oscyloskop do motoryzacji

oscyloskop do motoryzacji

Bardzo często dzwonią do nas klienci z zapytaniem: „Jaki wybrać oscyloskop do motoryzacji?” W związku z tym postanowiłem

Przed zakupem oscyloskopu cyfrowego do diagnostyki samochodowej należy wiedzieć jakimi parametrami charakteryzują się mierzone przebiegi elektryczne. Częstotliwość przebiegów elektrycznych w motoryzacji, automatyce przemysłowej, czujników, układów wykonawczych mieści się z zakresie kilko Herców kHz. Nawet na cyfrowej szynie CAN nie zaobserwujemy przebiegów szybszych niż 1MHz. Szerokość pasma obecnie produkowanych oscyloskopów cyfrowych znacznie przewyższa maksymalne wymagania częstotliwości przebiegów w motoryzacji. Dlatego można zaryzykować stwierdzenie że praktycznie każdy nowy oscyloskop nada się do warsztatu samochodowego.

Posiadanie odpowiedniego przyrządu pomiarowego to dopiero połowa sukcesu. Kolejną ważną sprawą jest umiejętność obsługi oscyloskopu i odpowiednia interpretacja wykresów obserwowanych przebiegów elektrycznych. Obsługa oscyloskopu, a w szczególności oscyloskopu cyfrowego jest dość prosta, ale operator musi znać podstawy elektryki i zasad pomiarowych. Oscyloskopy cyfrowe posiadają funkcje „Autoset” – czyli automatyczne dobranie czułości napięciowej, podstawy czasu i rodzaju wyzwalania by na ekranie widoczny było kilka okresów mierzonego sygnału. Gdy już widzimy mierzony sygnał elektryczny to musimy odpowiednio zinterpretować wynik pomiarowy. Bezcenna jest tutaj praktyka zawodowa. Początkującym elektrykom i elektronikom w motoryzacji możemy tylko polecić literaturą z serii: Sam Naprawiam – Oscyloskop w elektronice samochodowej, Poradnik diagnostyki samochodowej – pomiary oscyloskopowe itp…. Także w przypadku pomiaru cyfrowej szyny CAN nie będą wskazywane konkretne kody błędów (oscyloskop najczęściej stosuje się do diagnozy CAN by sprawdzić czy nie ma zwarcia na linii i czy wysyłane są ramki transmisji)

Najtańszy wybór:

oscyloskop Hantek6022BE z podłączonymi sondami

oscyloskop Hantek6022BE z podłączonymi sondami

W chwili obecnej najtańszym oscyloskopem cyfrowym, który spełnia powyższe wymagania jest model Hantek6022BE. Cena nowego egzemplarza oscyloskopu oscyluje woków 320,00zł brutto. Jest to oscyloskop w formie przystawki USB, która działa tylko w połączeniu z komputerem. Wszystkie pomiary w czasie rzeczywistym wyświetlane są w programie komputerowym działającym w środowisku Windows. Oscyloskop Hantek6022BE posiada dwa kanały wejściowe CH1 i CH2 , a pasmo wejściowe wynosi 20MHz dla każdego z kanałów. Czyli spokojnie wystarczy do obserwacji przebiegów elektrycznych w motoryzacji. Maksymalne napięcie wejściowe dla obu kanałów wejściowych wynosi 5Vpp. To trochę mała wartość jak do zastosowań w pomiarach w motoryzacji, ale w zestawie mamy sondę oscyloskopową z wbudowanym pasywnym dzielnikiem napięcia x10. Po załączeniu dzielnika napięcia x10 mierzony sygnał wejściowy na sondzie jest dzielony przez 10 i do oscyloskopu na złącze BNC „wchodzi” dziesięciokrotnie pomniejszenie napięcie. W praktyce powoduje nam to rozszerzenie zakresu pomiarowego do 50Vpp. Co więcej w programie komputerowym mamy możliwość ustawienia programowego mnożnika napięcia wejściowego by wszelkie pomiary elektryczne oscyloskopu z załączonym dzielnikiem x10 były poprawnie wyświetlane.

Zalety:
+ atrakcyjna cena
+ łatwa obsługa
+ możliwość zapisu i odczytu przebiegów

Wady:
– konieczność współpracy z komputerem
– wspólna masa z komputerem poprzez port USB

 

