Moduł sterownika PWM 80W

Moduł sterownika PWM 80W

Przedstawiamy moduł sterownika PWM umożliwiający regulację mocy odbiorników zasilanych stałym napięciem DC. Regulacja mocy odbywa poprzez regulacja współczynnika wypełnienia PWM w zakresie od około 2% do 100%. Gdzie przykładowo można znaleźć zastosowanie tego modułu? Wykorzystywany jest do regulacji prędkości obrotowej silników elektrycznych prądu stałego,regulacji jasności świecenia np. modułów LED poprzez regulację mocy, regulacji mocy odbiorników prądu stałego. Instalacja i sposób podłączenia modułu jest bardzo łatwa: źródło napięcia zasilania DC np. zasilacz laboratoryjny podłączamy do zacisków wejściowych modułu IN opisanych Power – i Power + zachowując odpowiednią polaryzację. Odbiornik np. silnik podłączamy do zacisków wyjściowych OUT opisanych Motor + i Motor – oczywiście zwracając uwagę na odpowiednią polaryzację. Symbol „+” oznacza dodatni zacisk – najczęściej czerwony przewód. Symbol „-„ oznacza ujemny zacisk – masa zasilania, minus – najczęściej czarny przewód. Zilustrowany przykład podłączenia znajdziesz TU.

Przyjrzyjmy się teraz danym technicznym:

  • zakres napięcia wejściowego: od 6 do 28 V DC prądu stałego
  • maksymalna moc wyjściowa: 80W
  • maksymalny prąd wyjściowy znamionowy (ciągły) : 3A
  • zakres regulacji współczynnika wypełnienia PWM Duty Cycle: 2-100%
  • częstotliwość: 25kHz
  • regulacja za pomocą potencjometra
  • złącza do przykręcenia przewodów typu terminal block ARK

Przeprowadzone zostały testy z użyciem naszego modułu, zasilacza laboratoryjnego RPS-3005DB 0-30V 5A firmy Zhaoxin , żarówki i oscyloskopu cyfrowego DSO5102BM Hantek 100MHz.

Pierwszy test polegał na zmianie napięcia wejściowego (przy 6 V, 10 V, 15 V, 20 V, 24 V) przy stałym współczynniku wypełnienia około 54%. Poniższe zdjęcie obrazuje wyniki testu.

Test 1

Test 1

Zaobserwowano, że ustawiona wartość napięcia na wejściu jest praktycznie równa napięciu wyjściowemu. W parametrach technicznych podano zakres napięcia wejściowego: od 6 do 28 V DC prądu stałego, a co dzieje się poniżej napięcia 6V? Tracimy sygnał prostokątny, jest on już zniekształcony i regulacja współczynnika wypełnia nie jest możliwa w pełnym zakresie.

Test 2

Test 2

Drugi test polegał na zmianie współczynnika wypełnienia (przy 2%, 10%, 30%, 50%, 60%, 80%, 100%) przy stałym napięciu zasilania  24 V. Zdjęcie obrazuje wyniki tego testu.

Test 3

Test 3

Zaobserwowano, że zmiana współczynnika wypełnienia nie wpływa na częstotliwość sygnału, która wynosi około 25 kHz, współczynnik można regulować w zakresie od 2 do 100%, ustawiona wartość napięcia na wejściu jest w przybliżeniu równa napięciu wyjściowemu (niezależnie od ustawionego współczynnika wypełnienia).

Dodaj komentarz