Czym jest rozlutownica?


Rozlutownica jest jednym z narzędzi w warsztacie elektronicznym, służącym do demontażu elementów elektronicznych z płytek drukowanych PCB. Nie jest to co prawda urządzenie dla początkującej osoby ze względu na cenę ale posiada pewne zalety o których powiemy w dalszej części artykułu

Po co mam mieć rozlutownicę?

Czy znasz to uczucie gdy, dopiero po przylutowaniu 32-pinowego układu THT zobaczyłeś że włożyłeś go odwrotnie?
I teraz będziesz ze spokojem mnicha próbował to naprawić za pomocą odsysacza lub plecionki?
Albo czy wraz z kolegą znalazłeś fajny wyświetlacz 8-segmentowy lub inny interesujący cię element w urządzeniu które miało iść do kosza i teraz chcesz go sprawnie odzyskać?
Jeżeli tak, to rozlutownica jest właśnie dla ciebie.

Zalety rozlutownicy

Ale po co rozlutowania? Przecież mam lutownicę, topnik, odsysacz i plecionkę i jakoś to idzie.

Nie można się nie zgodzić, jakoś to idzie ale jeżeli mamy wyciągać elementy bez ich uszkodzenia lub szansa na uszkodzenie jest duża to zaczynają się schody. A elementy jakie byśmy mogli uszkodzić stosując konwencjonalne metody to minm, wszelkie mikrokontrolery, wyświetlacze LCD, złącza do druku z plastikiem czy nawet samą płytkę. Te elementy nie lubią się z wysoką temperaturą.

Rozlutownica pozwala skrócić czas przez jaki jest rozgrzewany cały element, po rozgrzaniu spoiny na polu lutowniczym wystarczy nacisnąć spust pistoletu i płynna cyna jest zaciągana. Pozostaje tylko pięknie odlutowana nóżka. Całość operacji możemy wykonać za pomocą jednej ręki i w ciągu 1-2s od przyłożenia do lutu. Tak krótki czas działania temperatury zapobiega jakże niefajnej sytuacji gdzie pad się nam urywa.
A wyobraźmy sobie że byśmy musieli odlutować coś w ciasnym miejscu bo konstrukcja naprawianego urządzenia uniemożliwia nam wyciągnąć płytkę bez rozebrania całości konstrukcji. Wizja żonglowania lutownicą i odsysaczem by była mało skuteczna. Nie możemy tez przejść obojętnie też obok faktu że podczas pracy konwencjonalnym odsysaczem i lutownicą część spoiny podczas zassania wypada z odsysacza i nie dość że brudzi nam nasze stanowisko pracy to, co gorsza może powadzić do zwarcia.

Czy rozlutownica się mi zwróci?

Rozlutownica tak jak na wstępie zaznaczyliśmy nie jest dla osób początkujących natomiast, zainteresować się powinni się już nawet amatorzy czy półprofesjonaliści a dokładniej wszyscy którzy wiążą przyszłość z naprawą elektroniki.
Niewątpliwie zaoszczędzi to czas przy każdym wylutowaniu a jak szybko się zwróci to już zadziała elekt skali.
Im więcej napraw tym więcej zaoszczędzonych nerwów, zdrowia od wdychania topnika i czasu. A czas to pieniądz.

.

Rozwiązania oferowane przez Sklep GOTRONIK

ZD-915 

 • moc grzałki ceramicznej: 80W
 • moc całkowita 130W
 • moc pompy 600mm Hg
 • temperatura 160-480 st. C
 • typ grzałki ceramiczna
 • wymiary 29x19x22cm
 • waga netto 4,5kg

Rozlutownica ZD-915 to wysokiej jakości urządzenie służące do lutowania/wylutowywania podzespołów elektronicznych z obwodów drukowanych PCB. Pistoletowa rękojeść z funkcją rozlutowywania umożliwia łatwe i szybkie usunięcie cyny z jednostronnych i dwustronnych obwodów drukowanych. Wbudowany czujnik PTC umożliwia płynną regulację temperatury i utrzymuje jej na stałym poziomie na końcówce grota – automatycznie kontrolowany przez mikroprocesor, dzięki czemu grot ma stałą i precyzyjnie ustawioną temperaturę. Krótki czas nagrzewania i duża moc grzałki 80W umożliwiają wygodną pracę podczas przeprowadzania operacji lutowniczych. Kompaktowy wygląd i prosta obsługa. Wymienne końcówki lutownicze.

.

SS-331B

 • moc grzałki: 90W
 • pobór mocy: 140W
 • regulacja temperatury dyszy: od 160°C do 480°C
  ► regulacja temperatury z rozdzielczością 1°C
  ► cyfrowe sterowanie temperatury mikroprocesorowe
  ► funkcja SLEEP – po ok. 10 minutach bezczynności stacja przechodzi w stan uśpieniem
 • ►odczyt temperatury z końcówki grota (dyszy)
 • moc pompy: 600mm Hg
 • typ grzałki: ceramiczna
 • wymiary: 172 x 135 x 190mm
 • waga: 1,75kg

SS-331B to rozlutownica do demontażu elementów elektronicznych z płytek drukowanych PCB. Stacja rozlutowywująca posiada wbudowany wewnętrzny kompresor wytwarzający podciśnienie po uruchomieniu spustu pistoletu. W połączeniu z podgrzewaną końcówką (dyszą) proces odsysania cyny jest znacznie ułatwiony i szybszy w stosunku do ręcznych odsysaczy. Jednostka centralna wyposażona w duży i czytelny wyświetlacz LCD z podświetleniem, na którym widoczna jest ustawiona wartość temperatury, oraz temperatura zmierzona (odczytana) z grotu rozlutownicy. Regulacja temperatury cyfrowa ze skokiem 1°C w zakresie od 160°C do 480°C. Wydajna grzałka o mocy 90W poradzi sobie w wielu trudnych wypadkach.

.

ZD-8915

 • moc grzałki: 90W
  (chwilowa moc przy nagrzewaniu do 200W)
 • regulacja temperatury dyszy: od 160°C do 480°C
 • odczyt temperatury z końcówki grota (dyszy)
 • moc pompy: 600mm Hg
 • typ grzałki: ceramiczna
 • wymiary: 14x17x19cm
 • waga: 1,75kg

.

ZD-8915 to rozlutownica do demontażu elementów elektronicznych z płytek drukowanych PCB. Stacja rozlutowywująca posiada wbudowany wewnętrzny kompresor wytwarzający podciśnienie po uruchomieniu spustu pistoletu. W połączeniu z podgrzewaną końcówką (dyszą) proces odsysania cyny jest znacznie ułatwiony i szybszy w stosunku do ręcznych odsysaczy. Jednostka centralna wyposażona w duży i czytelny wyświetlacz LCD z podświetleniem, na którym widoczna jest ustawiona wartość temperatury, oraz temperatura zmierzona (odczytana) z grotu rozlutownicy. Regulacja temperatury cyfrowa ze skokiem 1°C w zakresie od 160°C do 480°C. Wydajna grzałka o mocy 90W poradzi sobie w wielu trudnych wypadkach.

.

Gdzie kupić? GOTRONIK

Link do sklepu:

Zakup – ZD-915  – Gotronik.pl

Zakup – SS-331B – Gotronik.pl

Zakup – ZD-8915 – Gotronik.pl

.

Wideo prezentacja

.