DSO5102BM Hantek vs. SDS1102CML+ Siglent

DSO5102BM Hantek vs. SDS1102CML Plus Siglent

Ciągła konkurencja pomiędzy producentami oscyloskopów wymusza poprawę parametrów sprzętu jak i obniżkę cen. Atrakcyjna cena cyfrowych oscyloskopów z szerokością pasma 100MHz powoduje, że są one dostępne dla coraz szerszej grupy elektroników. W naszej ofercie posiadamy dwa oscyloskopy o bardzo zbliżonych parametrach i cenie: DSO5102BM produkcji Hantek i SDS1102CML+ produkcji Siglent. Analizując dane techniczne obu modeli widać że są to dwie bardzo zbliżone do siebie konstrukcje: oba posiadają dwa niezależne kanały i szerokość pasma równą 100MHz, próbkowanie wynosi 1GSa/s, długość rekordu 2MB, wyświetlacze o przekątnej 7 cali itd. Co zatem będziemy porównywać? Funkcjonalność i wygodę podczas codziennego użytku. Bohaterami artykułu są oscyloskopy cyfrowe DSO5102BM produkowany przez firmę Hantek i SDS1102CML+ firmy Siglent

JAKOŚĆ WYKONANIA, CENA, MARKA:

W tej chwili większość sprzętu jest produkowana w Chinach, co czasami zniechęca klientów. Jednak producent oscyloskopów nawet z Chin musi reprezentować sobą jakiś minimalny poziom techniczny, jakość itp. Nie da się wyprodukować oscyloskopu w przysłowiowym garażu. Dlatego kwestie jakości wykonania, awaryjności można odsunąć na dalszy plan. W tym przydziale cenowym wszystkie oscyloskopy mają taką samą jakość wykonania tj. bardzo dobrą. Co więcej producent oscyloskopów np. Siglent, Hantek, Unit, Rigol nie tworzy konstrukcji oscyloskopu w oparciu o 100% własnych elementów. Przykładowo wzmacniacze wejściowe są od Analog Device, procesor sterujący od Samsunga, wyświetlacz od jeszcze kogoś innego itd.

Podsumowując kwestie jakości wykonania, dokładności pomiarów, awaryjności, renomy marki przy wyborze oscyloskopu z tej półki cenowej możemy pominąć.

CO WYBRAĆ? DSO5102BM czy SDS1102CML+

Zaczniemy od porównania najważniejszych parametrów technicznych oscyloskopów. Zamieszczamy je w poniższej tabeli.

Jak widać są to prawie identyczne konstrukcje. Dlatego w dalszej części porównania postaramy się wskazać tylko znaczące różnice, które udało nam się odnaleźć.

WYŚWIETLACZ OSCYLOSKOPU:

Dość ważnym elementem, o którym zapominamy przy wyborze oscyloskopu cyfrowego jest wielkość i rozdzielczość ekranu. Parametr ten znacząco wpływa na komfort i jakość pracy z oscyloskopem. Porównywane oba modele oscyloskopów posiadają jedne z najlepszych wyświetlaczy w swojej klasie cenowej.

Nowy model oscyloskopu SDS1102CML+ produkcji Siglent to zmodyfikowana wersja starego modelu SDS1102CML, który jest dobrze znany na naszym rynku. SDS1102CML+ posiada tylko nowy typ wyświetlacza LCD: 7 calowy o rozdzielczości 800 x 480 (stary SDS1102CML bez „+” rozdzielczość 480 x 234), oraz złącze LAN – pozostałe parametry są niezmienione.

Firma Hantek po przejęciu Tekway wprowadziła do swojej oferty stacjonarne oscyloskopy z 7 calowymi wyświetlaczami (duże wyświetlacze). Jest to jeden z elementów charakterystycznych dla tej serii.

