Oscyloskop cyfrowy to jedno z podstawowych urządzeń pomiarowych wykorzystywanych w automatyce, elektronice oraz innych dziedzinach pokrewnych. Służy do obserwowania, przeprowadzania badań przebiegów oraz obrazowania pomiędzy dwiema wielkościami elektrycznymi, bądź innymi  wielkościami fizycznymi reprezentowanymi w postaci elektrycznej. W ofercie naszego sklepu GOTRONIK.PL można znaleźć wiele różnych modeli, różnych producentów. W zależności od zapotrzebowania klienci mogą zakupić oscyloskopy stacjonarne, skopometry oraz przystawki do komputera. W tym artykule skupimy się na oscyloskopach stacjonarnych o najpopularniejszej szerokości pasma 100MHz.

Wybór oscyloskopu

Wybierając oscyloskop zazwyczaj klienci zaczynają od określenia zapotrzebowania. Jednym z podstawowych parametrów jest szerokość pasma pomiarowego. W większości zastosowań wystarczają oscyloskopy z pasmem do 100MHz. Kolejna kwestia to producent urządzenia. Klienci często opierając się na własnej wiedzy, doświadczeniom, pomocy znajomych elektroników czy forów tematycznych wybierają producenta najbardziej popularnych i znanych modeli. Kolejna kwestia, a zarazem najważniejsza która decyduje o klasie zakupionego sprzętu jest cena. Na rynku można znaleźć kilka naprawdę dobrych „sprzętów” w stosunkowo niewielkich pieniądzach. Poniżej przedstawiamy zestawienie oscyloskopów których cena nie przekracza na dzień dzisiejszy 1500zł.

Tabela została oparta o najpopularniejszych producentów oscyloskopów budżetowych, a także najczęstsze wybory naszych klientów. Jedynym z najpopularniejszych są SIGLENT, HANEK, OWON oraz UNIT. Dodatkowo do zestawienia zostały dodane 2 oscyloskopy RIGOL w celu porównania ich z podobnymi modelami.

Podsumowanie

Jak widać na powyższej tabeli głównymi różnicami w przedstawionych modelach są długości rekordu pamięci, parametry wyświetlacza oraz liczba wykonywanych pomiarów.

Według przedstawionej powyższej tabeli najbardziej atrakcyjnym modelem i wyróżniającym się jest nowy produkt firmy HANTEK. Model DSO2D10. Warto podkreślić że jest to obecnie jedyny model w tej półce cenowej który posiada wbudowany generator DDS 25MHz, funkcję dekodowania magistrali cyfrowych oraz miernik DVM.

  • Funkcja generatora DDS AWG
  • Wbudowany cyfrowy multimetr DVM Digital Volt Meter 3 cyfrowy dla każdego z kanałów 6 cyfrowy miernik częstotliwości
DSO2D10 oscyloskop cyfrowy 2x100MHz Hantek z generatorem funkcyjnym 25MHz
  • Wyzwalanie i dekodowanie magistrali szeregowych z funkcją monitorowania protokołu
DSO2D10 oscyloskop cyfrowy 2x100MHz Hantek z generatorem funkcyjnym 25MHz

Kolejną cechą wyróżniającą ten model który przy cenie oscylującej około 1000zł ma długość rekordu pamięci aż 8Mpts.

Kolejne modele mają gorsze parametry jeżeli chodzi o długość rekordu pamięci oraz dodatkowe funkcje, a ich cena nie jest wcale niższa. Zwłaszcza produkty RIGOL. Ich parametry w stosunku do ceny oraz możliwości konkurencji są poniżej średniej. Zwłaszcza jeżeli chodzi o częstotliwość próbkowania oraz funkcje automatycznego pomiaru (tylko 20 pomiarów).

SIGLENT SDS1102CML+ oraz Hantek DSO5102BM

Wartym uwagi oscyloskopem jest również SIGLENT SDS1102CML+ oraz Hantek DSO5102BM. Oficjalnie produkcja tego drugiego modelu została zakończona, a zastąpiła go właśnie nowa seria DSO2000. Wizualnie wydaje się że są to dokładnie te same modele lecz w innej kolorystyce co może wprowadzać błąd. Szczególnie jeżeli chodzi o szczegółowe parametry urządzenia DSO2D10.

Kolejnym bardzo popularnym modelem jest DSO5102P. Model ten jednak w porównaniu do DSO5102BM ma dużo mniejszą długość rekordu pamięci. Poniżej odsyłamy do naszego artykułu gdzie porównujemy oba modele:

Siglent SDS1102CML+ jest natomiast wg. opinii klientów lepiej wykonanym urządzeniem. Dodatkowo bezawaryjnym. Sama marka SIGLENT w ostatnim czasie zyskała popularność i jest rozpoznawana na rynku i powoli zaczyna doganiać RIGOLA. Przemawiają za tym lepsze parametry w stosunku do ceny, wsparcie technicznego, kultura pracy, a także bezawaryjność. Poniżej odsyłamy do naszego artykułu gdzie porównujemy oscyloskopy wyższej pułki z podobnymi produktami dostępnymi na rynku pod szyldem RIGOLA.

Zapraszamy również do zapoznania się z nasza ofertą przedstawionych oscyloskopów: