Wyświetlacz dotykowy Nextion 2.4 TFT

Wyświetlacz dotykowy Nextion 2.4 TFT

Do oferty sklepu GOTRONIK wprowadzamy nowy wyświetlacz. Daje on o wiele więcej możliwości w porównaniu do poprzednich tu opisywanych. Wyświetlacz Nextion 2.4″ TFT o rozdzielczości 320 x 240 posiada rezystancyjny ekran dotykowy.

Dodatkowo stworzono program Nextion Editor by przyspieszyć i zdecydowanie ułatwić programowanie. Slot na kartę micro SD umożliwia i usprawnia przenoszenie gotowego projektu stworzonego w programie do pamięci wyświetlacza.

Pokażemy skąd można pobrać program, gdzie znaleźć informację jak stworzyć projekt oraz jak wgrać go do wyświetlacza.

Nextion jest to HMI ( Human Machine Interface czyli z tłumacząc z angielskiego interfejs pomiędzy człowiekiem a maszyną). Czyli proste rozwiązanie które zapewnia interfejs sterowania i wizualizacji między człowiekiem a maszyną, procesów, aplikacji lub urządzeń. Nextion jest stosowany głównie do aplikacji internetowych lub elektroniki użytkowej. Jest to najlepsze rozwiązanie, aby zastąpić tradycyjne rozwiązania LCD i LED wyświetlaczem Nixie.

Rozwiązanie to obejmuje część sprzętową (oferowany wyświetlacz) i środowisko z oprogramowaniem Nextion. Moduł wyświetlacza Nextion używa tylko jednego portu szeregowego do komunikacji. Takie rozwiązanie oszczędza nam zbędnego okablowania. Bardzo dużym atutem oprogramowania NEXTION wbudowane biblioteki: button przyciski, text, progress bar paski postępu, slider, instrument panel itd. W ten sposób możemy łatwo rozszerzać nasze projekty. Projektowanie za pomocą edytora WYSIWYG to „bułka z masłem” dla większości użytkowników.

 

Zestaw zawiera:

Najważniejsze cechy:

  • Rozdzielczość 320 x 240
  • Kolory RGB 65 K
  • Ekran TFT
  • Rezystancyjny Panel Dotykowy
  • 4 pin interfejs do dowolnego TTL
  • Gniazdo karty MICRO-SD do aktualizacji oprogramowania
  • Obszar wyświetlania: 36,72 × 48,96 mm
  • Regulowana jasność
  • Zasilany napięciem 5 V DC
  • Oprogramowanie: Nextion Editor

Pracę z wyświetlaczem rozpoczniemy od obejrzenia filmiku zawierającego tutorial LINK. Dopiero teraz pobierzemy oprogramowanie. TUTAJ pobieramy plik wykonywalny „nextio-setup-v043.exe”, otwieramy go i przechodzimy instalację klikając NEXT i na końcu FINISH. Na pulpicie pojawi się ikona programu, który otwieramy.

My tutaj pokażemy jak dodać obraz i wyświetlić go na ekranie. Żeby robić bardziej zaawansowane projekty proponujemy zagłębić się w obsługę we własnym zakresie.

W górnym pasku w programie klikamy New, żeby stworzyć nowy projekt. Nadajemy mu nazwę i zapisujemy. Od razu pojawią nam się ustawienia. Musimy wybrać właściwy wyświetlacz (NX3224T024_011), zanim zatwierdzisz wybór, przejdź z zakładki DEVICE do DISPLAY i wybierz orientację Horizontal i dopiero wciśnij OK.

Wybór rodzaju wyświetlacza

Wybór rodzaju wyświetlacza

Wybór orientacji

Wybór orientacji

Teraz w lewym dolnym rogu programu, w sekcji Picture dodamy obraz, który chcemy wyświetlić na ekranie. Wcześniej przygotowaliśmy obrazek o wymiarach 320 x 240 pixeli. Klikamy „+” czyli Add i wybieramy plik na dysku. W sekcji Toolbox klikamy Picture. W prawym dolnym rogu w sekcji Attribute zmienimy od razu wymiary obrazka (w i h).

Rozmiar obrazka

Rozmiar obrazka

Kliknij w prostokąt obok „PIC” żeby wybrać obrazek (na poniższym screenie strzałka wskazuje miejsce kliknięcia). Zaznacz go i zatwierdź OK.

Dodaj obraz

Dodaj obraz

Na górnym pasku w programie wciśnij Compile i jeśli w sekcji Output nie zobaczymy nic na czerwono, to klikamy Debug. Zamykamy okno i klikamy FILE i Open build folder. Teraz musisz przygotować pustą kartę mikro SD. Nagrywamy na nią plik z otwartego przed chwilką folderu. Umieść kartę w slocie z tyłu wyświetlacza, podłącz zasilanie 5 V DC i poczekaj na komunika Update Successed!  Odłącz zasilanie i wyciągnij kartę SD. Podłącz zasilanie ponownie. Na ekranie powinien pojawić się wgrany obraz.

Wyświetlony obraz

Wyświetlony obraz

Wyświetlacz i program Nextion Editor daje możliwość tworzenia o wiele bardziej zaawansowanych projektów, które wykorzystują możliwości dotykowego ekranu (bardziej niż ten który my przedstawiliśmy w artykule).

Dodaj komentarz