Przygotowaliśmy instrukcję montażu krok po kroku wzmacniacza mocy TDA7297 2x15W. Moduł posiada dwa kanały (moc jednego kanału wynosi 15 W) i wymaga zasilania napięciem 12 V DC. Pasmo mieści się w granicy od 20 Hz do 20 kHz. Wzmacniacz jest klasy D i wymaga użycia radiatora, gdy chcemy uzyskać maksymalną moc. Przyjrzyjmy się jeszcze oznaczeniu wejść i wyjść modułu. IN1 oznacza wejście lewego kanału, IN2 – wejście prawego kanału. Zasilanie podpinamy następująco: „+” do :+12V” i masę do „-12V” i „GND”. OUT1 oznacza wyjście lewego kanału, gdzie odpowiednio „+” jest wyjściem dodatnim i „-” masą. OUT2 oznacza wyjście prawego kanału. Dużą zaletą zestawu są jego niewielkie wymiary: 34 x 29 x 25 mm.
Prace należy rozpocząć od pogrupowania elementów. Wyciągamy elementy z opakowania i sprawdzamy z poniższą listą. Przed przystąpieniem do pracy przyjrzyj się też liście wymaganych narzędzi, bez których nie jest możliwe ukończenie układu.
zestaw do kupienia: http://www.gotronik.pl/wzmacniacz-tda7297-mocy-audio-15w-zestaw-do-samodzielnego-montazu-p-4081.html
Lista elementów:
- kondensatory ceramiczne 220 nF
- kondensatory elektrolityczne 10 uF, 100 uF
- TDA7297
- rezystory 47 kOhm
- dioda 207
- płytka PCB
- płytka jednostronna
- solder-maska –TAK
- opis montażowy na płytce drukowanej – TAK
- schemat ideowy – NIE
- schemat montażowy – TAK nadrukowany na płytce drukowanej
- typ montażu: przewlekany THT
- elementy montowane powierzchniowo SMD: NIE
- elementy wymagające zachowania polaryzacji: TAK
Lista potrzebnych narzędzi:
- lutownica – najlepiej stacja lutownicza, ponieważ posiada regulację temperatury, np stacja SL20ESD Solomon
- cyna – najlepiej taka o średnicy 0,5 mm lub 0,7 mm
- obcinaczki
Opcjonalnie:
Gdy elementy są rozłożone na stole, przyjrzyjmy się płytce PCB. Wszystkie elementy są opisane na płytce. Przyjrzyj się grafikom, co jest montowane, gdzie i w jakiej kolejności, a w razie wątpliwości przeczytaj poniższy opis.
KROK 1
W tym kroku wlutujemy rezystory. Odczytywać wartość rezystorów przewlekanych możemy za pomocą kodów paskowych nadrukowanych na tym elemencie lub możemy zmierzyć wartość rezystancji za pomocą miernika uniwersalnego wyposażonego w omomierz lub testera elementów RLC. Znając wartości, przewlekamy rezystory na płytce i lutujemy. Obcinamy odstające wyprowadzenia rezystorów, ale nie wyrzucamy ich! W miejscu JX wlutowujemy zworę, wykorzystując wcześniej obcięte wyprowadzenie rezystora.
KROK 2
Wlutujemy diodę. Zwróć uwagę aby zachować polaryzację. Prościej mówiąc: pasek na elemencie ma pokrywać się z paskiem zaznaczonym na płytce PCB.
KROK 3
Teraz należy wlutować dwa kondensatory ceramiczne.
KROK 4
Wlutujemy dwa kondensatory ceramiczne. Pamiętaj aby zachować polaryzację. Dłuższe wyprowadzenie jest „+”, krótsze „-„. „-„ na płytce PCB oznaczono zakreskowanym polem. Na sam koniec wlutowujemy TDA7297. Moduł jest gotowy. Proszę jednak pamiętać by w pełni wykorzystać możliwości wzmacniacza KONIECZNE jest dokupienie i przykręcenie radiator do układu TDA7297, który będzie odprowadzał ciepło.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.