zasilacze laboratoryjne

zasilacze laboratoryjne

Zasilacz laboratoryjny jest to niezbędne urządzenie dla elektronika, elektryka, serwisanta lub hobbysty. W ofercie firmy Gotronik posiadamy cały szereg zasilaczy laboratoryjnych o zróżnicowanych parametrach wyjściowych. W poniższym artykule postaram się wyjaśnić początkującym elektronikom na co zwrócić uwagę przez zakupem tego urządzenia.
Znakomita większość zasilaczy laboratoryjnych z naszej oferty są to zasilacze liniowe czyli takich, których konstrukcja oparta jest o transformator i liniowy układ stabilizacji. Konstrukcja liniowa w stosunku do zasilaczy impulsowych zapewnia dużą stabilność, oraz niezawodność działania. Zasilacze liniowe są przez to większe i cięższe, ale w przypadku wyposażania warsztatu może to być nawet atut, ponieważ waga zasilacza pozytywnie przekłada się na jego większą stabilność na biurku.

Charakterystyka zasilacza laboratoryjnego:

Zasilacz laboratoryjny z przemiennego napięcia AC na wyjściu daje stałe napięcie DC. Napięcie to jest stabilizowane. Wartość napięcia wyjściowego możemy regulować płynnie w zależności od modelu przy pomocy potencjometrów lub cyfrowo przyciskami. Najczęściej zasilacz jest wyposażony w woltomierz cyfrowy lub analogowy na którym w każdej chwili widoczna jest wartość ustawionego napięcia wyjściowego.

zasilcze laboratoryjne w ofercie Gotronik

zasilcze laboratoryjne w ofercie Gotronik

Co warto wiedzieć przez zakupem zasilacza laboratoryjnego?

NAPIĘCIE WYJŚCIOWE: Przyszły użytkownik zasilacza laboratoryjnego powinien wiedzieć jaki zakres napięć jest wymagany w jego projektach elektronicznych. Najczęściej na rynku można spotkać zasilacze laboratoryjne o zakresie napięć wyjściowych DC: 0-15V, 0-30V, 0-60V. Najczęściej urządzenia elektryczne, elektroniczne są zasilane napięciem stałym o wartości 5V lub 12V. Dlatego zakres napięć zasilających od 0V do 15V jest wystarczający, kolejny zakres od 0V do 30V jest już zupełnie wystarczający w większości zastosowań. Wyższe napięcia zasilające powyżej 30V używane są już raczej przez specjalizowane profesjonalne urządzenia.

PRĄD WYJŚCIOWY: Maksymalne obciążenie wyjścia zasilacza laboratoryjnego charakteryzuje parametr wydajności prądowej. Podawany na wyjście zasilacza maksymalny prąd jest dostępny w całym zakresie napięć. Jaką wybrać wydajność prądową zasilacza? Łatwo zaprognozować nasze potrzeby w stosunku do mocy urządzeń elektrycznych które będziemy zasilać. Moc urządzeń elektrycznych DC wyliczamy z iloczynu napięcia i prądu, czyli:
P = U x I
gdzie
P to moc
U to jest napięcie podawana w [V]
I to prąd płynący przez urządzenie [A]

Zasilacze laboratoryjne można ze sobą odpowiednio łączyć równolegle bądź szeregowo w celu zwiększenia wydajności prądowej lub sumowania napięć. Poszczególne sposoby połączeń zostały opisane szczegółowo w innym artykule: Łączenie zasilaczy laboratoryjnych

Zasilacz laboratoryjny jaki kupić? Praktyczne porady.

Biorąc pod uwagę powyższe parametry i konfrontując to z ofertą naszego sklepu Gotronik mamy do zaproponowania:

zasilacz laboratoryjny RXN-1505D Zhaoxin

zasilacz laboratoryjny RXN-1505D Zhaoxin

do 15V: Posiadamy w sprzedaży dwa modele zasilaczy laboratoryjnych o napięciu wyjściowym do 15V tj. RXN-1503D i RXN-1505D. Wymiary zewnętrzne obu zasilaczy są identyczne. Są to konstrukcje liniowe, czyli oparte na transformatorze i liniowym układzie elektronicznym odpowiedzialnym za stabilizację. Wyposażone są w cyfrowe wyświetlacze LED na których wyświetlana jest wartość ustawionego napięcia (woltomierz) i aktualnie płynący prąd (amperomierz). Oba model różnią się maksymalną wydajnością prądową. Model zasilacza RXN-1503D ma wydajność 3A, a RXN-1505D ma 5A maksymalnie na wyjściu. W związku z większą wydajnością prądową RXN-1505D, a więc większą mocą jest on cięższy (większa moc transformatora) i posiada wentylator do chłodzenia. Wentylator jest sterowany czujnikiem temperatury i jest załączany tylko po przekroczeniu określonej temperatury. Zasilacze RXN-1503D i RXN-1505D szczególnie polecamy początkującym elektronikom, hobbystom, a także mniejszym serwisom RTV i AGD.

