Rozpoczynając przygodę z elektroniką trzeba wyposażyć się w podstawowy sprzęt, który przyda się podczas zagłębiania się w tajniki tej wiedzy. Często padającym pytaniem, jest: „Co powinienem kupić, jestem początkującym elektronikiem. Jaką stację wybrać oraz co jeszcze będzie mi potrzebne”. Na tego typu pytanie niestety jednoznacznie nie można odpowiedzieć. Wpływ na to ma między innymi fakt, że nie wiemy co już dany klient w swoim warsztacie elektronika posiada.

Podstawową kwestią, która ogranicza wybór stacji oraz dodatkowego wyposażenia jest ilość przeznaczonych pieniędzy na zakup. Na początku zaproponujemy zestaw z ograniczonymi funduszami na zakup niezbędnych narzędzi.

Podstawowe wyposażenie (ok. 100 zł):

Zestaw ten jest wystarczający i najbardziej podstawowy, ale pozwalający na lutowanie elementów THT jak i SMD.

Stacja lutownicza 936A jest to najtańsza stacja z regulowaną nastawą temperatury (200-480°C). Urządzenie sygnalizuje osiągnięcie zadanej temperatury świeceniem diody LED na front panelu. Regulacja temperatury odbywa się przy użyciu pokrętła. Dzięki szerokiej gamie dostępnych grotów w miarę nabierania wprawy można dokupić nowe inne modele, a zużyte wymienić.  Dodatkowy grot np. 900M-T-I posłuży podczas nauki lutowania małych elementów bardziej precyzyjnych przykładowo przy nauce lutowania elementów SMD.

Kalafonia aktywna – ułatwia lutowanie. Najbardziej rozpowszechniony i najtańszy z topników. Stosuje się ją również do pokrywania ścieżek drukowanych przed przystąpieniem do lutowania jako roztwór kalafonii z alkoholem. Kalafonia jest skrystalizowaną twardą masą powstałą w procesie destylacji terpentyny z żywicy drzew iglastych. Substancję tą stosuje się przede wszystkim dlatego że:

  • zapobiega powstawaniu  tlenków podczas lutowania poprzez odcięcie kontaktu z powietrzem,
  • ułatwia topnienie i zwiększa płynność lutowania,

Cyna w fiolce – cyna służy do miękkiego łączenia metali czy do lutowania. Wybór średnicy cyny jest uzależniony od doświadczenia osoby lutującej, ale i również wyborem ze względu na przyzwyczajenie oraz wygodę posługiwaniu się taką a nie inną średnicą. Wielkość pól lutowniczy oraz to co będziemy lutować np. grube przewody ma wpływ na wybór średnicy cyny. Do precyzyjnego lutowania zazwyczaj stosuje się bardzo cienkie spoiwa. Na początek nauki lutowania proponujemy cynę 1.00 mm lub mniejszą (0.7 mm lub 0.5 mm). Są to uniwersalne rozmiary do zbierania pierwszych szlifów nauki lutowania.

Rozbudowane wyposażenie (ok. 200 zł);

Przedstawiony zestaw jest bogatszy o dodatkowe elementy, które mogą być pomocne przy nauce lutowania oraz rozlutowywania.

Pęseta ESD – podczas lutowania lub rozlutowywania elementów dobrze jest posadać pęsetę do przytrzymywania elementów które się przesuwają. Jest szczególnie ważnym elementem warsztatu elektronika przy lutowaniu i rozlutowywaniu elementów SMD. Podczas lutowania pęseta mozna przytrzymać element przez co nie przesuwa nam się on na boki.

Odsysacz do cyny – służy do odciągania roztopionej cyny poprzez zasysanie jej do wnętrza. Stosowany jest przede wszystkim do rozlutowywania elementów przewlekanych (THT) gdzie cyna znajduje się w otworach oraz punktach lutowniczych.

Taśma rozlutowująca – plecionka – służy do oczyszczania ścieżek z nadmiaru cyny lub pozostałości cyny po rozlutowywaniu. Stosuje się ją przede wszystkim do rozlutowywania elementów SMD (powierzchniowo lutowanych).

Trzecia ręka – jak sama nazwa wskazuje jest to przyrząd służący do podtrzymywania płytek lub przewodów podczas lutowania w przypadku gdy nie mamy wolnej ręki a przydałaby się „trzecia ręka” do przytrzymania.

