Przedstawiamy instrukcje montażową elektronicznego serca (wizualny efekt świetlny LED). Instrukcja została przygotowana zarówno w formie graficznej jak i tekstowej. Układ wymaga zasilania zewnętrznego od 5 V DC prądu stałego. Można wykorzystać do tego baterię lub zasilanie z portu USB (do zestawu został dołączony kabel USB do zasilania zestawu). Na płytce drukowanej PCB mamy ewentualnie wyprowadzenia, do których można dolutować gniazdo lub przewody na baterię.
Prace należy rozpocząć od pogrupowania elementów. Wyciągamy elementy z opakowania i sprawdzamy z poniższą listą. Przed przystąpieniem do pracy przyjrzyj się też liście wymaganych narzędzi, bez których nie jest możliwe ukończenie układu. Gdy przygotujesz wszystkie narzędzia, możesz zaczynać. Powodzenia!
Zestaw szczególnie polecany jako doskonały prezent dydaktyczny dla początkujących elektroników – przy montażu nabywają bezcenne doświadczenie, sukces widoczny gołym okiem! Zachęca o początkującego elektronika do dalszego pogłębiania tajników elektroniki.
Zestaw BTE-183 do kupienia: http://www.gotronik.pl/elektroniczne-serce-efekt-swietlny-p-4042.html
Lista elementów:
- gniazdo USB mini
- 2 kondensatory ceramiczne
- kondensator elektrolityczny
- kwarc 12 MHz
- podstawka pod STC89C52RC
- STC89C52RC
- 35 rezystory 1 k Ohm
- goldpiny
- 32 diody
- przycisk
- płytka PCB
- płytka dwustronna z metalizacją otworów
- solder-maska –TAK
- opis montażowy na płytce drukowanej – TAK
- schemat ideowy – NIE
- schemat montażowy – TAK nadrukowany na płytce drukowanej
- typ montażu: przewlekany THT
- elementy montowane powierzchniowo SMD: NIE
- elementy wymagające zachowania polaryzacji: TAK
- urządzenie po poprawnym zmontowaniu nie wymaga uruchomienia (działa od razu)
Lista potrzebnych narzędzi:
- lutownica – najlepiej stacja lutownicza, ponieważ posiada regulację temperatury, np stacja SL20ESD Solomon
- cyna – najlepiej taka o średnicy 0,5 mm lub 0,7 mm
- obcinaczki
- wkrętak krzyżakowy – możesz skorzystać z zestawu wkrętaków, wybierając odpowiednią końcówkę
Opcjonalnie:
Gdy elementy są rozłożone na stole, przyjrzyjmy się płytce PCB. Wszystkie elementy są opisane na płytce. Przyjrzyj się grafikom, co jest montowane, gdzie i w jakiej kolejności, a w razie wątpliwości przeczytaj poniższy opis.
KROK 1
W tym kroku wlutujemy najniższe elementy. Wartość rezystorów przewlekanych możemy odczytać za pomocą kodów paskowych nadrukowanych na tym elemencie lub możemy zmierzyć wartość rezystancji za pomocą miernika uniwersalnego wyposażonego w omomierz lub testera elementów RLC. W przypadku tego zestawu wszystkie rezystory mają identyczną wartość 🙂 więc zaczynamy montaż. Następnie przygotujemy kondensatory ceramiczne. Wlutowujemy kwarc i kondensator elektrolityczny zwracając uwagę na odpowiednią polaryzację. Dłuższe wyprowadzenie jest „+”, a krótsze „-„. Z najniższych elementów zostało gniazdo USB, które teraz wlutujemy.
KROK 2
Wlutujemy goldpin. Przyszedł czas na diod świecące LED. Nie można pomylić polaryzacji w żadnej diodzie. Dłuższe wyprowadzenie jest „+”, a krótsze „-„.
KROK 3
Pozostały dwa ostatnie elementy do wlutowania: podstawka DIP40 pod mikroprocesor i przycisk włącznik zasilania.
Po przylutowaniu wszystkich elementów elektronicznych pozostało nam tylko włożyć procesor do podstawki. Tutaj także należy pamiętać o odpowiednim włożeniu układu do podstawki tak aby klucz układu pokrywał się kluczem w podstawce i nadrukiem na płytce drukowanej (aby pin 1 przypisany w podstawce i płytce drukowanej PCB pokrywał się z włożonym pinem numer 1 mikroprocesora).
Układ elektroniczny jest zmontowany i gotowy do działania. Można teraz przystąpić do przetestowania poprawności działania efektu świetlnego. W tym celu podłączam zasilania z portu USB. Zaczynają świecić diody LED w różnych sekwencjach. Podsumowując montaż zakończony sukcesem.
poniżej zamieszczam film wykonany w pomieszczeniu o znacznym zaciemnieniu obrazujący efekty świetlne oferowane przez opisywany zestaw BTE-183:
KROK 4
Mam już działający i przetestowany efekt świetlny: Elektroniczne serce, a więc przystępuję do ostatniego kroku –> montażu obudowy
Przygotujemy teraz obudowę. Rozłóż jej części i przyjrzyj się numeracji. Następnie ściągnij papierową ochronną osłonę z elementów obudowy.
KROK 5
Weź element pierwszy i umieść na nim płytkę PCB.
KROK 6
Elementy nr 2, 3, 4, 5 w elemencie nr 1.
KROK 6
Umieść element nr 6 na górze.
KROK 7
Pozostało przykręcić elementy obudowy i model jest gotowy. Podłącz kabel USB i uruchom przyciskiem.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.