W dniu dzisiejszym otrzymaliśmy za zadanie zbadanie prostego układu do regulacji barwy dźwięku w torze audio. Jest to moduł pasywny nie wymagający zewnętrznego zasilania. Dostępny jest on w sprzedaży na stronie gotronik.pl pod numerem katalogowym BTE-478. W praktyce jest to pasywny preamp stereo czyli przedwzmacniacz, który możemy umieścić tuż przed końcówką mocy audio w celu regulacji siły głosu (wzmocnienia) i barwy dźwięku (regulacja tonów niskich i wysokich).
Jak jest zbudowany?
Badany moduł preamp ma bardzo prostą budowę, składa się on jedynie z elementów pasywnych takich jak rezystory i kondensatory. Zbudowany jest na płytce dwustronnie metalizowanej. Do podłączenia układu służą zaciski na wejściu i wyjściu (posiadające wejścia stereo). Do kontroli tonów niskich, wysokich oraz wzmocnienia używamy trzech potencjometrów podwójnych regulujących równolegle kanał lewy i prawy (stereo).
Jak podłączyć?
Układ na wejściu podłączamy do odtwarzacza MP3, telefonu bądź innego źródła dźwięku, wyjście do końcówki mocy.
Układ pomiarowy:
Podłączyliśmy regulator do generatora funkcyjnego Siglent SDG1020. Na wyjściu zaś podłączony został do oscyloskopu Hantek DSO5102BM. Do celów naszych badań wykorzystaliśmy tylko jeden kanał. Jest to przedwzmacniacz stereo, a wiec drugi kanał jest całkowicie symetryczny. Dzięki przydatnej funkcji w oscyloskopie byliśmy w stanie zapisać nasz przebieg wzorcowy w pamięci (SAVE/RECALL → Ref → Save → Recall) kolor szary i na niego nakładać zmienione przebiegi w zależności od wysterowania poziomu tonów niskich i wysokich, kolor żółty . Bezpośrednie zrzuty z oscyloskopu, możliwe dzięki wbudowanemu wejściu USB, zamieszczone są poniżej.
Pomiary właściwe.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.