Wypalarka laserowa

Wypalarka laserowa

Poniższy artykuł będzie dotyczył wypalarki laserowej . Dzięki niej wypalisz własny wzór na wybranej powierzchni płaskiej. W skład zestawu wchodzi wypalarka, przewód zasilający, przewód komunikacyjny, pendrive i okulary ochronne.  Przed każdym rozpoczęciem wypalania załóż okulary ochronne. Nie należy patrzeć bez nich na działający laser. Grozi to trwałym uszkodzeniem wzroku.

Przygotowaliśmy instrukcję, która w bezbolesny sposób przeprowadzi niezużytkowania od wyciągnięcia elementów z pudełka do wypalenia pierwszego wzoru. Zaczniemy od wypakowanie i sprawdzenie czy posiadamy wszystkie wyżej wymienione elementy. 

Pierwsze podłączenie do komputera:

Przewód USB A-USB A podłączamy do zasilania 5 V (port USB lub ładowarka telefonu), przewód USB Micro B- USB A do komputera.

Podłączenie przewodów

Podłączenie przewodów

Niebieskiego pendriva z zestawu podłączamy do komputera w celu zainstalowania sterowników i pobrania programu do obsługi wypalarki. Otwieramy folder pendriva i wypakowujemy oby katalogi zip i rar. Otwieramy folder „Dual usb series” dwukrotnie. Następnie przechodzimy do folderu „Windows xp,win7,win8,win10” i kolejno „driver”. Przenosimy Driver.exe na pulpit i uruchomiamy. Wyrażamy zgodę i klikamy INSTALL. O ukończonej pomyślnie instalacji, zostaniemy poinformowanie stosownym komunikatem.

Teraz poszukamy programu obsługującego wypalarkę. Otwieramy folder pendriva i otwieramy folder „Dual usb series” tam znajdziesz „Laser_Carver_EN_AUTO_V3.3.1.exe”. Uruchamiamy go.

Pierwsze uruchomienie programu

Po prawej stronie okna w panelu Message zobaczymy komunikaty o właściwym podłączeniu do komputera. Zanim cokolwiek omówimy w programie, przygotujemy sobie grafikę czarno białą. Maksymalny jej rozmiar wynosi 512 x 512  w formacie JPG. Przeciągamy grafikę i upuszczamy w centralnym punkcie programu (na napis „Drag and drop pictures to here”).

Wybrana grafika

Wybrana przez nas grafika jest wymiaru 410 x 410. Teraz należy przycisnąć „Send Image To Machine” aby wysłać obrazek do pamięci wypalarki. Zanim rozpoczniemy wypalanie układamy (w naszym przypadku drewniany krążek) element, na którym chcemy wypalić wzór na czerwonej płytce pod laserem. Nie możemy go ułożyć w dowolnym miejscu, chcemy precyzyjnie. Do tego wykorzystamy funkcje programu w sekcji Location Mode. Wciśnij To Middle of Image, aby laser był skierowany na środek obrazka. Teraz ustaw element na środek. Ułożyłeś równo? Sprawdźmy. Wciśnij Carving Preview, aby laser obrysował zakres obrazka. Dopiero gdy skończy możesz dokonać poprawki ustawienie elementu.

Ustalanie położenia elementu

Gdy obrys laserem nie wykracza poza ułożony przez nas element, możemy rozpocząć wypalanie. Zanim jednak wciśniesz Start, załóż okulary ochronne. Dopiero gdy upewnisz się, że w pobliżu nie ma dzieci i innych osób postronnych, możesz wcisnąć przycisk Start. Laser rozpocznie wypalanie. To potrwa. Bądź cierpliwy.

Wypalanie

O postępie pracy będzie informowany w programie, na kolor czerwony wyrysowuje się wypalona już część. Run time jest to czas pracy lasera. Możemy podejrzeć aktualnie wypalane współrzędne X i Y. W sekcji Movement możemy przesuwać laser i jeden w górę, dół, prawo i lewo (nie baw się tymi opcjami podczas wypalania). W sekcji Image Editing możemy wyczyścić obrazek, załadować ponownie, oddalić go i obrócić. Burning Time jest domyślnie ustawiony na 60, jest to czas wypalanie jednego piksela. Przy duży wypalanych powierzchniach możemy zmniejszyć ten parametr, natomiast gdy mamy cieniutkie linie i chcemy, żeby były dobrze odwzorowane można ten parametr zwiększyć. Zobacz teraz jak wyglądał nasz proces wypalania i jak wyglądał efekt.

Proces wypalania w toku

Proces wypalania w toku

Efekt końcowy wypalania laserem

Efekt końcowy wypalania laserem

Dodaj komentarz