Oscyloskop przenośny – skopometr:

skopometr DSO1062B Hantek

skopometr DSO1062B Hantek

Prowadząc pomiary w motoryzacji często musimy być mobilni żeby dojechać na miejsce awarii. Nie zawsze mamy komfort aby badany moduł elektroniczny mieć na stole serwisowym. W takim wypadku niezastąpionym urządzeniem może okazać się przenośny oscyloskop cyfrowy z wbudowanym własnym akumulatorem. Przenośne oscyloskopy cyfrowe z własnym akumulatorem i dodatkowo wbudowanym cyfrowym multimetrem potoczne nazywane są skopometrami. Jedną z bardziej atrakcyjnych pozycji na rynku skopometrów jest model DSO1062B produkcji Hantek. DSO1062B jest to oscyloskop cyfrowy posiadający dwa analogowe kanały wejściowe 60MHz, próbkowanie przetwornika AD wynosi 1GSa/s i wyposażony w duży czytelny kolorowy wyświetlacz LCD o przekątnej 5,7cala z rozdzielczością 640×480. A wiec jak widać parametry ma takie same jak standardowe cyfrowe oscyloskopy cyfrowe stołowe. Wbudowany akumulator oprócz wcześniej wspomnianej mobilności daje nam jeszcze jedną bardzo ważną zaletę: jesteśmy odizolowani od wszelkich innych napięć zasilających. Multimetr cyfrowy i oscyloskop mają osobną masę co w praktyce oznacza że można wykorzystywać je równocześnie.

Zalety:
+ łatwa obsługa
+ wbudowany akumulator
+ możliwość zapisu i odczytu przebiegów na USB
+ komunikacja z komputerem poprzez USB
+ w zestawie torba

Dlaczego warto kupić DSO1062B Hantek?

skopometr DSO1062B zestaw

skopometr DSO1062B zestaw

Jeśli zawodowo zajmujemy się elektroniką i elektryką samochodową to zakup oscyloskopu należy traktować jako narzędzie pracy, którego zakup po pewnym czasie się nam zwróci. Oferowany oscyloskop przenośny DSO1062B posiada parametry znacznie przewyższające potrzeby diagnostyki samochodowej, a wiec może w przyszłości być wykorzystany w innych dziedzinach elektroniki. W zestawie z oscyloskopem otrzymujemy dwie sondy oscyloskopowe, które mają wbudowany dzielnik napięcia x1 lub x10. Przewody do miernika, ładowarkę sieciową skopometru, płytę CD z oprogramowaniem i przewód USB.

torba oscyloskopu DSO1062B

Cały zestaw oscyloskop DSO1062B Hantek wraz akcesoriami spakowany jest w dedykowaną naramienną torbę z tkaniny. Czyli kupujemy kompletny zestaw gotowy do wyjazdowych prac w terenie.

Wyświetlacz oscyloskopu DSO1062B Hantek ma przekątną ekranu 5,7cala i rozdzielczość 640×480 pikseli. Podświetlanie zrealizowane jest na diodach świecących LED przez co akumulator nie jest zbyt obciążany i mamy możliwość ciągłej pracy z oscyloskopem nawet do 8 godzin na jednym ładowaniu baterii. Duża rozdzielczość ekranu pozwala nam na komfortową obserwację przebiegów elektrycznych.

ekran oscyloskopu DSO1062B Hantek

ekran oscyloskopu DSO1062B Hantek

Dwa kanały wejściowe CH1 i CH2 umożliwiają w czasie rzeczywistym równoczesną obserwacje przebiegów elektrycznych: na pierwszym kanale CH1 możemy podłączyć się do diagnozowanego czujnika który jest uszkodzony, a na drugim kanale CH2 podłączamy się do sprawnego czujnika (przebieg wzorcowy). Wykonując naprawę lub regulację obserwujemy żeby oba oscylogramy był takie same:

wykorzystanie dwóch kanałów wejściowych oscyloskopu DSO1062B

wykorzystanie dwóch kanałów wejściowych oscyloskopu DSO1062B

Oscyloskop cyfrowy DSO1062B Hantek posiada dwa złącza USB: gniazdo miniUSB jest to interfejs odpowiedzialny za komunikację szeregową z komputerem PC. Program odpowiedzialny za sterowanie i odczytem danych z oscyloskopu działa w systemach operacyjnych Windows. Natomiast gniazdo USB służy do podłączenia pamięci (pendrive USB) dzięki czemu możemy bez ograniczeń zapisywać lub odczytywać przebiegi.

interfejs USB w DSO1062B

interfejs USB w DSO1062B

Jak już wcześniej pisałem skopometr to połączenie przenośnego oscyloskopu cyfrowego z cyfrowym multimetrem. Maksymalne wskazanie miernika to 6000. Multimetr umożliwia pomiar napięcia i prądu AC/DC, pomiar rezystancji, pomiar pojemności kondensatorów, testowanie diod półprzewodnikowych, oraz funkcję akustycznego testera ciągłości obwodu (brzęczyk). Multimetr i oscyloskop działają niezależnie i mają rozdzielona masę. Korzystają jednak ze wspólnego wyświetlacza LCD. przełączenie pomiędzy funkcją a oscyloskopu następuje jednym przyciskiem OSC DMM.

DMM cyfrowy multimetr w oscyloskopie DSO1062B

DMM cyfrowy multimetr w oscyloskopie DSO1062B

Dodaj komentarz