Mierniki prądu i napięć portów USB

Mierniki prądu i napięć portów USB

Na tapetę wzięliśmy trzy mierniki napięcia i prądu portu USB. Pokażemy różnice i podobieństwa. Pierwsze urządzenie to Keweisi model KWS-10VA, drugie to model KCX-017, trzecie to model AK306B. Do czego wykorzystuje się to urządzenie? Dzięki niemu możemy sprawdzić wydajność prądową portu USB, skontrolować ładowanie Power Banków, Tabletów, Smartfonów i innych urządzeń USB, sprawdzimy też działanie portów USB 2.0 i 3.0. Miernik włącza się w szereg pomiędzy gniazdo USB ładowarki lub komputera. Przyjrzyjmy się podobieństwom i różnicom trzech urządzeń. Wszystkie robią pomiar napięcia portu USB z rozdzielczością 0,01 V i prądu z rozdzielczością 0,01 A. Zakresy pomiarowe są podobne, ale nie identyczne. Model KWS-10VA mierzy napięcie od 3 do 9 V, AK306B od 3,5 do 7 V,  model KCX-017 od 3 do 7 V, natomiast prąd odpowiednio od 0 do 3 A, od 0 do 3 A, od 0 do 3,5 A.

Pierwsze i trzecie urządzenie zostało wyposażone w wyświetlacz 7 segmentowy LED, natomiast drugie w wyświetlacz LCD. Keweisi model KWS-10VA wyróżnia się tym, że posiada 2 wyjścia USB: 1 wyjście do transmisji danych, a 2 do połączenia urządzenia USB pobierającego tylko zasilanie. Pozostałe dwa modele posiadają tylko jedno wyjście. Następnie przeprowadziliśmy dwa testy. Pomiar prądu, Połączono w szereg trzy wybrane modele i Power Bank. Do układu dodano obciążenie. Wynik pomiaru urządzeń (widoczny na zdjęciu) porównano z wynikiem otrzymanym z wyższej klasy multimetrem.

Pomiar prądu

Pomiar prądu

Pomiar prądu przy obciążeniu

Pomiar prądu przy obciążeniu

Następnie przeprowadzono kolejny test, pomiar napięcie. Tutaj również porównano wynik z urządzeń, z wynikiem z  wyższej klasy multimetrem.

Pomiar napięcia

Pomiar napięcia

Przyglądnijmy się jeszcze raz wybranym modelom. Każdemu z osobna. Model KCX-017 pokazuje na wyświetlaczu zmierzoną wartość prądu, zmierzoną wartość napięcie, wartość pojemności, numer pamięci, alarm wysokiego napięcia oraz alarm niskiego napięcia.

model KCX-017

model KCX-017

Model AK306B pokazuje na wyświetlaczu wartość napięcia naprzemiennie z wartością zmierzonego prądu.

model AK306B

model AK306B

Keweisi model KWS-10VA pokazuje jednocześnie wartość zmierzonego prądu i napięcia.

Keweisi model KWS-10VA

Keweisi model KWS-10VA

Dodaj komentarz