W ofercie firmy GOTRONIK posiadamy cały szereg generatorów funkcyjnych. Zaczynając od podstawowych modeli przeznaczonych dla początkujących elektroników amatorów, a kończąc na profesjonalnych modelach zaprezentujemy je w poniższym artykule. Wszystkie generatory do generacji przebiegów wykorzystują cyfrową syntezę częstotliwości DDS, dzięki temu ich budowa jest znacznie uproszczona przy zachowaniu dobrych parametrów wyjściowych.


Pierwszym prezentowanym generatorem jest: Generator funkcyjny AVR DDS V2.0. Jest to prosty generator funkcyjny wykorzystujący cyfrową syntezę częstotliwości DDS. Umożliwia generację podstawowych przebiegów: sinusoida prostokąt, trójkąt. Przeznaczony dla elektroników amatorów, którzy szukają prostego i taniego generatora funkcyjnego o niewyśrubowanych parametrach do domowych zastosowań. Sercem układu jest mikrokontroler AVR. Generator jest prosty w obsłudze, posiada wyświetlacz LCD z podświetleniem. Można regulować amplitudę wyjściową, oraz offset.


Kolejną pozycją jest: Generator funkcyjny AD9833. Zbudowany jest  w oparciu o układ AD9833 produkcji Analog Device. Zakres generowanych częstotliwości możliwy jest do 5MHz, jednak praktycznie zakresy: sinusoida: 1 Hz-3 MHz (powyżej 3 MHz przebieg drga i jest zniekształcony),trójkąt: 1 Hz-2MHz (wyższa niż 2MHz przebieg przebieg drga i jest zniekształcony), prostokąt: 1 Hz-2MHz (wyższa niż 2MHz przebieg przebieg drga i jest zniekształcony). Generator jest prosty w obsłudze, posiada wyświetlacz LCD z podświetleniem.


 

Generator funkcyjny DDS AD9851 50MHz zbudowano w oparciu o monolityczny układ AD9851 produkcji Analog Device. W jego strukturze zintegrowano obwód syntezera DDS z 6-krotnym powielaczem częstotliwości, szybki 10-bitowy przetwornik C/A, komparator oraz obwód interfejsu szeregowo-równoległego. AD9851 sprzężony z precyzyjnym źródłem sygnału zegarowego. Generuje sinusoidę o programowalnej częstotliwości. Możliwe jest też przekształcenie generowanego przebiegu do postaci fali prostokątnej i taktowanie zewnętrznych układów cyfrowych.


 

Generator funkcyjny FG-100 DDS 1Hz – 500kHz  to kompaktowy w pełni funkcjonalny, prosty w obsłudze, łatwy do przenoszenia generator funkcyjny oparty na cyfrowej syntezie częstotliwości DDS. W połaczeniu z oscyloskopem może służyć do testowania i pomiaru obwodów elektronicznych, testowania, sprawdzania np. wzmacniaczy audio (charakterystyki częstotliwościowej). Generowane przebiegi: sinusoidalny, prostokątny, trójkąt , przebieg piłokształtny.


 

MWG20 to generator funkcyjny którego konstrukcja jest oparta na bezpośredniej syntezie cyfrowej DDS z wykorzystaniem architektury układu CPLD. Możemy generować 3 podstawowe przebiegi na wyjściu: sinusoidalny, prostokątny, trójkątny, oraz dodatkowo przełączane wyjście TTL. Niewątpliwym atutem generatora MWG20 jest możliwość jego sterowania z komputera poprzez port USB. Nadaje się do wykorzystania zarówno w laboratorium jak i przez elektroników konstruktorów, amatorów.


 

Generatory z serii SG1000/UBD1000 zbudowane są w oparciu o układy FPGA, a generacja sygnałów opiera się na bezpośredniej syntezie cyfrowej – Direct Digital Synthesis (DDS). Do dyspozycji jest także wyjście TTL o wysokiej stabilności oraz wejście do miernika częstotliwości (częstościomierz). Amplituda sygnału wyjsciowego i offset jest regulowana.

Generatory z serii SG1000/UDB1000 są bardzo łatwe w obsłudze dzięki przejrzystemu menu. Obsługa jest bardzo intuicyjna. Dzięki dużej stabilnosci i dokładności generowanych przebiegów może być wykorzystywany zarówno przez eletroników amatorów jak i przez profesjonalistów.


 

Generator funkcyjny DDS (Direct Digital Synthesis) z serii UDB1105/SG1005 umożliwiający na wyjściu generację sygnału sinusoidalnego, trójkątnego, prostokątnego (z regulacją współczynnika wypełnienia w zakresie 1%-99%). Maksymalne napięcie wyjściowe to 10Vpp, częstotliwość od 0,01Hz-5MHz, rozdzielczość 10mHz. Dzięki kompaktowym wymiarom, obudowie z tworzywa sztucznego, atrakcyjnej cenie może być wykorzystywany przez profesjonalistów jak i zarówno amatorów. Łatwa i intuicyjna obsługa generatora.


 

GK101 to kompaktowy w pełni funkcjonalny, prosty w obsłudze, łatwy do przenoszenia generator funkcyjny oparty na cyfrowej syntezie częstotliwości DDS. W połączeniu z oscyloskopem może służyć do testowania i pomiaru obwodów elektronicznych.
Został zbudowany przy wykorzystaniu najnowszych technologi. Generator posiada kolorowy dotykowy wyświetlacz LCD o przekątnej 3′ i rozdzielczości 240×400 pikseli. Zasilanie odbywa się za pomocą złacza microUSB, dlatego generator może być zasilany z popularnych „power-banków” co czyli go bardzo mobilnym.


Generator DDS3x25 firmy Hantek z interfejsem komunikacyjnym USB. Dodatkowo urządzenie posiada wbudowany miernik częstotliwości, oraz 12bit pattern generator.

Dodaj komentarz