Zasilacz

Zasilacz

Przedstawiamy instrukcje montażową mini zasilacza regulowanego opartego o liniowy stabilizator LM317. Układ wymaga zasilania sieciowego AC230V poprzez transformator (kabel do gniazdka znajduje się w zestawie). Istnieje możliwość zasilania wejścia IN napięciem stałym DC lub zmiennym AC. Napięcie wyjściowe regulowane jest potencjometrem od 1,25 V do 15 V. Maksymalny prąd wyjściowy wynosi 1 A. Minimalna różnica napięcia pomiędzy wejściem a wyjściem jest równa 3 V. Na wyświetlaczu 7 segmentowym LED obserwujemy napięcie na wyjściu.

Zmontowana płytka i pozostałe elementy

Zmontowana płytka i pozostałe elementy

Ocena stopnia trudności:
 • płytka jednostronna
 • solder-maska –TAK
 • opis montażowy na płytce drukowanej – TAK
 • schemat ideowy – NIE
 • schemat montażowy – TAK nadrukowany na płytce drukowanej
 • typ montażu: przewlekany THT
 • elementy montowane powierzchniowo SMD: NIE
 • elementy wymagające zachowania polaryzacji: TAK
 • urządzenie po poprawnym zmontowaniu nie wymaga uruchomienia (działa od razu)

Lista potrzebnych narzędzi:

 • lutownica – najlepiej stacja lutownicza, ponieważ posiada regulację temperatury, np  stacja SL20ESD Solomon
 • cyna –  najlepiej taka o średnicy 0,5 mm lub 0,7 mm
 • obcinaczki
 • wkrętak krzyżakowy – możesz skorzystać z zestawu wkrętaków, wybierając odpowiednią końcówkę

Opcjonalnie:

KROK 1

W tym kroku zaczniemy od przygotowania płytki PCB. Odczytywać wartość rezystorów przewlekanych możemy za pomocą kodów paskowych nadrukowanych na tym elemencie lub możemy zmierzyć wartość rezystancji za pomocą miernika uniwersalnego wyposażonego w omomierz lub testera elementów RLC.

Pomiar rezystancji

Pomiar rezystancji

Przygotowane rezystory wlutujemy. Następnie diody 1N4007 zgodnie z oznaczoną polaryzacją, diodę LED (gdzie dłuższe wyprowadzenie jest „+”, a krótsze „-„), kondensatory ceramiczne, 2N5551, najniższy kondensator elektrolityczny (pamiętaj o polaryzacji), JDTFUSE i gniazdo IN. Pozostały wysokie elementy. Wlutujemy kondensatory elektrolityczne, zgodnie z opisaną polaryzacją, stabilizator LM317, potencjometr. Przykręcimy radiator do stabilizatora.

Krok 1

Krok 1

KROK 2

Czas uporządkować kable. Weź górną część obudowy (ta z wyciętymi otworami na elementy), zdejmij z niej papierową osłonę. Zamontuj w niej przełącznik ON-OFF i zaciski wyjściowe, przykręć elementy śrubami. Weź po dwa czarne i czerwone przewody, ściągnij z obu końców izolację. Czerwony przylutuj do elementu po stronie ON (-), a czarny OFF (o), następnie przylutuj je do płytki ( czerwony do (-) czarny (o)). Przylutujemy jeszcze dwa przewody, czerwony i czarny, od gniazda wyjściowego i do płytki. Przykręć dolną część obudowy we ścianą boczną, tą z otworem na potencjometr.

Krok 2

Krok 2

Skręcone ścianki obudowy

Skręcone ścianki obudowy

KROK 3

Przez otwór w tylnej części obudowy przekładamy przewód zasilający i wiążemy supeł. Zapobiegnie to wyrwaniu przewodu. Czerwone kable od transformatora przylutowujemy do kabla z wtyczką do gniazdka. Uzwojenie pierwotne znajduje się po stronie, gdzie rezystancja jest większa. Rezystancję sprawdzamy za pomocą omomierza. Przed połączeniem ich nakładamy rurkę termokurczliwą, która pod wpływem gorącego powietrza obkurczy się i będzie izolacją.

Zlutowane kable

Zlutowane kable

Przykręcamy teraz płytkę PCB do spodniej obudowy. Następnie przykręcamy transformator. Czarne kable od transformatora zamontuj w gnieździe IN i dokręć wkrętakiem.

Przyłączone kable

Przyłączone kable

KROK 4

Montujemy teraz płytkę z wyświetlaczem. Przykręcamy ją do górnej część obudowy. Kable przylutuj do elementu z zaciskami wyjściowymi. Czerwony do czerwonego, czarny do czarnego.

Montujemy płytkę z wyświetlaczem

Montujemy płytkę z wyświetlaczem

Skręcamy pozostałe elementy obudowy i układ jest ukończony

Gotowy układ

Gotowy układ

 

Film z prezentacją VIDEO – montaż płytki elektronicznej zasilacza LM317:

Dodaj komentarz