Oscyloskop cyfrowy Hantek 2D82 AUTO to nowy produkt wprowadzony do oferty firmy GOTRONIK. Cechami charakterystycznymi urządzenia jest jego przeznaczenie. Oscyloskop powstał z myślą o motoryzacji. Jego wyposażenie oraz funkcje umożliwiają testowanie, diagnozowanie pojazdów. Po wybraniu funkcji pomiarowej oscyloskop sam dostosuje ustawienia podstawy czasu, czułości napięciowej, dzielnika, a także przy wyborze pomiarów gdzie zastosowanie mają cęgi prądowe. Urządzenie ustawi przelicznik napięcie na prąd tak żeby był możliwy bezpośredni odczyt zmierzonego prądu bez konieczności przeliczania. Oscyloskop wyposażony jest również w miernik uniwersalny umożliwiający pomiar podstawowych parametrów takich jak: napięcie, prąd, rezystancja oraz temperatura. W poprzednim artykule przedstawiliśmy możliwości pomiarowe urządzenia. W tej części skupimy się nad przykładowymi pomiarami oraz obsługą urządzenia.

Podstawowa specyfikacja urządzenia:

  • Funkcja oscyloskopu
  • Funkcja generatora
  • Miernik uniwersalny
  • Duży czytelny wyświetlacz
  • Bardzo prosta intuicyjna obsługa
  • Menu w Języku Angielskim

Link do artykułu z parametrami technicznymi:

Zestaw zawiera:

Oscyloskop w ofercie firmy GOTRONIK dostępny jest z 3 różnymi zestawami wyposażenia dodatkowego. W poniższej tabeli znajduje się zestawienie wszystkich elementów znajdujących się w zestawach.

Urządzenie zapakowane jest w kartonowe pudełko.

Oscyloskop oraz pozostałe wyposażenie zmieści się do poręcznej walizki*. Walizka chroni oscyloskop przed uszkodzeniem, a także zapewnia łatwy transport.

*Wersja Hantek 2D82 KIT III posiada 2 walizki. Jedna na oscyloskop oraz podstawowe akcesoria oraz przyrząd pomiarowy. Natomiast w drugiej walizce cęgi prądowe oraz pozostałe przewody.

Poniżej widok wnętrza jednej z dostępnych wersji wyposażenia.

  • Oscyloskop Hantek 2D82 KIT I – wyposażenie:
  • Hantek 2D82 KIT II – wyposażenie:
  • Oscyloskop Hantek 2D82 KIT III – wyposażenie:

Jak widać wersja KIT III jest najbogatszą wersją która zapewnia praktycznie pełne wyposażenie który potrzebne jest do diagnostyki pojazdów z wykorzystaniem oscyloskopu Hantek 2D82.

Przykładowe pomiary

Pomiary z wykorzystaniem opcji do diagnostyki pojazdu:

Poniżej przedstawiamy przykładowe pomiary wykonane za pomocą oscyloskopu Hantek 2D82 wykonane przez producenta. Jak widać pomiary zostały wykonane przy użyciu dołączonych do zestawów akcesorii. Pomiar prądu został wykonany cęgami prądowymi CC650 oraz CC65.

Szczegółowe informacje dotyczące możliwości pomiarowych oscyloskopu znajdują się w poprzednim artykule.

Oscyloskop

Urządzenie posiada funkcję oscyloskopu. Szerokość pasma pomiarowego wynosi 80MHz, natomiast częstotliwość próbkowania wynosi 250MSa/s. Poniżej przedstawiamy szczegółowe dane dotyczące parametrów urządzenia.

Urządzenie posiada dodatkowo możliwość ustawienia w opcjach mnożnika CC65/CC650 lub CC1100. Funkcja to umożliwia autmatyczne przeliczenie mierzonego prądu przez cęgi. Pomiar prądu cęgami pomiarowymi polega na wytworzeniu napięcia na wyjściu z miernika. Następnie przelicza się uzyskane napięcie na prądu. Natomiast w oscyloskopie Hantek 2D82 zastosowano algorytm pozwalający na automatyczne przeliczenie napięcia na prądu. Użytkownikowi pozostaje jedynie odczytać wartość z wykresu. Oscyloskop działa jedynie z cęgami firmy Hantek. Pomiary przy użyciu cęg innych producentów mogą wprowadzać błąd podczas przeliczania lub nie być dostosowane do urządzenia.

Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych pomiarów z wykorzystaniem oscyloskopu. Jako źródło sygnału badanego wykorzystano generator funkcyjny FY6600-15MHz. Jak widać obraz raz wskazania oscylogramów są bardzo dokładne i czytelne.

Generator

Urządzenie posiada również funkcję generatora. Możliwe jest wygenerowanie sygnału: prostokątnego, sinusoidalnego, trójkątnego, trapezowego, schodkowego oraz innych. Urządzenie umożliwia regulację częstotliwości, amplitudy, offsetu oraz innych parametrów w zależności o typu przebiegu. Poniżej przedstawiamy parametry wbudowanego generatora oraz kilka przykładowych pomiarów, które zostały sprawdzone na oscyloskopie Hantek DSo51002BM.

Generator jest niezależnym urządzeniem. Posiada osobne wyjście. Może być stosowany jednocześnie z oscyloskopem. Żeby ustawić parametry wystarczy przełączyć podgląd okna w urządzeniu. Po zmianie parametrów można z powrotem przejść do funkcji oscyloskopu a generowany sygnał podłączyć do badanego układu.

Miernik uniwersalny

Oscyloskop posiada także funkcję miernika uniwersalnego umożliwiającego pomiar napięcia, prądu, rezystancji, pojemności, a także umożliwia sprawdzenie przejścia np. między punktami na płytce. Gniazdo miernika mA posiada wbudowany bezpiecznik chroniący przed uszkodzeniem urządzenie. Uwaga! Gniazdo 10A nie posiada bezpiecznika! Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych pomiarów z wykorzystaniem miernika uniwersalnego.

Pomiar napięcia

Pomiar napięcia został wykonany przy użyciu zasilacza laboratoryjny Zhaoxin RXN-305D. Urządzenie posiada wbudowany woltomierz oraz amperomierz wyniki zostały porównane jak widać pomiary są identyczne.

Pomiar rezystancji

Do pomiaru rezystancji został wykorzystany rezystor dużej mocy o wartości 6 Ohm. Jak widać pomiar jest bardzo precyzyjny nawet przy małych rezystancjach.

Pomiar prądu

Poniżej przedstawiamy przykładowy pomiar prądu. Jak źródło zasilania wykorzystano zasilacz laboratoryjny RXN-305D. natomiast jako obciążenie podłączony rezystor 6 Ohm. Zasilacz posiada wbudowany amperomierz którego wyniki zostały porównane ze wskazaniami amperomierza w urządzeniu Hantek 2D82.

Pozostałe możliwości pomiarowe zostały przedstawione w tabeli poniżej.

Podsumowanie

Urządzenie Hantek 2D82 jest to bardzo dobrze wyposażony sprzęt, który może być przydatny w warsztacie samochodowym podczas diagnozowania pracy części elektronicznej/elektrycznej pojazdów.Jego bogate wyposażenie umożliwia w łatwy sposób wykonanie pomiarów bez konieczności stosowania zaawansowanych połączeń. Prosty interfejs sprawa że praca z urządzeniem jest bardzo łatwa i przyjemna. Wbudowany akumulator umożliwia pracę bez przerwy, praktycznie przez cały dzień.

Czym tak naprawdę jest funkcja pomiaru parametrów pracy elektronicznych czy tez elektrycznych podzespołów w pojeździe?

Wybierając funkcję pomiarową czujnika czy tez innych dostępnych elementów, urządzenie ma przypisane gotowe ustawienia trybu wyzwalania, zakresu pomiarowego, podstawy czasu, czułości, dzielników napięcia, wyboru cęgi prądowej i innych parametrów. Tak naprawdę osoba dobrze znająca się na elektronice oraz elektryce i posiadająca oscyloskop cyfrowy jest w stanie ustawić te parametry samodzielnie. Natomiast gotowe funkcje są zapewne dużo wygodniejsze niż odklikiwanie wszystkich parametrów zwłaszcza przy pomiarze wysokich napięć oraz prądów tak by urządzenie działało prawidłowo i nie doszło do jego uszkodzenia. Na plus urządzenia jest również jego bogate wyposażenie dodatkowe. Urządzenie to jest bardzo ciekawym rozwiązaniem pomiarowym dla serwisów samochodowych oraz osób zajmujących się elektroniką oraz elektryką samochodową.

Dodaj komentarz