Dzisiejszy artykuł dotyczyć będzie instalacji środowiska programistycznego Eclipse wraz z pluginem AVR i niezbędnymi narzędziami AVR.

Eclipse to popularne, wygodne środowisko programistyczne, za pomocą którego można tworzyć projekty w wieloplatformowe w wielu językach programowania. 

Aby poprawnie uruchomić środowisko Eclipse do pracy z mikrokontrolerem AVR będziemy przeprowadzać kolejno:

1. Zaczynamy od instalacji pakietu Java. Wchodzimy na podaną w powyższym spisie stronę, ściągamy instalator i postępujemy zgodnie ze wskazówkami. Po udanej instalacji Javy, przechodzimy do kolejnego kroku.

2. Środowisko Eclipse pobieramy i rozpakowujemy. Znajdujemy plik uruchomieniowy eclipse.exe i tworzymy do niego skrót na pulpicie, klikając prawym przyciskiem myszy → Wyślij do → Pulpit (utwórz skrót).

3. Instalujemy AVR Toolchain, podczas procesu instalacji nie trzeba nic zmieniać, można przechodzić do kolejnych kroków.

4. Następnie instalujemy WinAVR. Jeśli wybraliśmy domyślną ścieżkę instalacji, program znajdzie się w folderze głównym na dysku C. Polecam to rozwiązanie, gdyż w przeciwnym razie będzie konieczna zmiana ścieżek do składników w Eclipse.

5. Uruchamiamy Eclipse. Wybieramy ścieżkę w której chcemy mieć zapisany nasz obszar pracy i przechodzimy dalej. W prawym górnym rogu klikamy w ikonę Workbench. Otworzy nam się pełne okno programu.

Ekran główny Eclipse

6. Przechodzimy do instalacji pluginu AVR. Po uprzednim jego rozpakowaniu, klikamy w podmenu Help i Install new software. Otworzy nam się okienko, w którym w polu Work with klikamy na Add a potem Local. Po wybraniu ścieżki do katalogu z pluginem, okno powinno przedstawiać się, tak jak na obrazku poniżej:

Instalacja AVR Plugin

Instalacja AVR Plugin

Zaznaczamy pole AVR Eclipse Plugin i klikamy Next.

7. Dodatek poprosi o zaakceptowanie umowy i zapyta czy chcemy zainstalować niepodpisane treści. Zgadzamy się i kończymy instalację dodatku. Zgadzamy się na ponowne uruchomienie Eclipse.

8. Kolejnym krokiem jest dodanie programu AVRDUDE. Z podmenu Window wybieramy Preferences. Następnie przechodzimy do zakładki AVR → Paths.

Wybieranie ścieżki AVRDUDE

Wybieranie ścieżki AVRDUDE

Wybieramy Apply i OK.

9. Tworzymy nowy projekt. Klikamy na File → New → C Project. Wpisujemy nazwę projektu i z rozwijanej listy poniżej wybieramy AVR Cross Target Application.

Tworzenie nowego projektu

Tworzenie nowego projektu

10. Klikamy dwukrotnie przycisk Next. W ostatnim okienku wybieramy typ i częstotliwość taktowania mikrokontrolera. Z rozwijanej listy wybieramy odpowiedni model mikrokontrolera, częstotliwość taktowania może pozostać domyślna.

11. Kolejnym krokiem konfiguracyjnym jest określenie programatora, jakiego używamy i z którego ma korzystać Eclipse. W tym celu z podmenu Project wybieramy Properties. W zakładce AVR → AVRDude w sekcji Programmer configuration wybieramy New i z listy którą ujrzymy wybieramy USBasp.

Ustawienia programatora

Ustawienia programatora

Klikamy OK, Apply, OK.

12. Ostatnim krokiem jest szybka konfiguracja Eclipse. Wyłączamy środowisko Eclipse. Włączamy Eclipse Gadget. Włączamy Eclipse i stajemy przy kroku wyboru ścieżki workspace:

eclipse6

Okno wyboru workspace.

13. W Eclipse Gadget klikamy na Info a następnie Quick configure workspace.

eclipsegadget

Okno Eclipse Gadget

Po tej operacji konieczny jest restart Eclipse. W okienku wyboru workspace klikamy na Cancel i jeszcze raz uruchamiamy Eclipse. W tym momencie jesteśmy gotowi do tworzenia projektów.

14. Po stworzeniu nowego projektu, należy pamiętać aby dodać do niego jeszcze plik źródłowy. W tym celu należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na nazwę projektu, wybrać New → Source File. Proszę zwrócić uwagę aby w nazwie pliku znalazło się rozszerzenie z końcówką .c!

Tworzenie pliku źródłowego

Tworzenie pliku źródłowego

15. Aby skompilować projekt, musimy przy ikonie młoteczka kliknąć w małą strzałkę i zaznaczyć Release. Program, wgrywa się do mikrokontrolera przyciskiem AVR z zieloną strzałką.

Przyciski kompilacji i ładowania programu

Przyciski kompilacji i ładowania programu

Życzymy udanej zabawy 😉

3 Odpowiedzi na Instalacja środowiska programistycznego Eclipse z wtyczką AVR

  • Pingback: Atmega32 i moduły przekaźników | Gotronik.com

  • Rafal mówi:

    Witam, dlaczego ECLIPSE nie ma wiekszego sensu?
    USBAsp nie nadaje sie do niczego innego niz programowanie… do tego lista obslugiwanych procesorow jest krotka. Nie drogim a sympatycznym rozwiazaniem jest chociazby dragon, a obecnie kupienie programatora ICE nie jest jakims ogromnym wydatkiem. Po zakupie jednego z dwoch wspomnianych programatorow dostajemy srodowisko AtmelStudio oparte na VisualStudio. Kto choc przez chwile programowal w VisualStudio nie musi sie uczyc nowego srodowiska. Dostaje Atmel Framework ktore ulatwia portowanie swoich projektow. W sieci jest masa przykladow do avr-gcc w atmel studio – wiec latwiej jest wszystko testowac. Do tego wsparcie dla debuggera, obsluga prockow od attiny poprzez mega xmega avr32 i atmel SAM. Zainstalowanie i uruchomienie AtmelStudio to 5 minut. Nie trzeba sie martwic w nim o nic po prostu dziala, czego nie moge powiedziec o eclipse. Kiedys probowalem swoich sil z tym stworem i ciagle cos bylo nie tak.

  • elektronik mówi:

    Witaj. Opisy powstają jako rada dla początkujących, którzy chcą liznąć coś ze świata mikrokontrolerów – doświadczeni użytkownicy nie będą mieli problemów z wyborem środowiska czy instalacją. A opis powstaje dla USBasp, bo chyba każdy, kto ma styczność z rodziną AVR po raz pierwszy, wykorzystuje ten programator. Pewnie z tego względu, że dostępność i cena, wymienionych przez ciebie, dragona i ICE, odrzuca. Myślę że na początek, USBasp jest wystarczający, bo nikt się debuggowaniem nie interesuje, raczej chodzi o zabawę. Do bardziej zaawansowanych zastosowań – muszę ci przyznać rację, te programatory, jak i środowiska wymienione przez ciebie będą niebo lepsze.

Dodaj komentarz