Preamp - przedwzmacniacz do regulacji wzmocnienia i barwy dźwięku

Preamp – przedwzmacniacz do regulacji wzmocnienia i barwy dźwięku

W dniu dzisiejszym otrzymaliśmy za zadanie zbadanie prostego układu do regulacji barwy dźwięku w torze audio. Jest to moduł pasywny nie wymagający zewnętrznego zasilania. Dostępny jest on w sprzedaży na stronie gotronik.pl pod numerem katalogowym BTE-478. W praktyce jest to pasywny preamp stereo czyli przedwzmacniacz, który możemy umieścić tuż przed końcówką mocy audio w celu regulacji siły głosu (wzmocnienia) i barwy dźwięku (regulacja tonów niskich i wysokich).

 

 
Jak jest zbudowany?

Badany moduł preamp ma bardzo prostą budowę, składa się on jedynie z elementów pasywnych takich jak rezystory i kondensatory. Zbudowany jest na płytce dwustronnie metalizowanej. Do podłączenia układu służą zaciski na wejściu i wyjściu (posiadające wejścia stereo). Do kontroli tonów niskich, wysokich oraz wzmocnienia używamy trzech potencjometrów podwójnych regulujących równolegle kanał lewy i prawy (stereo).

 

 

Jak podłączyć?

Układ na wejściu podłączamy do odtwarzacza MP3, telefonu bądź innego źródła dźwięku, wyjście do końcówki mocy.

Układ pomiarowy:

Podłączyliśmy regulator do generatora funkcyjnego Siglent SDG1020. Na wyjściu zaś podłączony został do oscyloskopu Hantek DSO5102BM. Do celów naszych badań wykorzystaliśmy tylko jeden kanał. Jest to przedwzmacniacz stereo, a wiec drugi kanał jest całkowicie symetryczny.  Dzięki przydatnej funkcji w oscyloskopie byliśmy w stanie zapisać nasz przebieg wzorcowy w pamięci (SAVE/RECALL → Ref → Save → Recall) kolor szary i na niego nakładać zmienione przebiegi w zależności od wysterowania poziomu tonów niskich i wysokich, kolor żółty . Bezpośrednie zrzuty z oscyloskopu, możliwe dzięki wbudowanemu wejściu USB, zamieszczone są poniżej.

Pomiary właściwe.

Tony niskie jak i wysokie ustawione na minimum

Tony niskie jak i wysokie ustawione na minimum

 

Tony niskie ustawione na minimum, wysokie na maksimum.

Tony niskie ustawione na minimum, wysokie na maksimum.

 

Tony niskie ustawione na maksimum, wysokie na minimum.

Tony niskie ustawione na maksimum, wysokie na minimum.

 

Zarówno tony niskie jak i wysokie ustawione na maksimum.

Zarówno tony niskie jak i wysokie ustawione na maksimum.

Dodaj komentarz