Elektroniczne obciążenie 1-100V 0-10A. W środku urządzenia znajdziemy moduł elektronicznego obciążenia BTE-103.
Dane techniczne:
- moduł elektroniczne obciążenie DC
tzw. sztuczne obciążenie - zakres napięcia wejściowego: 1 – 100V
- zakres regulacji prądu obciążenia: 0 – 10A
- moc ciągła: 50W
- maksymalna moc chwilowa: do 75W
- napięcie zasilania: 12Vdc
- łatwe sterowanie prądem obciążenia poprzez potencjometr
(brak w zestawie należy go dokupić osobno 5k – 20k) - zastosowany tranzystor MOSFET IRFP250N
(wymagane chłodzenie w postaci radiatora) - profesjonalnie wykonana płytka drukowana PCB z metalizacją otworów
- wymiary: 59mm x 55mm x 31mm
Czym tak naprawdę jest elektroniczne obciążenie? Elektroniczne obciążenie, czy inaczej sztuczne obciążenie, zapewnia nam obciążenie danego układu. Po uruchomieniu, zaczyna pobierać
z podłączonego do niego urządzenia ustaloną wartość prądu. Elementem za to odpowiedzialnym jest tranzystor mosfet IRFP250N. W celu zapewnienia optymalnej pracy na tranzystorze zamontowany został radiator. Maksymalne napięcie jakie można doprowadzić do sztucznego obciążenia to 100 V DC. Wartość prądu obciążenia regulujemy przy pomocy obrotowego potencjometru, który działa w zakresie od 0A do 10A, czego nie bylibyśmy w stanie osiągnąć przy pomocy samego rezystora. Różnice pomiędzy elektronicznym obciążeniem a rezystorem możemy zaobserwować poniżej.
Jak widać przy elektrycznym obciążeniu pomimo zmiany napięcia prąd nie ulega zmianie, w wypadku układu z rezystorem przy zmianie jednej wartości druga również się zmienia.
W zestawie znajduje się mały radiator. Ze względu na jego wymiary nie zaleca się długiego (powyżej 1 minuty) korzystania przy większym prądzie, ze względu na dość nagły wzrost temperatury pracy (powyżej 150 st. C). W takiej sytuacji najlepiej wtedy zaopatrzyć się w duży radiator oraz dodatkowo wentylator.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.