 

Zaawansowane wyposażenie:

Stacja lutownicza 898DH – jest to model wyposażony w 2 kolby. Jest to kolba typu hot-air na gorące powietrze do montażu i demontażu elementów SMD oraz standardową kolbę grotową.  Jest to stacja zarówno dla osób zajmujących się profesjonalnie elektroniką oraz hobbystów. Ustawiana oraz aktualna temperatura wskazywana jest na wyświetlaczu cyfrowym. Sygnalizacja nagrzania się kolby sygnalizowana jest także sygnałem akustycznym. Regulacja temperatury jest płynna dzięki zastosowaniu potencjometru znajdującego się na front panelu możemy precyzyjnie ustawić zadaną temperaturę. Sekcja kolby grotowej ma większą moc przez co szybciej kolba jest dogrzewana do zadanej temperatury. Natomiast kolba hot- air posiada regulację nadmuchu dzięki czemu możemy ustawić taki nadmuch który nie zdmuchnie nam lutowanych lub rozlutowywanych elementów. Niewątpliwie zaletą tej stacji jest to że mamy jakby 2 urządzenia w jednym. Kolba hot-air przydaje się przede wszystkim podczas napraw i wylutowywania elementów SMD ale może także posłużyć do obkurczania koszulek termokurczliwych na przewodach. Umożliwia ona także lutowanie elementów SMD, których nie da się przylutować kolbą grotową lub jest to zwyczajnie niewygodne do zrobienia.

Pasta lutownicza lub topnik w żelu – podstawowym topnikiem jaki jest stosowany do lutowania jest kalafonia jednakże preparatów tych jest wiele rodzai. Topniki ułatwia lutowania oraz powoduje że cyna lepiej rozpływa się po powierzchni pada (punktu lutowniczego). pasta lutownicza jest topnikiem w formie pasty którą łatwiej się rozprowadza po płytce drukowanej (punktach lutowniczych). Topnik żel jest to bardzo podobna substancja po pasty lutowniczej rożni się jedynie gęstością. Aplikowany jest głównie ze strzykawek przez co możemy precyzyjnie nanieść odrobinę topnika na pole lutownicze.

  • usuwa tlenki i inne zanieczyszczenia z lutowanych powierzchni,
  • zapobiega powstawaniu nowych tlenków podczas lutowania poprzez odcięcie kontaktu z powietrzem,
  • ułatwia topnienie i zwiększa płynność lutowania.

Taśma kaptonowa – jest to taśma zabezpieczająca elementy na płytce drukowanej podczas lutowania lub rozlutowywania gorącym powietrzem. Dolna warstwa pokryta jest klejem który zapobiega przed przesuwaniem się taśmy i chroni elementy przy dokładnym doklejeniu do powierzchni płytki. Stosuje się ją przede wszystkim do zabezpieczenia sąsiadujących elementów oraz układów które są wrażliwe na temperaturą co mogłoby doprowadzić do ich przegrzania oraz uszkodzenia.

Mata ESD z opaską na rękę- chroni przed uszkodzeniem ładunkiem elektrostatycznym elementów wrażliwych. ładunek ten powstaje na ludziach urządzeniach. Stosowanie maty wraz z opaską antystatyczną zabezpiecza przed wyładowaniem i uszkodzeniem układu lub elementu. Mata antystatyczna jest także odporna na działanie wysokiej temperatury dzięki czemu można ją także wykorzystać podczas lutowania przez co nie zniszczymy powierzchni blatu biurka lub stołu. odporna jest także na ścieranie a utrzymanie czystości jest bardzo łatwe. Wystarczy przetrzeć wilgotną ściereczką powierzchnię maty żeby ją oczyścić.

Uchwyt PCB może posłuży do utrzymywania płytki PCB podczas montażu dzięki czemu mamy wolne ręce i łatwiej nam jest operować innymi urządzeniami podczas lutowania czy wykonywania pomiarów. Uchwyt jest obrotowy (360°) przez co ułatwia prace.

Alkohol izopropylowy – jest to środek czyszczący do usuwania wszelakiego rodzaju topników oraz pas lutowniczych dzięki czemu lutowana płytka jest czysta i dużo lepiej wygląda jeżeli chodzi o walory estetyczne.

Miernik uniwersalny – podstawowymi narzędziami każdego elektronika jest lutownica oraz miernik uniwersalny którym możemy wykonać podstawowe pomiary tj. pomiar prądu napięcia rezystancji, pojemności, diod oraz sprawdzić ciągłość czy ścieżka nie jest przerwana.

Zestaw do nauki lutowania – są to gotowe zestawy do nauki lutowania dostępne w naszym sklepie. Składają się one już z gotowych elementów elektronicznych oraz gotowych płytek drukowanych. Dla początkujących polecamy przede wszystkim efekty świetlne oraz zestawy do nauki lutowania SMD.

Tak jak podkreślaliśmy na początku nie ma możliwości stworzenia jednego zestawu dla początkującego elektronika. Jest to sprawa indywidualna. Przedstawione zestawy są to tylko propozycje które jak wiadomo w razie potrzeby można jeszcze rozszerzyć lub zmniejszyć. Dokonując zakupu przede wszystkim powinniśmy zadać sobie pytanie co tak naprawdę jest mi potrzebne oraz czy będę w pełni wykorzystywał każdy z zakupionych przeze mnie urządzeń lub elementów wyposażenia.

 

 

Dodaj komentarz