Mini oscyloskop ADS2050H dzięki swoim małym rozmiarom zmieści się do kieszeni każdego elektronika. Może być wykorzystany do pomiaru napięcia w trudno dostępnych miejscach, gdzie obsługa oscyloskopu stacjonarnego nie byłaby możliwa. Idealnie nadaje się dla elektroników amatorów oraz dla uczniów rozpoczynających przygodę z elektroniką. Urządzenie umożliwia pomiar napięcia do 40V (przy dzielniku x1). Szerokość pasma częstotliwości wynosi 5MHz. Prosta intuicyjna obsługa sprawia, że model ten jest bardzo prosty i łatwy w obsłudze. A jak w rzeczywistości oscyloskop radzi sobie z pomiarami napięcia oraz jak wypada na tle profesjonalnego oscyloskopu Hantek DSo5102BM? Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych pomiarów gdzie możemy zaobserwować pracę urządzenia.

Pomiary przebiegów z generatora

Do pomiarów został wykorzystany generator funkcyjny FY6600-15MHz również dostępny w naszym sklepie zapewnia on stałe wartości napięcia oraz częstotliwości a także różnorodność kształtów przebiegów. Więcej informacji o generatorze znajdą Państwo pod podanym linkiem: Generator FY6600.

Układ pomiarowy

Kilka przykładowych pomiarów częstotliwości przy amplitudzie Vpp 5V.

Jak widać pomiary są dość precyzyjne. Niedokładności moga wynikać z zastosowanych przewodów oraz braku obciążenia. Obraz jest bardzo czytelny i przejrzysty.

Poniżej natomiast przedstawiamy przykładowe pomiary charakterystyk o różnych kształtach. Napięcie Vpp 5V natomiast częstotliwość sygnału 1kHz.

Porównanie oscyloskopu ADS2050H z profesjonalnym urządzeniem Hantek DSO5102BM:

Poniżej przedstawiamy porównanie pomiarów wykonane oscyloskopem Hantek DSO5102BM oraz opisywanym oscyloskopem ADS2050H. Model ADS5102H pracuje w trybie nocnym. Jak widać czytelność wskazań na wyświetlaczu również jest bardzo dobre. Szczegóły dotyczące oscyloskopu Hantek znajdują się pod podanym linkiem: HANTEK DSO5102BM.

Poniżej układ pomiarowy.

Wyniki pomiarów.

Porównaliśmy także pracę obu urządzeń przy stałej częstotliwości, a zmieniającej się amplitudzie. f=1kHz.

Kolejne porównanie dotyczyło wskazań częstotliwości przy stałej amplitudzie.

Podsumowanie:

Jak widać porównując oscyloskop Hantek DSO5102BM oraz ADS2050H różnice są znikome. Wszystkie pomiary mieszczą się w błędach pomiarowych. Różnice między oscyloskopem ADS2050H oraz ustawionymi parametrami mogą wynikać z zastosowanych przewodów pomiarowych oraz braku obciążenia.

Jak oscyloskop zachowuje się przy częstotliwości wyższej niż 5MHz?

Urządzenie wykonuje pomiar jednakże przebieg jest mierzony nieprawidłowo. Tzn. jego amplituda jest zaniżona. Kształt przebiegu jest poszarpany (zniekształcony) natomiast wskazanie napięcia zaniżone. Dlatego też szerokość pasma podawana przez producenta wynosi 5MHz.

Dodaj komentarz