W związku z częstymi zapytaniami od klientów jak podłączyć miernik lub multimetr opiszemy w artykule ogólne zasady metrologiczne dotyczące pomiarów elektrycznych.
Przystępując do jakiegokolwiek pomiaru musimy wiedzieć co chcemy zmierzyć tj. jaką wielkość fizyczną będziemy mierzyć, oraz mniej więcej jaką wartość uzyskamy w wyniku pomiaru. Większość początkujących młodych elektroników lub elektryków po zakupie miernika cyfrowego natychmiast chce przystąpić do pomiarów w celu choćby przetestowania urządzenia. Jest to oczywiście zupełnie zrozumiałe… jednak należy przestrzegać kilku podstawowych zasad:
- Jeśli urządzenie zostało dostarczone w przesyłce w okresie zimowym, gdy często temperatury spadają poniżej 0°C należy bezwzględnie odczekać aż urządzenie elektroniczne osiągnie temperaturę pokojową. Ta zasada dotyczy wszelakich urządzeń elektronicznych, a nie tylko przyrządów pomiarowych.
- Często klienci dzwoniąc z pytania mylą ampery [A] z woltami [V] itp. W tym jaskrawym przypadku wybór jednostki – wielkości fizycznej jest szalenie ważny! To czy mierzymy napięcie czyli w woltach [V], czy może prąd elektryczny w amperach [A] predyspozycje nam sposób podłączenia miernika do mierzonego obwodu (czy będzie to podłączenie równoległe czy szeregowe). Zasada ta także dotyczy mierników tzw. automatów tj. z automatyczną zmianą zakresów pomiarowych.
1. Pomiar napięcia.
Najczęstszym pomiarem wykonywanym przez elektroników i elektryków jest pomiar napięcia elektrycznego. Jednostką napięcia jest wolt [V]. Dokonując pomiaru napięcia stałego DC lub napięcia przemiennego AC łączymy woltomierz w sposób równoległy.
Czarny przewód łączymy z zaciskiem „COM”, czerwony przewód z zaciskiem opisanym „V”. Następnie na przełączniku obrotowym miernika wybieramy odpowiedni zakres. W przypadku miernika z automatyczną zmianą zakresów pomiarowych musimy wybrać tylko rodzaj pomiaru: Vdc (stałe napięcie) lub Vac (zmienne). W mierniku z ręczną zmianą zakresów pomiarowych: musimy wiedzieć (zaprognozować) mniej więcej jaki rząd wielkości napięcia występuje w mierzonym obwodzie. Jeśli napięcie mierzone przekroczy zakres pomiarowy to możemy spodziewać się uszkodzenia – spalenia miernika np. jeśli na przełączniku obrotowym mamy wybrany zakres pomiarowy do 20V a podłączymy napięcie 250V to z pewnością trwale uszkodzimy przyrząd. Dobrym więc nawykiem jest w przypadku pomiaru nieznanej wartości napięcia wybieranie najwyższego zakresu pomiarowego napięcia i ewentualnie późniejsze zmniejszanie zakresów pomiarowych w dół.
Uwagi praktyczne:
- niedopuszczalne jest zmienianie zakresów pomiarowych woltomierza w przypadku podłączonego napięcia (w trakcie pomiarów) spowoduje to wypalenie się styków na przełączniku obrotowym
- jeśli multimetr ma osobny wyłącznik (nie na przełączniku obrotowym) to dobrym nawykiem jest pozostawienie przełącznika obrotowego w pozycji Vac na najwyższym zakresie. Jest to zakres najbardziej „odporny” na rutynę w pracy 🙂
- niedopuszczalne jest pomiar napięcia z którego jest zasilany woltomierz (multimetry posiadają własne zasilanie bateryjne, więc można pominąć tą uwagę)
Idealny woltomierz powinien posiadać nieskończenie dużą impedancję wejściową. Im większa impedancja wejściowe woltomierza tym lepiej, ponieważ w najmniejszy sposób wpływa on przy podłączeniu na układ pomiarowy. W chwili obecnej uniwersalne mierniki cyfrowe czyli multimetry mają impedancję wejściową rzędu 10MΩ lub większą. Dlatego taki woltomierz możemy podłączyć bezpośrednio do źródła napięcia bez względu czy jest obciążone czy nie.
Z dużą wartością impedancji wejściowej związane jest także pewne zjawisko: przy włączonym mierniku i podłączonych przewodach pomiarowych tylko do miernika na wyświetlaczu woltomierza wyświetlane są losowe przebiegi. W niektórych miernikach z automatyczną zmianą zakresów pomiarowych można zaobserwować jakby miernik „zwariował”. Jest to normalny objaw, ponieważ nasze otoczenie zaśmiecone jest różnego rodzaju zakłóceniami elekro-magnetycznymi, falami radiowymi, zakłóceniami od zasilaczy impulsowych… i te zakłócenia powodują że przewody miernika zamieniają się w „antenę”. Zwarcie przewodów COM z V’ spowoduje zmniejszenie lub zanik tego zjawiska. Po podłączeniu woltomierza do mierzonego napięcia miernik poprawnie zaczyna mierzyć wartość napięcia.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.