zasilacz laboratoryjny RPS-3005D Zhaoxin

zasilacz laboratoryjny RPS-3005D Zhaoxin

do 30V: Najpopularniejszym zasilaczem laboratoryjnym w ofercie Gotronika jest model RXN-305D. Jest to zasilacz umożliwiający regulację napięcia wyjściowego od 0V do 30V i mający wydajność prądową do 5A w całym zakresie. W większości przypadków zasilacz RXN-305D oferuje wystarczające parametry. Jak cała seria zasilacz RXN konstrukcja liniowa oparta o transformator. Cyfrowe wyświetlacze LED dla napięcia i prądu. Dodatkowe chłodzenie w postaci wentylatora załączanego w razie potrzeby.

Dla bardziej wymagających odbiorców użytkowników polecamy model RPS-3005DB, który w stosunku do powyższego modelu posiada zwiększoną rozdzielczość wyświetlania napięcia 0,01V i prądu 0,001A. RPS-300DB charakteryzuje się lepszym rozwiązaniem odprowadzania ciepła z tranzystorów mocy, co w praktyce przekłada się na rzadsze załączanie wentylatora chłodzącego. Ponadto obudowa zasilacza RPS-3005DB ma nowszy i bardziej atrakcyjny design.

Pozostałe modele zasilaczy laboratoryjnych.

W ofercie firmy Gotronik znajdziemy jeszcze cały szereg innych modeli zasilaczy laboratoryjnych o zróżnicowanych parametrach elektrycznych: wyższym napięciu, większym prądzie wyjściowym, zasilacze podwójne – symetryczne, zasilacze laboratoryjne z cyfrowym sterowaniem, zasilacze z komunikacją z komputerem itd. Jednak bardziej rozbudowanych zasilaczy nie polecamy początkującym elektronikom. Natomiast elektronicy z doświadczeniem zakupując nowy zasilacz laboratoryjny już wiedzą jakie parametry elektryczne i funkcje musi spełnić ich nowy nabytek, dlatego opis i ewentualne różnice w niniejszej publikacji pominiemy (także by początkującym elektronikom bardziej nie „mieszać w temacie”).

Ps.

Dlaczego zalecamy zakup i używanie zasilaczy laboratoryjnych, a nie impulsowych?

Z naszego doświadczenia sprzedaży zasilaczy:
Klient posiadał impulsowy zasilacz, który wykorzystywał w naprawach w swoim serwisie RTV. W trakcie napraw lub testach akustycznych wzmacniaczy mocy audio słyszał wciąż szum na wyjściu w głośnikach. Wszelkie próby naprawy (usunięcia) szumów nie przynosiły rezultatów.  Po zakupie zasilacza laboratoryjnego liniowego problem słyszalnych szumów w głośnikach ustąpił. Dlatego zalecamy kupno liniowego zasilacza do zasilania serwisowanych urządzeń by ewentualne szumy wprowadzane przez zasilacz nie powodowały złudnych uszkodzeń lub zakłóceń zasilanych urządzeń.

Tryby pracy zasilaczy laboratoryjnych, zabezpieczenia i inne skróty spotykane w opisach:

C.V. = Constant Voltage -stabilizacja napięcia wyjściowego
C.C. = Constant Current – stabilizacja prądu wyjściowego
OTP = Over Temperature Protect – zabezpieczenie termiczne
OVP = Over Voltage Protection – zabezpieczenie przepięciowe
OCP = Over Temperature Protect – zabezpieczenie prądowe
OPP = Over PowerProtect – zabezpieczenie mocowe

 

synonimy czyli potoczne nazwy urządzenia: zasilacz laboratoryjny, zasilacz labolatoryjny, zasilacz serwisowy, zasilacz regulowany

Dodaj komentarz