W pierwszej części zaprezentujemy zasilacze laboratoryjne z serii RXN produkcji Zhaoxin. Prezentowane modele RXN-1503D i RXN-1505D są to najmniejsze zasilacze laboratoryjne dostępne na rynku. Dzięki prostej budowie (zasilacze liniowe na transformatorze), kompaktowym wymiarom, niezawodności i atrakcyjnej cenie zdobyły dużą popularność pośród elektroników. Wymiary zewnętrzne, oraz obudowa obu modeli jest jest praktycznie identyczna. Jak widać na poniższym zdjęciu front-panel jest identyczny. Różnica jest tylko w oznaczeniu.

zasilacze RXN-1505D i RXN-1503D produkcji Zhaoxin widok front-panelów

zasilacze RXN-1505D i RXN-1503D produkcji Zhaoxin widok front-panelów

Gdy spojrzymy na tylną część obudowy różnica jest już widoczna:

Zasilacze RXN-1503D i RXN-1505D widok tylnej strony

Zasilacze RXN-1503D i RXN-1505D widok tylnej strony

Rozszyfrujmy oznaczenia zasilaczy. Co kryje się pod oznaczeniem np. RXN-1503D

  • RXN – seria zasilaczy laboratoryjnych liniowych wyposażonych w wyświetlacze siedmiosegmentowe LED
  • 15 – płynna regulacja napięcia wyjściowego w przedziale od 0V do 15V
  • 03 – maksymalna wydajność prądowa na wyjściu o 3A
  • D – digital czyli model wyposażony w cyfrowy wyświetlacz

Model RXN-1503D ma tranzystor końcowy umieszczony na zewnątrz metalowej obudowy, która jest naturalnym radiatorem do odprowadzania ciepła. W modelu RXN-1505D czyli o wydajności prądowej 5A zastosowano wentylator do chłodzenia (wymuszony obieg powietrza).

Instrukcja obsługi zasilaczy laboratoryjnych:

Zasilacz laboratoryjny jest to taki zasilacz w którym mamy możliwość płynnej regulacji wartości napięcia wyjściowego. Podłączamy przewód sieciowy do gniazdka. W lewym dolnym rogu jest włącznik zasilania POWER.
Po lewej stronie mamy 3 zaciski wyjściowe typu gniazdo banan 4mm:

  • czarny z oznaczeniem (-) jest to zacisk masy napięcia wyjściowego
  • żółty środkowy z oznaczeniem GND – jest to zacisk do uziemienia obudowy
  • czerwony z oznaczeniem (+) jest to zacisk dodatniego napięcia wyjściowego

powyżej mamy sekcję 4 potencjometrów do regulacji wartości wyjściowych.

Po prawej stronie mamy sekcję VOLTAGE z dwoma potencjometrami opisanymi: COARSE do regulacji zgrubnej napięcia wyjściowego, FINE do regulacji precyzyjnej drobnej napięcia wyjściowego.

Dobrym nawykiem jest skręcenie potencjometrów na minimum przed włączeniem zasilania zasilacza. Dlatego kręcimy potencjometrami w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Może to nas uchronić przed uszkodzeniem urządzenia które mamy podłączone do zacisków wyjściowych zasilacza. Przed włączeniem przycisku POWER nie wiemy jaka poprzednio została ustawiona wartość napięcia wyjściowego. Jeśli mamy podłączone urządzenie zasilane np. napięciem 9V, a w zasilaczu było poprzednio ustawione np. 15V to w momencie włączenia zasilacza nastąpi uszkodzenie tego urządzenia. W promocji otrzymamy darmowy pokaz efektów specjalnych 😉

Włączamy zasilanie przełącznikiem POWER.  W tym momencie na wyświetlaczach LED zostały wyświetlone wartości. Na prawy wyświetlaczu VOLTAGE wyświetlana jest wartość ustawionego napięcia wyjściowego. Teraz możemy ją płynnie regulować. Po lewej stronie mamy wyświetlacz opisany CURRENT – jest to amperomierz i wskazuje aktualnie płynący prąd. Na wyświetlaczu mamy wartość 0,00A czyli poprawnie, ponieważ na razie nie płynie prąd w obwodzie wyjściowym bo nie mamy podłączonego żadnego obciążenia (odbiornika).

Wraz z zasilaczem dostarczany jest uniwersalny przewód pomiarowy. Z jednej strony zakończony jest on wtykami banan 4mm do podłączenia do zasilacza. Czerwony przewód podłączamy do (+), a czarny przewód do (-). Z drugie strony na wyjściu mamy 2x krokodyl (czerwony, czarny), 2x haczyk (czerwony, czarny), oraz 2x haczyk (zielony, zółty) z wbudowanym dzielnikiem napięcia. Dzielnik napięcia 1:2, czyli napięcie wyjściowe z zasilacza jest na wyjściu x2 mniejsze.

przewód uniwersalny

przewód uniwersalny

Wykorzystamy teraz ten przewód do ustawienia ograniczenia prądowego. Ograniczenie prądowe ustawiamy jako dodatkowe zabezpieczenie odbiornika które mamy podłączone do zasilacza laboratoryjnego. Jak już wcześniej pisałem na wyświetlaczu wbudowanego amperomierza jest wyświetlany aktualnie płynący prąd, a ni wartość ustawionego ograniczenia prądowego. W celu ustawienia żądanej wartości ograniczenia prądowego:

  1. ustawiamy wartość napięcia na jak najmniejszą wartość np. 0,1V
  2. podłączamy przewód uniwersalny do wyjścia zasilacza
  3. zwieramy krokodylek czerwony z czarnym

Na wyjściu mamy teraz zwarcie. W dużym uproszeniu przyjmujemy że rezystancja (opór) przewodu zdąża do 0Ω. Jest to największe obciążenie zasilacza. Zgodnie z prawem Ohma prąd zacznie zdążać do ∞ (nieskończoności). Jednak nasz zasilacz ma skończoną wartość prądu wyjściowego, dlatego na wyjściu mamy ok. 3A (przy potencjometrach od prądu skręconych na max. wartość). Teraz kręcąc potencjometrami w lewo (w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara) możemy ustawić maksymalny prąd jaki poda zasilacz na wyjściu. ustawmy np. 1A. Rozłączamy przewód. Teraz bez względu na wartość ustawionego napięcia wyjściowego prąd na wyjściu zasilacza ie przekroczy wartości 1A.

zasilacz laboratoryjny RXN-1503D

zasilacz laboratoryjny RXN-1503D

Dodaj komentarz