Tester elementów M328

Tester elementów M328

Przedstawiamy tester elementów M328. Układ wymaga baterii 9 V 6F22, która nie jest dołączona do zestawu. Wynik testu elementu zostanie wyświetlony na podświetlanym 2 x 16 znakowym ekranie LCD. Mikrokontroler czyli serce układu to ATMEGA328 z zewnętrznym 8 MHz kwarcem. Po kilkunastu sekundach bezczynności urządzenie automatycznie się wyłączy. Miernik przeznaczony do testowania i pomiarów parametrów elementów elektronicznych pasywnych RLC czyli R rezystorów (do 50 MOhm z rozdzielczością 0,1 Ohm), L cewek, dławików, C kondensatorów (od 25 pF do 100 uF z rozdzielczością 1 pF), oraz dyskretnych elementów półprzewodnikowych: diod półprzewodnikowych (podwójne, prostownicze, Zenera, przełączające, LED), tranzystorów bipolarnych PNP i NPN, tranzystorów MOSFET z kanałem N i P, triaków.

Pomiar zajmuje około 2 sekund, za wyjątkiem pojemności i indukcyjności, tu pomiar może się nieznacznie wydłużyć. Należy uważać aby przed pomiarem kondensatora  rozładować go, w innym przypadku można uszkodzić tester elementów – jest to podstawowa zasada pomiarowa obowiązująca przy pomiarach wartości pojemności kondensatorów elektrolitycznych.

Miernik do kupienia: http://www.gotronik.pl/tester-elementow-elektronicznych-m328-p-3992.html

Działanie urządzenia

Działanie urządzenia

Wielkim atutem miernika jest jego łatwość obsługi. Szybko i łatwo wkładamy badany element do podstawki ZIF-14 miernika i naciskamy przycisk uruchamiający TEST. Otrzymamy informację o napięciu baterii. Nie musimy wybierać rodzaju badanego elementu, ani zakresu pomiarowego. W  wyniku testu otrzymujemy następujące informacje: rozpoznanie rodzaju badanego elementu w postaci graficznej na wyświetlaczu LCD. Przy badaniu elementów półprzewodnikowych opisywana jest polaryzacja wyprowadzeń na wyświetlaczu np. w diodach mamy informacje gdzie jest anoda i katoda, w przypadku tranzystorów bipolarnych określany jest typ PNP lub NPN oraz graficznie przedstawiane wyprowadzenie bazy, kolektora, emitera itd. Aby zbadać kolejny element, wstawiamy go w podstawkę i ponownie przyciskamy TEST.

Zasady korzystania:
Na początku połącz baterię 9 V 6F22. Możesz też podłączyć zasilacz 9 V DC prądu stałego. Umieść element w podstawce i naciśnij przycisk TEST. Gotowe.

Jedna odpowiedź na Tester elementów elektronicznych M328

Dodaj komentarz