Przedstawiamy instrukcje montażową zegarka elektronicznego z termometrem, w przezroczystej obudowie. Instrukcja została przygotowana zarówno w formie graficznej jak i tekstowej. Układ wymaga zasilania zewnętrznego 5 V DC prądu stałego. Do zestawu dołączono przewód USB, dzięki któremu uzyskamy żądane napięcie zasilające układ np. z portu USB komputera, lub ładowarki lub power-banka. Układ posiada podtrzymanie bateryjne dla zegara czasu rzeczywistego DS1302 (wymagana bateria CR1220 3 V do umieszczenia w podstawce – zawarta w zestawie).
Prace należy rozpocząć od pogrupowania elementów. Wyciągamy elementy z opakowania i sprawdzamy z poniższą listą. Przed przystąpieniem do pracy przyjrzyj się też liście wymaganych narzędzi, bez których nie jest możliwe ukończenie układu. Gdy przygotujesz wszystkie narzędzia, możesz zaczynać. Powodzenia!
Zestaw można zakupić w naszym sklepie internetowym: http://www.gotronik.pl/zegar-elektroniczny-led-termometrem-p-3986.html
Lista elementów:
- wyświetlacz LED 7-segmentowy
- złącze 2 pin do przyłączenia zasilania
- termistor NTC
- fototranzystor
- 2 kondensatory ceramiczne 22 pF
- kondensator ceramiczny 0,1 uF
- 2 przyciski
- bateria CR1220 3 V
- kwarc 32768
- buzzer 5V
- podstawka pod baterie 3 V
- podstawka pod STC15F204EA
- STC15F204EA
- 3 rezystory 10 kOhm
- podstawka pod DS1320
- DS1320
- gniazdo DC005
- kabel USB
- 4 śruby z nakrętkami
- przezroczysta obudowa w 6 częściach
- płytka PCB
- płytka dwustronna
- solder-maska –TAK
- opis montażowy na płytce drukowanej – TAK
- schemat ideowy – NIE
- schemat montażowy – TAK nadrukowany na płytce drukowanej
- typ montażu: przewlekany THT
- elementy montowane powierzchniowo SMD: NIE
- elementy wymagające zachowania polaryzacji: TAK
- urządzenie po poprawnym zmontowaniu nie wymaga uruchomienia (działa od razu)
Lista potrzebnych narzędzi:
- lutownica – najlepiej stacja lutownicza, ponieważ posiada regulację temperatury, np stacja SL20ESD Solomon
- cyna – najlepiej taka o średnicy 0,5 mm lub 0,7 mm
- obcinaczki
- wkrętak krzyżakowy – możesz skorzystać z zestawu wkrętaków, wybierając odpowiednią końcówkę
Opcjonalnie:
Gdy elementy są rozłożone na stole, przyjrzyjmy się płytce PCB. Wszystkie elementy są opisane np R1, w załączonej do zestawu kartce sprawdzamy wartości danych elementów i lutujemy. Przyjrzyj się grafikom, co jest montowane, gdzie i w jakiej kolejności, a w razie wątpliwości przeczytaj poniższy opis.
KROK 1
W tym kroku wlutujemy najniższe elementy. Odczytywać wartość rezystorów przewlekanych możemy za pomocą kodów paskowych nadrukowanych na tym elemencie lub możemy zmierzyć wartość rezystancji za pomocą miernika uniwersalnego wyposażonego w omomierz lub testera elementów RLC. Znając wartości, przewlekamy rezystory na płytce i lutujemy. Następnie przygotujemy termistor NTC. UWAGA! Element najlepiej pozostaw na dłużysz nóżkach, aby można go było wystawić za obudowę. Wlutuj kondensatory ceramiczne.
Czas na lutowanie podstawki pod baterię i dwóch przycisków. Ostatnim elementem jaki wlutujemy w tym kroku jest fotorezystor, którego należy pozostawić na dłuższych nóżkach, podobnie jak termistor NTC.
KROK 2
Wlutujemy pozostałe elementy, które będą znajdowały się po tej stronie płytki. Wlutuj podstawki po układy scalone, zwróć uwagę na wycięcia w podstawce i te znaczone na schemacie montażowym na płytce PCB. Następnie wlutuj gniazdo DC005. Jako ostatni element wlutuj buzzer. Zwróć uwagę na polaryzację, na płytce zaznaczono „+” i na naklejce na elemencie też zaznaczono „+”. Ta strona płytki gotowa. Przewróć ją na drugą stronę i przejdź do kolejnego kroku.
KROK 3
Wlutuj wyświetlacz. Kropki pomogą ustalić, w którą stronę powinien być zwrócony.
KROK 4
Przygotujemy teraz obudowę dla zegarka. Rozłóż elementy w następujący sposób. Zwróć uwagę na numerację części, będziemy się nimi posługiwać. Zdejmij papier ochronny.
Element 2, 3, 4, 5 umieść na elemencie 1.
Zdejmij folię ochronną z wyświetlacza i nałóż element 6 na górę. W rogach skręć obudowę śrubkami.
Zegarek jest już gotowy.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.