Zasilacz laboratoryjny to podstawowe urządzenie niezbędne w każdym warsztacie elektronika serwisu czy hobbysty. Za pomocą tego urządzenia w prosty sposób można zasilić urządzenie w celu sprawdzenia, dokonania diagnostyki czy pomiarów. Tego typu urządzenia posiadają możliwość regulacji napięcia oraz prądu. W ofercie naszej firmy na gotronik.pl można znaleźć wiele tego typu urządzeń. Od modułów poprzez proste zasilacze laboratoryjne do profesjonalnych z dodatkowymi funkcjami czy też możliwością komunikacji z komputerem. Największym zainteresowaniem cieszą się najprostsze zasilacze w obudowach z regulacją napięcia oraz prądu. Wiodącym w tej klasie produktem jest zasilacza Zhaoxin RXN-305D. Jest to bardzo popularny zasilacz ze względu na jego bezawaryjność, prosta budowę oraz przystępną cenę. Firma Zhaoxin na początku tego roku wprowadziła 2 nowe modele tego zasilacza o lepszych parametrach oraz wykonaniu. Wersja ta oznaczona jest jako BLACK I oraz BLACK II. Poniżej w kilku punktach przedstawimy porównaniu zasilaczy.

Nowa wersja zasilacza RXN-305D. Różnice wersji BLACK I, a BLACK II.

Częstym pytaniem klientów jest: jakie są różnice pomiędzy wersją BLACK I, a BLACK II. Odpowiedź jest bardzo prosta: różnica w wyglądzie front panelu. pozostałe parametry są identyczne. Nie ma różnic jeżeli chodzi o obsługę, funkcje, dokładności, czy też wykonanie. Poniżej na zdjęciu zaznaczone zostały różnice w wyglądzie. W dalszej części porównania będziemy pokazywać różnice pomiędzy wersją RXN-305D oraz RXN-305D BLACK. Jak można wywnioskować BLACK oznacza zarówno wersję RXN-305D BLAK I jak i RXN-305D BLACK II ze względu na brak znaczących różnic.

Porównanie podstawowych parametrów

ParametrRXN-305DRXN-305D BLACK
Regulacja napięcia0-30V0-32V
Regulacją prądu0-5A0-5A
Moc wyjściowa150W160W
Oparty o transformatorTAKTAK
Rozdzielczość woltomierza0,1V0,1V
Rozdzielczość amperomierza0,01A0,01A
Regulacja potencjometramiTAKNIE
Regulacja impulsatoramiNIETAK
Wbudowany BuzzerNIETAK
Aktywne chłodzenieTAKTAK

Jak widać podstawowe parametr tj. napięcie różni się w stosunku do starczej wersji RXN-305D. W związku z czym moc jest również większa. Rozdzielczość woltomierza jak i amperomierza jest taka sama. Chłodzenie w jednym jak i drugim przypadku jest aktywne, za pomocą wentylatora, który załącza się gdy końcówki mocy osiągną 50 stopni. Dzięki czemu przy małych obciążeniach urządzenie jest ciche.

Wyróżniająca cechą RXN-305D BLACK jest regulacja parametrów za pomocą impulsatorów. Umożliwiło to wprowadzenie dodatkowych funkcji oraz sposobu regulacji ograniczenia prądu.

Zasilacz RXN-305D BLACK posiada wbudowany buzzer, który przy zmianie parametrów wydaje dźwięk. Dzięki temu użytkownik może zwrócić uwagę w przypadku gdy do zmiany dojdzie przypadkowo. Funkcję tą można wyłączyć przytrzymując przycisk regulacji prądu COARSE przez 3s.

Główną zaletą modelu RXN-305D BLACKw odróżnieniu od RXN-305D jest sposób regulacji ograniczenia prądowego. W starszej wersji żeby ograniczyć prąd należało ustawić wartość napięcia na około 2-3V a następnie zewrzeć + oraz -. W RXN-305D BLACK producent zastosował regulację programową ograniczenia. Wystarczy ustawić wartość za pomocą impulsatorów bez konieczności zwierania + oraz – wyjścia zasilacza. Jest to bardzo komfortowe rozwiązanie i ułatwiające obsługę.

Podsumowanie

Jak widać na podstawie powyższych informacji model RXN-305D BLACK posiada kilka udogodnień w porównaniu do RXN-305D. Dodatkowe funkcje, a przede wszystkim sposób rozwiązania regulacji ograniczenia prądowego sprawia, że zasilacz ten jest konkurencyjny oraz świetną alternatywą dla zasilacza Zhaoxin RXN-305D. Niemniej oba zasilacze są godne polecenia. Sprzedawane regularnie, dobrze wykonane, proste w obsłudze. Ze względu na ich popularność oraz wysoką niezawodność oba modele posiadają 3 letnią gwarancję co wyróżnia je na tle pozostałych propozycji.