Przyjrzymy się ekranom. Producenci obu urządzeń podają identyczny rozmiar ekranu LCD czyli przekątna 7cali. Stawiając obok siebie oscyloskopy SDS1102CML+ i DSO5102BM widać już gołym okiem różnicę w wymiarach. Wyświetlacz oscyloskopu DSO5102BM wydaje się większy. Dlatego przy pomocy suwmiarki wykonujemy pomiary wysokości i szerokości obu wyświetlaczy:

  • Hantek: 154 x 93 mm (szerokość x wysokość)
  • Siglent: 154 x 865 mm (szerokość x wysokość)

Jak widać parametr przekątna to nie wszystko. Poniżej zdjęcie z porównywanymi oscyloskopami. W rzeczywistości gołym okiem różnica jest bardziej zauważalna.

Porównanie wyświetlaczy oscyloskopów

Porównanie wyświetlaczy oscyloskopów

Wyświetlacz oscyloskopu Hantek DSO5102BM charakteryzuje się „żywszymi barwami” i jest bardziej przyjazny dla oka. Oczywiście jest to subiektywna opinia potwierdzona przez nasz 4 osobowy zespół. Na widocznym zdjęciu powyżej widać znaczną różnicę pogłębioną dodatkowo przez matrycę aparatu i fakt że w dolnym oscyloskopie SDS1102CML+ odbijał się blat stołu.

PREZENTACJA WYNIKÓW POMIAROWYCH

Wszystkie obecnie produkowane oscyloskopy cyfrowe umożliwiają szereg automatycznych pomiarów. Mamy możliwość w czasie rzeczywistym pomiaru do 32 różnych parametrów napięciowo – czasowych. Wykonując pomiary oscyloskopem w zależności od układu pomiarowego obserwujemy zmiany przebiegów, zmiany napięć, czasów, częstotliwości, a rzadko kiedy zachodzi potrzeba pomiaru wszystkiego „na raz”.

Prezentacja pomiarów automatycznych Hantek DSO5102BM

Prezentacja pomiarów automatycznych Hantek DSO5102BM

Oscyloskop DSO5102BM dość często wykorzystujemy przy pomiarach i publikacji innych artykułów na naszej stronie gotronik.com. Oscyloskop ten ma możliwość wyświetlania 8 parametrów, które możemy dowolnie modyfikować: mogą to być parametry napięciowe, czasowe (częstotliwość) zarówno z kanału pierwszego CH1 jak i drugiego CH2. W każdej chwili boczne menu „Measure” po prawej stronie ekranu z wynikami pomiarów możemy wyłączyć tylko 1 klawiszem „Menu on/off” powiększając obszar wyświetlania przebiegu (oscylogramu).

W klarowny i przejrzysty przy archiwizacji i ewentualnej późniejszej prezentacji mamy widoczne interesujące nas parametry.

Prezentacja pomiarów automatycznych Siglent SDS1102CML+

Prezentacja pomiarów automatycznych Siglent SDS1102CML+

Oscyloskop SDS1102CML+ posiada także funkcję szybkiego ukrywania bocznego menu po prawej stronie ekranu. Niestety nie mamy możliwości wyświetlania wartości parametrów w memu „MEASURE”. Wyniki pomiarów automatycznych mogą być wyświetlane w lewym dolnym rogu wyświetlacza: jak na obrazie po prawej Vpp=4.04V Freq=1.00KHz …. Możemy także uruchomiać opcję „Measure all” i wyświetla nam się nowe okno z widocznymi 24 automatycznie mierzonymi parametrami przebiegu. Niestety to nowe okno przesłania nam obserwowany przebieg. Biorąc po uwagę, że taka taka ilość mierzonych parametrów na raz w większości przypadków jest niepotrzebna i fakt przesłaniania przebiegu powoduje to małą użyteczność funkcji.

Podsumowując: w analizie porównawczej obu oscyloskopów nie doszukaliśmy się zbyt wielu znaczących różnic.
Naszym zdaniem, pod względem funkcjonalnym lepszym okazał się produkt Hanteka czyli DSO5102BM. Przejrzysta prezentacja wartości pomiarowych na bocznym menu, oraz wyświetlacz o żywszych kolorach i większym kontraście sprawia że komfort użytkowania jest zdecydowanie lepszy. Ale klienci decydujący się na model SDS1102CML+ także nie będą zawiedzeni konkurencyjną konstrukcja.

Dodaj komentarz