem z pracą z kością pamięci SPI Flash zasilaną napięciem 1.8V.

Dodaj komentarz