Porównanie pęset Zhaoxin vs. Kinzo

Porównanie pęset Zhaoxin vs. Kinzo

W niniejszym artykule dokonamy porównania dwóch zestawów pęset – produkcji Zhaoxin vs. Kinzo. Przeprowadźmy test, ponieważ na pierwszy rzut oka oba produkty do złudzenia wyglądają tak samo (i jak udowodnimy w artykule faktycznie jest to złudzenie:) Pęsety powinny znaleźć się w warsztacie każdego elektronika, zarówno hobbysty jak i zawodowca. To niezbędne narzędzie przy pracach ze sprzętem, szczególnie tak popularnymi teraz elementami montowanymi powierzchniowo. Nie ma możliwości aby przy serwisie takiego sprzętu obyć się bez pęsety. Przy wyborze pęsety należy zwrócić uwagę przede wszystkim na materiał z jakiego są zrobione, jakość wykonania oraz podatność na namagnesowanie. Sprawdzimy te właściwości na pęsetach dwóch różnych producentów.

Porównywany zestaw 4  pęset do kupienia w sklepie GOTRONIK.PL:
wysokiej jakości Zhaoxin: http://www.gotronik.pl/zestaw-peset-antymagnetycznych-zhaoxin-p-4096.html
tanie „zamienniki” Kinzo: http://www.gotronik.pl/zestaw-peset-antymagnetycznych-p-2236.html

W potocznym języku spotkamy się z określeniem tego narzędzia: pęseta, pincety, penseta, pęsecie, pęsetą, pęsetę, pęseto, pęsety. Profesor Miodek najlepiej nam wytłumaczy jaka jest poprawna nazwa: http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/704121,jan-miodek-dlaczego-w-pesecie-e-z-ogonkiem,id,t.html Jeśli już wiemy jak poprawnie pisać pęseta to zapraszam do przeczytania dalszego artykułu.

W obydwu zestawach znajdziemy 4 typy pęset:

  • prostą
Pęsety proste

Pęsety proste

  • łopatkową
Pęseta łopatkowa

Pęsety łopatkowe

  • zakrzywioną:
Pęsety zakrzywione

Pęsety zakrzywione

  • samozaciskową:
Pęsety samozaciskowe

Pęsety samozaciskowe

Najpierw pod lupę weźmy produkt Kinzo. Pęsety zapakowane są w kartonowo-plastikowe opakowanie z nadrukiem. Materiał z których zostały wykonane to stal nierdzewna.

Pęsety Kinzo

Pęsety Kinzo

Zmierzmy grubość materiału.

Pomiar grubości penset

Pomiar grubości penset

Wynik pomiarów dokonanych za pomocą suwmiarki wykazał, że grubość pęset to około 0.75mm. Nie jest to zbyt wiele. Pęsety z łatwością wyginają się w rękach, odkształcają się i nie powracają do swojego pierwotnego kształtu. Sprężystość samej pęsety również mogłaby być mniejsza. Przy dłuższym używaniu odczuwalne może być zmęczenie dłoni. Dodatkowo, sprawdziliśmy podatność na namagnesowanie. Malutki, neodymowy magnes z łatwością przyczepia się do produktów Kinzo. Po zdjęciu go, bez problemu możemy unieść małą śrubkę.

Namagnesowana pęseta

Namagnesowana pęseta

Zjawisko to jest powtarzalne dla każdego typu pęsety.

Przyjrzyjmy się teraz zestawowi od Zhaoxina.

Pęsty Zhaoxin

Pęsty Zhaoxin

W porównaniu do Kinzo, opakowanie nie powala. Jest to zwykła grubsza folia, bez żadnego logo, nadruku czy naklejki. W przegródkach również znajdziemy 4 pęsety, tego samego typu. Pierwsze co rzuca się w oczy to logo producenta znajdujące się w dolnej części każdej z pęset. Dodatkowo, można zauważyć dużo większą grubość materiału – stali nierdzewnej. Po zmierzeniu pęset suwmiarką okazuje się, że ich grubość to aż około 1,25mm. Dzięki temu są dużo pewniejsze w użyciu od swoich poprzedników. Nie trzeba martwić się o niepożądane wygięcie czy odkształcenie gdyż grubość materiału nie pozwoli na to. Dużą sprężystością wykazuje się jedynie pęseta samozaciskowa, co oczywiście jest dobrą cechą tego produktu. Pozostałe z nich zaciskają się lekko i nie powodują zmęczenia dłoni. Tak jak w poprzednim przypadku, sprawdziliśmy również podatność na namagnesowanie. W przypadku pęset Zhaoxina, magnes z trudnością przyczepia się. Po zdjęciu go, śrubka nie przywiera do pęsety – oznacza to że jest ona odporna na namagnesowanie.

Zestaw penset

Zestaw penset

Naszym zdaniem zestaw penset produkcji Zhaoxin to zdecydowanie lepszy produkt. Obydwa dostępne są w naszym sklepie Gotronik, wybór pozostawiamy do własnych przemyśleń.

2 Odpowiedzi na Porównanie pęset Zhaoxin vs. Kinzo

Dodaj komentarz