Wychodzą na przeciw pojawiającym się coraz częściej pytaniom od klientów na temat różnic w oscyloskopach firmy Hantek serii DSO5000P oraz serii DSO5000BM poniżej przedstawiamy zestawienie parametrów obu serii. Urządzenia te są to oscyloskopy cyfrowe, stacjonarne używane przez elektroników, automatyków i w pokrewnych dziedzinach. Podstawowy element każdego laboratorium inżyniera elektronika. Jeżeli chodzi o aspekty wizualne są one identyczne. Lecz jak wiadomo najważniejsze jest to co dane urządzenie oferuje użytkownikowi w swojej funkcjonalności. Poniżej przedstawiamy zestawienie wszystkich parametrów obu serii oscyloskopów firmy Hantek.

Porównanie:

W powyżej tabeli zostały przedstawione parametry oscyloskopów obu serii. Elementy którymi różnią się obie serie zostały zaznaczone na czerwono.

Dostępna szerokość pasma:

  • Pierwsza różnica jaka jest widoczna to dostępna szerokość pasma. Producent w swojej ofercie posiada 3 wersje oscyloskpu różniące się właśnie szerokością pasma. Wersja 200MHz oraz 100MHz występuje w obu seriach. Natomiast jeżeli chodzi o najniższe pasmo dostępne w serii DSO5000P jest to wersja 70MHz, natomist w serii DSO5000BM jest to wersja 60MHz.

Czas narostu

  • Kolejnym parametrem który różni się w obu seriach jest czas narostu. Parametr ten wiąże się z szerokością pasma i stąd wynika ta różnica.

Zakres podstawy czasu

  • Oscyloskopu serii DSO5000P oraz 5000BM różnią się jeżeli chodzi o zakres podstawy czasu. W serii „P” mamy zakres podstawy czasu jest do 80s/dz natomiast dla DSO5000BM do 40s/dz. Nie jest to znacząca różnica i ma znaczenie jedynie w szczególnych zastosowaniach.

Długość rekordu pamięci

  • Najważniejszą i najbardziej znaczącą różnicą miedzy serią DSO5000P oraz serią DSO5000BM oscyloskopów Hantek jest długość rekordu pamięci. Jest to jeden z podstawowych parametrów każdego oscyloskop. Różnica w tych seriach jest znacząca. W serii DSO5000P długość rekordu pamięci wynosi zaledwie 40k (40000) punktów. Natomiast w serii DSO5000BM jest to 2M (2000000). Różnica na korzyć DSO5000BM jest znacząca w serii tej długości rekordu pamięci jest 50 razy większa. Żeby uzyskać jak największą częstotliwość próbkowania wymagane jest odpowiednio duża pamięć. Np. Przy podstawie czasu 10ns/dz do rejestracji 100ns długość rekordu to 100 próbek (przy maksymalnej częstotliwości próbkowania 1GSa/s). Przy podanych parametrach nie jest to problem. Jeżeli natomiast podstawa czasu zostanie ustawiona na 10us/dz to przy rejestracji 100us sygnału częstotliwość próbkowania musi zostać zmniejszona co wpływa na pomiar przebiegu i uzyskane parametry.
  • Przy pracy 2 kanałów jednocześnie długość rekordu pamięci zostaje podzielona na 2 co znowu zmniejsza liczbę próbek. Więc jak widać przy sygnałach wolno zmiennych możemy uzyskać pomiary które mogą być nieprecyzyjne a wręcz możemy mieć za mało danych by przebieg został prawidłowo wykreślony na ekranie oscyloskopu.

Jak widać różnic nie jest dużo ale tak jak wcześniej zostało wspomniane najbardziej znaczącą i najważniejszą różnicą jest długość rekordu pamięci. Oczywiście kwestię wyboru pozostawiamy klientom. Każdy kupujący powinien wiedzieć do czego będzie używał dane urządzenie i czy parametry, które urządzenie posiada są dla wystarczające do danego zastosowania.

Dodaj komentarz