Nauka lutowania elementów SMD BTE-388

Nauka lutowania elementów SMD BTE-388

W artykule TUTAJ opisaliśmy jak lutować elementy SMD. Wspominaliśmy, że GOTRONIK posiada w swojej ofercie inne zestawy płytek edukacyjne do nauki lutowania elementów SMD. Tutaj znajdziesz opis płytki BTE-388. Poprzednio opisywaliśmy BTE-389 (zapraszamy do przeczytania TUTAJ).

Prace na układem rozpoczniemy od przylutowania kilku elementów na odwrocie płytki, korzystając z opisu graficznego przedstawionego w artykule o lutowaniu elementów SMD. Narzędzia, które będę niezbędne do wykonania zadania, również zostały także wymienione w artykule. Gotowe? Sprawdź  i porównań z poniższym zdjęciem czy posiadasz wszystkie przedstawione tam elementy elektroniczne. Jeśli wszystko się zgadza, możemy przejść do kroku numer 1. Pokażemy co, gdzie i w jakiej kolejności przylutować. Na koniec podłączymy zasilanie do układu, aby sprawdzić działanie. Nie podłączaj zasilania do układu bez uprzedniego dokładnego sprawdzenia czy wszystkie elementy zostały wlutowane poprawnie.

Nauka lutowania elementów SMD BTE-388 do kupienia: http://www.gotronik.pl/zestaw-do-nauki-lutowania-elementow-smd-p-4157.html

Elementy, które zostały zawarte w zestawie:

Zestaw BTE-388

Zestaw BTE-388

Krok 1

Odwracamy płytkę na tylną stronę i zaczniemy od lutowania największych rezystorów SMD w sekcji oznaczonej na płytce numerem 1206.

Największe rezystory SMD

Największe rezystory SMD

Po przylutowaniu ich można przejść do mniejszych elementów i coraz mniejszych. Praktyka czyni mistrza. Zatem zabieramy się za lutowanie kondensatorów w sekcji oznaczonej 0603.

Lutowanie kondensatorów

Lutowanie kondensatorów

Teraz wlutujemy kilka najmniejszych rezystorów. Ty nie zaprzestawaj na kilku, wlutuj wszystkie dla wprawy.

Lutowanie najmniejszych rezystorów

Lutowanie najmniejszych rezystorów

Krok 2

Lutujemy rezystor R51-R60, R65-R68 470 Ohm.

Krok 2

Krok 2

Krok 3

Lutujemy rezystor R49 o wartości 2 MOhm, rezystory 10 kOhm R48, R61-R64.

Krok 3

Krok 3

Krok 4

W miejscu C27 i C28 wlutujemy kondensator 0,1 uF.

Krok 4

Krok 4

Krok 5

Od D12 do D15 lutujemy diody. Należy zachować polaryzację! Tak, jak zostało to przedstawione na poniższym zdjęciu.

Krok 5

Krok 5

Krok 6

Lutowanie diod LED, również wymaga zachowania polaryzacji. Pogrubiona kreska zaznaczona na płytce PCB musi pokrywać się z zieloną kreską zaznaczoną na elemencie. D16-D19 będę koloru niebieskiego, natomiast D1-D11 czerwonego.

Krok 6

Krok 6

Krok 7

Q1Q4 lutujemy elementy o trzech wyprowadzeniach. Zasada jest ta sama, co przy elementach o dwóch wyprowadzeniach. Zalewamy cyną jeden pad i podgrzewamy przykładając element, potem lutujemy dwie pozostałe nóżki.

Krok 7

Krok 7

Krok 8

W ostatnim kroku należy wlutować dwa układy scalone. Zauważ, że wycięcie zaznaczone na płytce PCB musi pokrywać się z z kropką lub kreską zaznaczoną na elemencie.

Krok 8

Krok 8

Układ jest już ukończony. Sprawdzimy czy działa. Zasilanie w zakresie od 3 do 12 V DC podłączamy zgodnie z polaryzacją, tak jak zaznaczono to na płytce PCB. Zalecane zasilanie 5 V DC. Niebieskie diody powinny zapalać się i gasnąć równocześnie (mrugają ze stałą częstotliwością), czerwona dioda w środku okręgu miga znacznie szybciej niż niebieskie. Natomiast diody czerwone na okręgu zapalają się i gasną w odpowiedniej kolejności.

Dodaj komentarz