UNIT-T UT345C to przenośny tester poziomu skroplonego gazu w zbiorniku wykorzystujący detekcję ultradźwiękową. Pozwala szybko określić ile gazu pozostało w butli. Jest prosty w obsłudze oferując przy tym wysoką precyzję pomiaru. Wskaźnik posiada dodatkowo latarkę pozwalając na wykonywanie pomiarów przy słabym oświetleniu.

Jak to działa?

Ultradźwiękowy czujnik poziomu gazu działa na zasadzie odbicia fal ultradźwiękowych. Po dotarciu do powierzchni cieczy fale odbijają się i wracają do urządzenia. Na podstawie czasu, jaki upływa między wysłaniem a odbiorem fal, czujnik określa obecność gazu w danym położeniu w zbiorniku.

Zastosowanie

UNIT-T UT345C można wykorzystywać między innymi w przetwórstwie spożywczym, przy sprzedaży zbiorników gazowych, a także do użytku domowego na kempingach czy podczas grillowania .

Produkt można stosować do stalowych i aluminiowych zbiorników propanu lub butanu LPG o średnicy od 8 do 14 cali (od 200 do 350 mm). Oznacza to możliwość wykonywania pomiarów dla większości standardowych rozmiarów butli gazowych spotykanych w Polsce.

Jak wykonać pomiar?

  1. Przyłóż poziomo sondę do zbiornika z gazem. Brzęczyk wyemituje sygnał dźwiękowy, a czerwone i zielone lampki kontrolne będą na przemian migać, informując o trwającym pomiarze.
  2. Po przytrzymaniu sondy przez 2 sekundy brzęczyk wyda głośny sygnał oznaczający zakończenie pomiaru. Lampka kontrolna zmieni kolor na czerwony (brak cieczy) lub zielony (wykryto ciecz), w zależności od wyniku pomiaru.
  3. Jeśli sonda będzie trzymana dłużej, pomiar będzie kontynuowany. W tym czasie można nieznacznie zmienić kąt nachylenia sondy, zwłaszcza jeśli nie jest ustawiona prostopadle do ściany zbiornika. Pomiar można powtórzyć, aby uzyskać bardziej precyzyjne wyniki.
  4. Odsunięcie sondy kończy pomiar. Lampka kontrolna pozostanie zapalona przez około 5 sekund, a następnie urządzenie automatycznie przejdzie w tryb gotowości.

Naprzemienne miganie kontrolki czerwonej i zielonej oznacza trwający pomiar.
Zielona lampka informuje o wykryciu cieczy, natomiast czerwona o jej braku.

Na co zwrócić uwagę podczas pomiaru?

Podczas wykonywania pomiaru za pomocą UNIT-T UT345C , w celu utrzymania dokładności, należy zwrócić uwagę na czynniki mogące zakłócić otrzymanie poprawnego wyniku. Są to przede wszystkim:

  • Utrzymanie sondy w miarę możliwości poziomo, prostopadle (pod kątem 90°) do ściany zbiornika. Niewłaściwy kąt, a także pomiar wykonany na zakrzywionej ścianie u góry lub u dołu zbiornika mogą negatywnie wpłynąć na wynik.
  • Obecność zanieczyszczeń na sondzie, zwłaszcza podczas pomiarów na zbiornikach aluminiowych. W razie wykrycia tego problemu należy oczyścić sondę wilgotną ściereczką. Nie należy do tego stosować żrących środków czyszczących lub roztworów alkoholowych bądź detergentów, ponieważ mogą one powodować uszkodzenie gumy na sondzie ultradźwiękowej
  • Obecność zanieczyszczeń na ścianach zewnętrznych lub wewnętrznych zbiornika. Może to być również rdza, gruba warstwa lakieru, naklejki lub inne powłoki zwiększające rzeczywistą grubość ścian butli. W przypadku ich wystąpienia powierzchnię należy oczyścić, bądź lekko wyszlifować.
  • Uszkodzenia zbiornika jak wgniecenia lub mocne porysowanie powierzchni butli.
  • Wpływ temperatury otoczenia powodujący zamarzanie lub skraplanie wody na powierzchni zbiornika.
  • Ruch zbiornika przed wykonaniem pomiaru powodujący rozproszenie płynnego gazu wewnątrz.
  • Niski poziom naładowania baterii.

Odnośnik do UNIT-T UT345C:
https://www.gotronik.pl/ut345c-ultradzwiekowy-detektor-poziomu-w-zbiorniku-lpg-p-10351.html