Przedstawiamy instrukcje montażową samochodziku zasilanego bateriami, podążającego za linią (LINE FOLLOWER). Instrukcja została przygotowana zarówno w formie graficznej jak i tekstowej. Układ wymaga zasilania bateriami AA 1,5 V DC. Samochód uruchomiamy przyciskiem. Rysujemy czarną, grubą linię, kształt zależy tylko i wyłącznie od naszej wyobraźni. Ustawiamy go tak, aby czarną linię miał pomiędzy fotorezystorami i obserwujemy jak samochód jeździ wzdłuż wytyczonej linii.
Prace należy rozpocząć od pogrupowania elementów. Wyciągamy elementy z opakowania i sprawdzamy z poniższą listą. Przed przystąpieniem do pracy przyjrzyj się też liście wymaganych narzędzi, bez których nie jest możliwe ukończenie układu. Gdy przygotujesz wszystkie narzędzia, możesz zaczynać. Powodzenia!
Zestaw do kupienia: http://www.gotronik.pl/samochod-jezdzacy-po-linii-line-following-car-p-3988.html
Film obrazujący działanie zmontowanego zestawu:
Instrukcja montażu:
Lista elementów:
- koła plastykowe
- 2 gumowe nakładki
- przycisk
- 2 potencjometry 10 kOhm
- układ LM393
- podstawka
- 2 tranzystory S8550
- 3 diody LED czerwone, 2 zielone
- 2 kondensatory elektrolityczne
- podstawka pod baterie
- śruba i nakrętki
- 2 silniczki
- 4 przewody
- 2 fotorezystory
- 2 płyki do montażu silniczków
- 2 komplety śrubek i nakrętek krótkich
- 4 komplety śrubek i nakrętek długich
- rezystory
- płytka PCB
- płytka dwustronna
- solder-maska –TAK
- opis montażowy na płytce drukowanej – TAK
- schemat ideowy – NIE
- schemat montażowy – TAK nadrukowany na płytce drukowanej
- typ montażu: przewlekany THT
- elementy montowane powierzchniowo SMD: NIE
- elementy wymagające zachowania polaryzacji: TAK
- urządzenie po poprawnym zmontowaniu nie wymaga uruchomienia (działa od razu)
Lista potrzebnych narzędzi:
- lutownica – najlepiej stacja lutownicza, ponieważ posiada regulację temperatury, np stacja SL20ESD Solomon
- cyna – najlepiej taka o średnicy 0,5 mm lub 0,7 mm
- obcinaczki
- wkrętak krzyżakowy – możesz skorzystać z zestawu wkrętaków, wybierając odpowiednią końcówkę
Opcjonalnie:
Gdy elementy są rozłożone na stole, przyjrzyjmy się płytce PCB. Wszystkie elementy są opisane na płytce. Przyjrzyj się grafikom, co jest montowane, gdzie i w jakiej kolejności, a w razie wątpliwości przeczytaj poniższy opis.
KROK 1
W tym kroku wlutujemy najniższe elementy. Odczytywać wartość rezystorów przewlekanych możemy z kodów paskowych nadrukowanych na tym elemencie lub możemy zmierzyć wartość rezystancji za pomocą miernika uniwersalnego wyposażonego w omomierz lub testera elementów RLC.
Montaż zaczynamy od wlutowania rezystorów. Wartości są podane na płytce, co znacznie ułatwia montaż.
Następnie montujemy tranzystor S8550 według rysunku na płytce. Diodę LED. Zwróć uwagę na polaryzację, dłuższa nóżka jest „+”. Kondensatory elektrolityczne lutujemy zgodnie z polaryzacją. Krótsza nóżka jest „-” , zakreskowana pole na płytce PCB jest „-„. Wlutujemy jeszcze podstawkę, zwróć uwagę aby wycięcie na podstawce zgadzało się z wycięciem znaczonym na płytce PCB. Na koniec tego kroku wlutujemy dwa potencjometry.
KROK 2
Na koła zakładamy gumowe nakładki.
KROK 3
4 przewody służą do podłączenia silniczków. Do głównej płytki mocujemy silniczki. Najpierw przykręcamy je do płytek, następnie lutujemy do płytki.
KROK 4
Teraz przykręcamy podstawkę na baterię. Dolutowujemy przewody zasilające, zgodnie z zasadą czerwony jest „+„, a czarny „-„. Wlutujemy teraz przycisk, dwie diody LED (uważaj na właściwą polaryzację) i dwa fotorezystory. Przedostatni etap tego kroku to dokręcenie kół do silników i przykręcenie śruby z przodu płytki i ustawiając jej nachylenie. Na końcu wkładamy układ LM393 w podstawkę.
KROK 5
Baterie umieszczamy w przygotowanej podstawce. Przycisk służy do włączenia oraz wyłączenia samochodu. Potencjometry służą do wyregulowania silników. Samochód śledzi linię, która musi być odpowiednio gruba i koloru czarnego. Na zbyt jasnej linii robot będzie się gubił.
LINE FOLLOWER
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.