Zestaw do samodzielnego montażu tzw. KIT lub DIY jest to zestaw składający się z płytki drukowanej PCB, oraz wszystkich potrzebnych elementów elektronicznych potrzebnych do zbudowania działającego urządzenia elektronicznego.
Zestawy do samodzielnego montażu KIT przeznaczone są głównie dla początkujących elektroników. Zestawów nie kupuje się po to, aby zaoszczędzić pieniądze w stosunku do kosztu zmontowanego i działającego urządzenia. Zestaw do samodzielnego montażu służy celom dydaktycznym: krótko pisząc w czasie montażu podzespołów elektronicznych nabywamy bezcenną praktykę… z lutowaniem, odpowiednim kształtowaniem wyprowadzeń elementów, odpowiednią identyfikacją elementów i ich wartości, polaryzacji, czytaniem schematów ideowych itp.
Najczęściej płytka drukowana jest w ten sposób zaprojektowana by ułożenie elementów, ich opis był jednoznaczny i przejrzysty nawet dla początkującego elektronika.
Co będzie potrzebne:
- lutownica – najlepiej stacja lutownicza, ponieważ posiada regulację temperatury. Polecam stację SL20ESD Solomon
- cyna – polecam cynę o średnicy 0,5mm i 0,7mm
- obcinaczki – obcinarki, płaskoszczypy
opcjonalnie:
- kalafonia, pasta lutownicza
- mata izolacyjna, uchwyt na płytkę drukowaną
przystępujemy do montażu:
W pierwszej kolejności warto rzucić okiem na schemat ideowy. Zapoznać się z nim, a następnie przygotować sobie elementy.
Kilka fundamentalnych rad dotyczących montażu:
- elementy takie jak rezystory posiadają wartość oporu elektrycznego. Przed rozpoczęciem montażu należy sobie je pogrupować i opisać wartościami. Odczytywać wartość rezystorów przewlekanych możemy za pomocą kodów paskowych nadrukowanych na tym elemencie lub możemy zmierzyć wartośc rezystancji za pomocą miernika uniwersalnego wyposażonego w omomierz.
- kondensatory elektrolityczne: są to elementy które mają polaryzację, czyli ważne jest ich odpowiednie włożenie zgodnie z nadrukiem na płytce drukowanej PCB. Najczęściej kondensatory elektrolityczne mają oznaczone „-” na obudowie. Jeśli w nowym kondensatorze jedno z wyprowadzeń jest znacząco dłuże oznacza to że jest to „+” wyprowadzenie.
- diody półprzewodnikowe, LED: są to elementy które należy montować zgodnie z polaryzacją nadrukowaną na płytce drukowanej PCB. Dioda posiada anodę i katodę. W przypadku diod świecących LED podobnie jak w przypadku kondensatorów elektrolitycznych dodatnie wyprowadzenie (anoda) ma dłuższe wyprowadzenie.
- tranzystory: są to elementy posiadające 3 wyprowadzenia: bazę, kolektor i emiter. Typ tranzystora w przypadku obudowy przeznaczonej do montażu przewlekanego jest nadrukowany na jego obudowie. Tranzystor należy przylutować zgodnie z nadrukiem na płytce drukowanej.
- przy montażu nie wolno się śpieszyć – nikt nas nie goni… W pośpiechu łatwo o pomyłkę
Mając już przygotowane wszystkie elementy możemy przystąpić do montażu.
Jeżeli mamy taką możliwość to dopasowujemy odpowiedni grot do wielkości lutowanych elementów elektronicznych. Ja mam stację lutowniczą Solomon Sl20ESD i mam włożony grot SR-622 jest on najbardziej odpowiedni do lutowania elementów przewlekanych.
Jak ustawić temperaturę? Lutowanie można rozpocząć od ustawienia temperatury grota ok. 250. Jeżeli mamy trochę większe doświadczenie z lutowaniem możemy ustawić wyższą temperaturę. Ogólnie: lutując niższą temperaturą trzeba dłużej przytrzymać grot w punkcie lutowania aż do roztopienia się cyny. Mając ustawioną wyższą temperaturę proces ten trwa krócej. Jednak trzeba mieć na uwadze że im wyższa temperatura i im dłużej trzymamy w punkcie lutowniczym grot tym większe prawdopodobieństwo uszkodzenia przepalenia płytki drukowanej. Po przegrzaniu punktu lutowniczego lub ścieżki odkleja się przewodząca warstwa miedzi od laminatu.
5 Odpowiedzi na Zestawy do samodzielnego montażu KIT
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Gzie są te zestawy !!??
Tutaj są dostępne: http://www.gotronik.pl/zestawy-do-samodzielnego-montazu-kitdiy-c-243.html
Dzień dobry, przesyłka dotarła. Mam jednak kilka uwag. Otóż w zestawie „Zasilacz regulowany LT1083
* ZESTAW DO SAMODZIELNEGO MONTAŻU *” kondensator C6 jest na 25V co przy napięciu wyjściowym np. 30V spowoduje jego uszkodzenie. I druga uwaga to, że wkręty mocujące radiator są 2,5 mmm a otwory w radiatorze nagwintowane są na 3 mm. Wydaje mi się, że zestaw „dla początkującego elektronika” powinien być bardziej „dopieszczony”. Mimo to, to Was lubię.
Pozdrawiam – J.P.
Witam,
Z naszej strony chciałbym przeprosić za niedopatrzenie z kondensatorem. Faktycznie to fatalna konfiguracja. Dziękuję tylko za wspaniałomyślną wyrozumiałość.
Pozwolę sobie tylko trochę zażartować: W zestawie specjalnie jest dobrany kondensator elektrolityczny o zbyt małym napięciu pracy (w celach dydaktycznych) – by osoba montującą zdobyła praktykę i była uczulona na dobór odpowiednich parametrów.
Jeszcze raz przepraszam.
Witam.
Zmontowałem zasilacz, wadą jest to że posiada stabilizator 24V do wentylatora, może pokusilibyście się o zamianę na 12V i dołożenie sterowania obrotami zależnie od temperatury na prostym termistorze?.
Fajnie byłoby aby dołączony był radiator bo nie wszyscy mają i muszą dokupywać, ja mam zestaw przeróżnych po demontażowych więc mam w czym wybierać.
Pozdrawiam