Nauka lutowania elementów SMD

Nauka lutowania elementów SMD

Mamy świetną propozycję dla początkujących elektroników. Opanowałeś już lutowanie elementów przewlekanych THT, ale lutowanie elementów SMD wciąż jest czarną magią? Pokażemy jak lutować i czego używać, by ułatwić i usprawnić sobie pracę.

Aby przejść praktyczny kurs, będzie nam potrzebna płytka dydaktyczna. Przygotowaliśmy w ofercie sklepu GOTRONIK dwie opcje do wyboru: BTE-388 lub BTE-389. Oprócz płytki niezbędne będzie posiadanie jeszcze kilku narzędzi oraz kliku opcjonalnych. Przygotowaliśmy taką listę. Znajdziesz ją poniżej. 

Lista elementów niezbędnych:

Lista opcjonalnych elementów:

Przyjrzymy się teraz proponowanym zestawom BTE-388 i BTE-389.

BTE-389

BTE-389

BTE-388

BTE-388

Jak lutować ?

Jest wiele sposobów by dobrze lutować. Każdy nabierając wprawy w lutowaniu może modyfikować swoją technikę – najważniejszy jest poprawny efekt końcowy. Na początku pokażemy opcję, która nie wymaga pasty lutowniczej, a następnie omówimy tą z zastosowaniem pasty (ułatwia montaż jednak wymaga później czyszczenia, mycia płytki).

Elementy SMD możemy lutować przy pomocy zwykłej lutownicy lub korzystając ze stacji lutowniczej. Należy mieć na uwadze że nawet najlepsza stacja lutownicza na świecie nie zapewni pełni sukcesów w lutowaniu – konieczne jest doświadczenie i wprawa, którą tylko można zdobyć w praktyce. Dla początkujących elektroników polecamy zakup stacji lutowniczej z regulacją temperatury.  Jeżeli płytka drukowana PCB  jest słabej jakości  i zbyt długo będziemy grzać lutowany element to miedziana ścieżka przewodząca może się odkleić od warstwy laminatu. W krytycznej sytuacji może dość do uszkodzenia płytki drukowanej. Korzystanie ze stacji lutowniczej daje nam komfort regulacji temperatury grota. Najczęściej lutuje się standardowe stopy cyny w zakresie temperatur od 350°C do 420°C. Im wyższa temperatura tym szybciej następuje proces lutowania. Dlatego w najszerzej opinii początkujący elektronicy powinni ustawiać temperaturę w okolicy 360-370°C. Dzięki temu proces lutowania będzie przebiegał wolniej i będzie więcej czasu na ewentualne korekty.

Innym sposobem montażu elementów SMD jest wykorzystanie stacji lutowniczej na gorące powietrze potocznie nazywanej HOT-AIR. W pierwszej kolejności nakładamy ręcznie pastę lutowniczą (topnik zmieszany z drobno „zmieloną” cyną. Następnie pęsetą układamy elementy elektroniczne SMD na miejsca gdzie została ułożona pasta lutownicza. Następnie z góry kierujemy strumień gorącego powietrza ze stacji HOT-AIR na wcześniej ułożone elementy. Następuje proces roztopienia się pasty lutowniczej. Napięcie powierzchniowe roztopionej pasty odpowiednio „wypozycjonuje” element SMD pomiędzy padami płytki drukowanej PCB. Teoretycznie proces bardzo łatwy, ale wymaga od lutującego tak elektronika wprawy i moze być na początku kłopotliwy przy nakładaniu pasty. Elementy SMD mogą być zdmuchiwane z płytki drukowanej itp. Dlatego początkującym przy lutowaniu pojedynczych elementów SMD zalecamy poniżej opisaną procedurę.

Kolejne krok:

1.) Bierzemy lutownicę i rozgrzewamy do ok. 380 stopni Celsjusza. Temperaturę dobieramy do rodzaju płytki. Przykładamy rozgrzany grot do jednego pada i przykładamy cynę.

Krok 1

Krok 1

2.) W ten sposób nakładamy niewielką ilość cyny na pole lutownicze.

Krok 2

Krok 2

3.) Za pomocą pęsety przenosimy element SMD i  umieszczamy go w miejscu, gdzie chcemy go przylutować. Ustawiamy równo, a następnie dociskamy od góry pęsetą. Teraz przykładamy grot lutownicy do wcześniej ocynowanego pola lutowniczego, aż cyna się roztopi i zabieramy grot.

Krok 3

Krok 3

4.) Teraz możemy zabrać pęsetę.

Krok 4

Krok 4

5.) Przykładamy cynę i grot do drugiego końca elementu.

Krok 5

Krok 5

6.) Dopiero teraz możemy ewentualnie poprawić pierwszy lut. Gotowe.

Krok 6

Krok 6

Gdy chcesz wykorzystać pastę lutowniczą, musisz nałożyć ją na pady (niewielką ilość). Pęsetą układamy element SMD, który nie przesuwa nam się teraz dzięki paście. Przykładamy cynę i lutujemy.

W osobnych artykułach przygotowaliśmy opis kolejności i rozmieszczenia lutowanych elementów na płytkach edukacyjnych.

BTE-389 – TUTAJ
BTE-388- TUTAJ

Dodaj komentarz